Marie Losier 6. Pembe Hayat Kuirfest’te! 1 – 180211 BD 3362

Marie Losier 6. Pembe Hayat Kuirfest’te!

12 – 19 Ocak tarihleri arasında Ankara’da, 26 – 28 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da takipçileriyle buluşacak olan 6. Pembe Hayat KuirFest heyecan verici programını ve konuklarını takipçileriyle buluşturmak için gün sayıyor.

Marie Losier 6. Pembe Hayat Kuirfest’te! 2 – 130Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier, filmlerinden oluşan iki seçkiyle bu yıl Pembe Hayat KuirFest’in konuğu olacak!

‘Marie’nin İlham Perileri’ adını taşıyan ilk seçkide ünlü yönetmenin; Richard Foreman, Guy Maddin, Tony Conrad, George Kuchar, Alan Vega gibi öncü avangart yönetmenlerin coşku dolu portrelerini, belgeseli kendi avangart tarzıyla birleştirerek filme aldığı yapımlar yer alıyor.

Losier’nin video ve film çalışmalarından oluşan ‘Marie’nin Düşler Ülkesi’ adlı seçkide ise yönetmenin birçok formatı ve sinemasal anlatıyı bir araya getirdiği çalışmaları yer alıyor. Losier’nin Gece Kuşu (L’oiseau de la nuit, 2016), Hermafrodit (Hermaphrodite, 2013), Makyajımı Ye! (Eat My MakeUp!, 2005), Flying Saucey! (2006), Slap the Gondola! (2010), The Touch- Retouched (2002), Peaches & Jesper fell from a boat who remains afloat (2013) ve Bim Bam Boom: Las Muchas Morenas (2014) gibi hayallerin sınırlarını esnettiği mizahi ve havai işleri KuirFest kapsamında mutlaka görülmeli!

Losier’nin çalışmaları Berlin, Rotterdam, Tribeca gibi film festivallerinde; Tate Modern, MOMA, Palais de Tokyo, Centre George Pompidou ve the Cinematheque Francaise gibi önemli sanat mekânlarında gösterildi, pek çok ödüle lâyık görüldü. Losier, Pembe Hayat KuirFest’in ikinci yılında Türkiyeli izleyicilerle buluşan, ilk uzun metraj filmi Genesis ve Lady Jaye’in Şarkısı (The Ballad of Genesis and Lady Jaye, 2011) ile Berlin Film Festivali’nde Caligary ve Teddy Ödüllerini kazanmıştı.

Ünlü yönetmen, KuirFest’in konuğu olarak Ankara’ya gelecek ve festival kapsamında bir masterclass gerçekleştirecek.

‘Focus: Marie Losier’ başlıklı bölümün teaser’ını aşağıda izleyebilirsiniz.

press@pembehayatkuirfest.org

www.pembehayatkuirfest.org/

www.facebook.com/PembeHayatKuirFest

www.instagram.com/kuirfest/

www.twitter.com/kuirfest

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir