Fantastic Flesh The Art of Make-Up EFX (2008)

FantasticFleshCVRSMÖzel efekt meraklılarına: Fantastic Flesh! İzlediğimiz korku, bilim kurgu ve fantastik filmlerdeki yaratıkları, canavarları ve envayi çeşit ucubeyi inandırıcı kılan, özel efektçilerin inanılmaz çalışmalarıdır.

Özel efektlerin yaşı sinemanın başlangıcına kadar uzanıyor. Tom Savini, Rick Baker, Stan Winston gibi isimler zaman içinde özel efekt konusunda üstat kabul edilecek kadar ileri gittiler ve makyaj efektlerine neredeyse bir sanat statüsü kazandırdılar. Hollywood bu konuda tüm dünyaya önderlik etmeye devam ediyor. Film endüstrisinin nereden nereye geldiğini anlamanın yollarından biri de özel efektçilerin yıllar içindeki çalışmalarına göz atmak. CGI hayatımıza gireli animatroniklerin ve makyaj efektlerinin pabucu dama atıldı sanılır ancak stüdyolar boş durmuyor.

Fantastic Flesh The Art of Make-Up Efx belgeseli de bu konuda yapılmış izlemesi keyifli bir çalışma… Youtube’da tek parça halinde rastlayınca bunu site takipçileriyle paylaşmak şart diye düşündüm. Maalesef altyazı yok ama inanın anlamayacağınız bir tarafı da yok. Başından sonuna ilgiyle izleyeceksiniz. 58 dakika tek parça olarak yayınlanan yapımı aşağıdaki pencereden izleyebilirsiniz. Hollywood’da sihir nasıl üretiliyor diye merak edenlere özel!

tom-savini-friday-the-13th

Tom Savini Friday the 13th filmi için iş başında…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Saçmalıklar Komedisi! Gerçek Kesit: Manyak (2018)

Gerçek Kesit’ten esinlenerek sinemaya uyarlanan Gerçek Kesit: Manyak, Sarı Bıyık önderliğinde şaha kalkan bir saçmalıklar komedisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir