Muhsin Bey Ekibi Bir Arada! 1 – Muhsin Bey Gösterim 1

Muhsin Bey Ekibi Bir Arada!

14 Nisan 2014

11 Nisan Cuma akşamı festivalin Groupama işbirliğiyle yedi yıl önce başlattığı “Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden” bölümünde bu yıl Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği 1987 yapımı Muhsin Bey filmi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi tarafından restore edilerek izleyicilerle buluştu.

Gösterime filmin yönetmeni Yavuz Turgul, filmin oyuncuları Şener Şen, Uğur Yücel, Osman Cavcı, Erdoğan Sıcak ve Sönmez Yıkılmaz’ın yanı sıra bu yıl festivalde Sinema Onur Ödülü alan yapımcısı Abdurrahman Keskiner ile özgün müziklerini besteleyen Attila Özdemiroğlu katıldı.

Başta Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger’e ve bu filmin restorasyonunun gerçekleşmesini sağlayanlara teşekkür edilip plaketlerinin verildiği gecede filmde yer alan tüm sinemacılar gösterim öncesi birer konuşma yaptılar. Bu restorasyonu Muhsin Bey filminin ikinci kurtuluşu olarak nitelendiren Turgul, gösterime girdiği zaman sinemada sadece 5 kişiyle izlediğini, ilgi görmeyen bu filmi sahiplenen ve Altın Portakal’da 5 ödül birden almasını sağlayan Prof. Sami Şekeroğlu’nu tanımanın kendisine çok şey kazandırdığını söyleyip başta Şekeroğlu olmak üzere filmde ve restorasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

Şener Şen “Bu restorasyonda emeği geçenlerin öyküsünü izledik, valla bizim filmden daha meşakketli bir iş olmuş. Çok duygulandım, herkese çok çok teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık.” sözlerinden sonra Uğur Yücel de duygusal konuşmasında Muhsin Bey’in kendisi için anlamının çok büyük olduğunu ve filmin ruh iklimini değiştirdiğini söyledi.

Muhsin Bey Gösterim 2

Muhsin Bey Gösterim 3

Muhsin Bey Gösterim 4

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Altın Portakal Film Festivali'nin Afişini Sen Çiz! 2 – KORTEJ 1

Altın Portakal Film Festivali’nin Afişini Sen Çiz!

Altın Portakal'ın afişini sen çiz! 50. Antalya Altın Portakal Film
9. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması Finalistleri 3 – Buyuk Istanbul Depresyonu Zeynep Dilan Suren

9. Engelsiz Filmler Festivali Kısa Film Yarışması Finalistleri

Sinemaseverlerle 9. kez buluşacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin ilk kez