Metin Demirhan’ın Anısına: SS-Sunda Röportajı 1 – KILLING DOCUMANTARY POSTER

Metin Demirhan’ın Anısına: SS-Sunda Röportajı

31 Ekim 2010

Metin Demirhan’ın Anısına: SS-Sunda Röportajı 2 – KILLING DOCUMANTARY POSTERSS Sunda (Sandro Yassel Spazio) ile Metin Demirhan’ın blogu sayesinde tanıştım. Blogdaki eski yazıları okurken Metin Demirhan’ın SS Sunda ile yapmayı planladığı bir röportaj fikri olduğunu ve bunun maalesef gerçekleşemediğini öğrendim. Bu yarım kalmış projeyi hayata geçirmek istedim ve SS Sunda’ya bir mail attım. Kendisi uzun süre Türkiye’den bir haber alamadığından oldukça şaşırdı ve mutlu oldu. Metin Demirhan’ın ölüm haberini aldığında da bir o kadar üzgündü, ilk verdiği tepki ise “fuck!!! He was too young!” oldu. Metin Demirhan’a yollamış olduğu promo DVD’sinin bende olduğunu öğrenince ve sıkı bir Killing fanı olduğumu duyunca, belgeselinin bir kopyasını bana göndermek istediğini söyledi ve röportaj teklifimi kabul etti. İşte o röportaj…

Tolga D.: Merhabalar, öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

SS Sunda: Kendimi yarı underground karikatürist, yarı da bağımsız film yönetmeni olarak tanımlayabilirim. Çizgi romanları ve film izlemeyi çok severim, fakat ilüstrasyonlar ve belgeseller pek ilgi alanıma girmez ama arada atıştırmalık almak gerek..

T.D. Yönetmenliğe nasıl başladın?

SS. Sanırım 1999 yılıydı, arkadaşlar arasında yaptığımız bir şaka neticesinde başladım. Birkaç kısa gore porno filmi yaptım.

T.D. Peki The Diabolikal Super Kriminal belgeseli fikri nasıl ortaya çıktı?

SS. O sıralar uzun metraj bir film çekmek için gerekli paraya sahip değildim ancak yapımcılığını kendimin üstelendiği bir belgeselin altından kalkabilirdim. Bu belgesel için de “Killink/Killing/Sadistik” karakterini seçtim. İtalya’da çoğu kişi tarafından hatırlanmıyorduda. Sanırım sadece Türkiye ve Arjantin’de bu “Suçun Kralı” karakter için daha ciddi ve tarihsel anılar var. The Diabolikal Super Kriminal pahalı bir çalışma oldu aslında ama tabii ki bir kurgusal yapımı düşününce ucuz olduğunu söylemem gerek.

T.D. Belgesel çekimlerinde ilginç olaylar yaşadın mı? Bize bir tanesini anlatabilir misin?

SS. Öncelikle “İtalyan Tarzan” olarak tanınan actor Vito Fornari ile geçirdiğim zamanlar kesinlikle unutulmazdı benim için. Çılgın bir adam. 60’lı yıllarda Rosario Borelli’nin (bütün Killing hikayelerinin yönetmeni)yönetmenliğindeki Tarzan tarzı bir fotoroman olan “Kimba” da oynadı kendisi. Kimba muhalif bir maskeli karakter, Spider-Man’in şeytani- psikopat versiyonu gibi. Aslına bakarsan acaba Türkiye’de niye “Tarzan Roma’da” yada “ Tarzan Gojira’ya Karşı” diye bir film yapmadı ki? Hahahahaa..

T.D. Belgeseli 2007 yılında tamamladın, sence yeterli sayıda izleyiciye ulaşabildiğini düşünüyor musun? Benim görüşüm yeterli sayıda insana ulaşamadığı. Bunun sebebi ne olabilir?

SS. Ana sebep kesinlikle bir film şirketine bağlı olmadan dağıtımının yapılmış olması. İtalya dışında bazı film festivallerinde ve sinemalarda gösterildi. İtalya’da biraz daha ünlü… her gösterim bir başarıdır aslında. Gerçekten. Ayrıca İtalyan halkının çoğunluğunda aptal bir nasyonalizm duygusu vardır. Biliyor musun burada sadece faşist olduğu için seçilen bir başbakanımız var ve mafyavari partisinin ismi de “Forza İtalya”. Ve şöyle düşünüyorlar” Bir İtalyan fotoromanı ile ilgili belgesel mi çekiliyor? Bundan haberdar olmam gerek”. Neyse, geçen yaz Cecchi Gori Home Video, Satanik filmi ile beraber piyasaya sürdü belgeseli ve üç ay boyunca Dvd listelerinde en çok satanlarda birinci sırada yer aldı.

T.D. Biliyorsun Türkiye’de de 60’lı yıllarda bazı Killink filmleri çevrildi. İzlediklerin oldu mu? Görüşlerin neler?

Metin Demirhan’ın Anısına: SS-Sunda Röportajı 3 – KİLLİNG DOCUMANT. POSTERSSS. Sadece ilk üç tanesini izledim.. Eğlenceli fakat oldukça trash.. Fantastik Türk filmlerini gerçekten seviyorum. Favorilerim “Dünyayı Kurtaran Adam”, “Turist Ömer Uzay Yolunda” ve “Çirkin Dünya”. Çirkin Dünya 70’li yıllarda İtalya’da sinemalarda gösterildi. Film şirketi filmi İtalya’da “La Gang Dell’Arancia Meccanica” (A Clockwork Orange Gang) gibi daha istismar bir isimle gösterdi. Ayrıca yine 70’li yıllarda İtalya’da gösterilen başka bir Türk filmi daha hatırlıyorum “Yılmayan Şeytan”. Ona da yine çılgın bir isim vermişlerdi: “ L’invincibile Bat-Man” ( Bat-Man, The Invincible) !!!

T.D. Favori Killink filmlerin hangileri ve tabii ki neden?

SS. Killink Soy ve Öldür favorim. Killink fotoromanının İtalya ve Fransa basımlarının remake i bu film. Ayrıca Killink filmlerinin afişlerini topluyorum. Dişi Killing, Killink Mandrake’ye Karşı ve Killink Frankenstein’a Karşı’yı bulmaya çalışıyorum. Ultra-istismar isimleri var filmlerin. Ayrıca yaklaşık 1 sene once arkadaşım Mort Todd 2008 yapımı bir Türk Killink filminin trailerının linkini gönderdi bana. Ama ismini şuan hatırlayamıyorum. Belki de fake bir olaydı. Bununla ilgili bir bilgin var mı?

T.D. Haberim yok ama senin için araştırırım. Belki yazıyı okuyanlar arasında haberdar olanlar varsa bizi bilgilendirirler. Killink fotoromanlarından bahsedelim biraz da. Eminim Killink serilerinin iyi bir koleksiyonerisindir. Hangi ülkelere ait fotoromanlar var koleksiyonunda?

SS. Dünyanın her yerinden birçok Killink kitabım var. İtalya, Fransa, Hollanda, Amerika, Türkiye, Brezilya, Arjantin, Paraguay ve daha fazlası. Içlerinde en iyileri Türkiye’de yayınlanan ilk seriler (magazin boyutundaki) ve Brezilya’da yayınlanan son seriler(renkli kapaklı olanlar).

T.D. www.goSADISTIK.com benim favori web sitelerimden birisiydi. Fakat bir sure once kapandı. Killink fanları için çok iyi bir arşivdi. Niçin kapandı site?

SS. Bilmiyorum. Bahsettiğin site benim sitem değil, Comicfix’in official Sadistik sitesi. Comicfix, karakterin telif haklarını ve pazarlamasını elinde bulunduran şirket, aynı zamanda benim belgeselim “The Diabolikal Super-Kriminal” ın da Amerika’da dağıtımını yapıyorlar.Şu an Sadistik’in official web sitesi www.comicfix.com/sadistik.html.

T.D. Metin Demirhan ile arkadaş olduğunu biliyorum. Onunla nasıl tanıştın? Onun hakkında söylemek istediğin bir şeyler var mı?

SS. Belgeselim için onunla yaklaşık 2-3 kere görüştüm. Ama daha once Sconamiglio ile beraber yazdığı harika kitabı “Fantastik Sinema” yı biliyordum ve e-mail aracılığı ile görüşmüştük. Eğer şu an fantastik Türk Sineması dünyada tanınıyorsa, bunun için kesinlikle Metin Demirhan’a teşekkür etmeliyiz. Kesinlikle…

T.D. Yeni projelerin var mı? Film ya da belgesel?

SS. Bir çok proje var ama maalesef kapımda bekleyen yapım şirketleri yok. Şu an sadece resimli roman üzerine çalışıyorum. Umarım yapmayı planladığım gore istismar filmi için seneye bir yapımcı bulabilirm.

T.D. Son olarak, fanların ve Türk izleyiciler için bir şeysöylemek ister misin?

SS. Türkiye dünyanın gerçek korsan kıyısı. Lütfen filmimi Türkçe altyazı ile izleyin.. Teşekkürler..


Diabolikal Super Kriminal Teaser

Tolga Demirtaş

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Amat Escalante ile Sohbet

Meksika sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Amat Escalante: “Ticari sinema ile
Zeynep Demirhan: ‘Sadece belgesel çalışacağım demiyorum ama gerçeği gösterme isteğim var’ 4 – Zeynep Demirhan

Zeynep Demirhan: ‘Sadece belgesel çalışacağım demiyorum ama gerçeği gösterme isteğim var’

Geçen yılın ödüllü kısa filmlerinden biri olan Yüzler'in yönetmeni Zeynep