Ötekinin Sesi Altın Portakal Film Festivali’nde

Ötekinin Sesi Altın Portakal Film Festivali'nde 1 – 80 Million 1Ötekinin sesi Altın Portakal’da! Bu yıl 49’uncu yaşını kutlayacak Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” ana teması ekseninde seçilen tematik film gösterimlerine de evsahipliği yapacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi&Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 49. Altın Portakal, “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” ana temasının “Muhalefet” alt başlığı çerçevesinde, farklı ülke sinemalarından muhalif öyküler anlatan, muhalif duruş ve bakış açıları sergileyen örnekleri “Öteki Ses” adı altında izleyiciyle buluşturacak.

‘Öteki’ler sesini duyuracak

“Öteki Ses” kapsamında sinemaseverlerle buluşacak yapımlar arasında Polonyalı yönetmen Waldemar Krzystek’in 80 Million, İsviçreli yönetmen Nicolas Wadimoff’un “Operation Libertad”, Şilili yönetmen Pablo Larrain’in “No”, Arjantinli yönetmen Benjamin Avila’nın “Clandestine Childhood” adlı filmleri bulunuyor.

‘80 Million’

Waldemar Krzystek’n Moskova ve Gdynia film festivallerinde yarışma bölümüne seçilen “80 Million” (2011) filmi, 1981 sonbaharında, Polonya’da Komunist Parti rejiminin baskısına karşı çıkan Solidarity hareketi militanları tarafından yapılan bir soygunu anlatıyor.

Diktatörlüğe hayır!

Nicolas Wadimoff’un son yapımı “Operation Libertad” adlı filmde de, yine bir banka soygunu konu ediliyor. 1970’li yıllar İsviçre’sinde Şili’deki diktatörlüğü protesto etmek isteyen genç devrimcilerin yaptığı soygunu ele alan film, bu yıl Cannes Director’s Fortnight’ta gösterildi.

‘Hayır’da hayır vardır

2012 Şili-Amerika-Meksika ortak yapımı “No”da, Şili’nin kanlı diktatörü Pinochet’nin görevden uzaklaşmasına yol açan referandumu (1988) hazırlayan reklamcı Saavedra’nın başarı öyküsü ele alınıyor. Saavedra’yı filmde Gael Garcia Barnel canlandırıyor. Pablo Larrain’in son yapımı olan “No”, 2012 Cannes Film Festivali Directors’ Fortnight’ın en büyük ödülü “Art Cinema Award”a değer görüldü.

Genç yönetmenin ödüllü filmi

Arjantinli genç ve yetenekli yönetmen Benjamin Avila’nın ilk filmi “Clandestine Childhood – Infancia Clandestina” (2012) Cannes Film Festivali Directors’ Fortnight bölümünde bu yıl gösterilen ilk sinema filmi oldu. Çocukluğundan ve kimliğinden feragat etmek zorunda kalan 12 yaşındaki Juan’ın çarpıcı ve dokunaklı öyküsünü anlatan film San Sebastian Film Festivali’nde “Casa de America Ödülü”ne değer görüldü. Film, henüz proje aşamasıda iken, Havana Film Festivali’nde “Unproduced Script – Çekilmemiş Senaryo” dalında Coral ödülünün de sahibi oldu.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yorum var

 1. blank

  incisözlükte de varsınız artık
  öteki sinema

  1. B filmleri, fantastik türk sineması ya da 60 ların 70 lerin sinemaları ve güncel sinema hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz, saygın kritikler yapılan sağlam bir site
  not:sinemayı seven panpalarım arada baksın ölmezsiniz
  (88.235.211.218, majestelerii ?, 14.09.2012 23:57)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir