Mecid Mecidi Uluslararası Mardin Film Festivali’nde

Hazreti Muhammed’i tasvir eden filmiyle el-Ezher Üniversitesi ulemalarının tepkisini çeken İranlı ünlü yönetmen Mecid Mecidi, 7. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’ne konuk oluyor…

Mecid Mecidi Uluslararası Mardin Film Festivali’nde 1 – 200720101126523768813Bu seneki teması “Sokak” olan Türkiyeʼnin senaryo kimliği taşıyan tek film festivali SineMardin, 08 – 15 Haziran 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festival yerli ve yabancı birçok ismi Mardin’de ağırlayacak, atölye ve söyleşilerle festivale renk katacak.

Her sene kendi alanında ilklere imza atan SineMardin, bu sene de sürpriz konu ve konuklarıyla Mardin halkı ile buluşacak. Muhammed Peygamberi konu aldığı filmiyle gündemi oldukça meşgul eden Mecid Mecidi, SineMadin’in konuğu olacak.

Mecid Mecidi’nin, çekimleri hala devam eden filminde Muhammed Peygamberi tasvir ettiği iddiaları, el-Ezher Üniversitesi ulemasının tepkisine neden olmuş ve bu yönde birçok açıklama yapılmıştı. Peygamberin çocukluğundan peygamberliğine kadar olan dönemi konu edinen filmin senaryosu, Arap dünyası ve İran’dan din alimlerinin yanı sıra araştırmacıların da katılımı ile üç yılda ancak tamamlandı. Büyük bir bütçe ile çekilen filmin setinin nerede olduğu hala gizli tutuluyor.

Mecid Mecidi ise El-Ezher Üniversitesi’ne yönelik yaptığı açıklamada “Hz. Muhammed’e saygısızlık etmek istemedim. Amacım, özellikle Hz. Peygamber ve Kuran’ı kötü gösteren film ve karikatürler sonrasında, Batı kamuoyunda Hz. Peygamber’le ilgili algının düzeltilmesine katkıda bulunmak” şeklinde cevap verdi.

7.SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nde atöyle çalışması da yapacak olan Mecidi’nin, son filmiyle ilgili spekülasyonlara dair kendisine yöneltilecek sorulara da cevap vermesi bekleniyor.

Mecid Mecidi Uluslararası Mardin Film Festivali’nde 2 – S%C4%B0NEMARD%C4%B0Nafis1

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir