Fantastic Flesh The Art of Make-Up EFX (2008) 1 – tom savini friday the 13th

Fantastic Flesh The Art of Make-Up EFX (2008)

27 Haziran 2013

FantasticFleshCVRSMÖzel efekt meraklılarına: Fantastic Flesh! İzlediğimiz korku, bilim kurgu ve fantastik filmlerdeki yaratıkları, canavarları ve envayi çeşit ucubeyi inandırıcı kılan, özel efektçilerin inanılmaz çalışmalarıdır.

Özel efektlerin yaşı sinemanın başlangıcına kadar uzanıyor. Tom Savini, Rick Baker, Stan Winston gibi isimler zaman içinde özel efekt konusunda üstat kabul edilecek kadar ileri gittiler ve makyaj efektlerine neredeyse bir sanat statüsü kazandırdılar. Hollywood bu konuda tüm dünyaya önderlik etmeye devam ediyor. Film endüstrisinin nereden nereye geldiğini anlamanın yollarından biri de özel efektçilerin yıllar içindeki çalışmalarına göz atmak. CGI hayatımıza gireli animatroniklerin ve makyaj efektlerinin pabucu dama atıldı sanılır ancak stüdyolar boş durmuyor.

Fantastic Flesh The Art of Make-Up Efx belgeseli de bu konuda yapılmış izlemesi keyifli bir çalışma… Youtube’da tek parça halinde rastlayınca bunu site takipçileriyle paylaşmak şart diye düşündüm. Maalesef altyazı yok ama inanın anlamayacağınız bir tarafı da yok. Başından sonuna ilgiyle izleyeceksiniz. 58 dakika tek parça olarak yayınlanan yapımı aşağıdaki pencereden izleyebilirsiniz. Hollywood’da sihir nasıl üretiliyor diye merak edenlere özel!

tom-savini-friday-the-13th

Tom Savini Friday the 13th filmi için iş başında…

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Damocracy, Amazon ve Hasankeyf’in Ortak Hikâyesi 2 – okcu

Damocracy, Amazon ve Hasankeyf’in Ortak Hikâyesi

Todd Soutgate’in hazırladığı film, Amazon ve Hasankeyf halkının baraj karşıtı

Charlie Chan and the Curse of the Dragon Queen (1981)

B dedektif filmlerinin en önemli örneklerinden biri ile karşınızdayız: Charlie