Fantastic Flesh The Art of Make-Up EFX (2008) 1 – tom savini friday the 13th

Fantastic Flesh The Art of Make-Up EFX (2008)

27 Haziran 2013

FantasticFleshCVRSMÖzel efekt meraklılarına: Fantastic Flesh! İzlediğimiz korku, bilim kurgu ve fantastik filmlerdeki yaratıkları, canavarları ve envayi çeşit ucubeyi inandırıcı kılan, özel efektçilerin inanılmaz çalışmalarıdır.

Özel efektlerin yaşı sinemanın başlangıcına kadar uzanıyor. Tom Savini, Rick Baker, Stan Winston gibi isimler zaman içinde özel efekt konusunda üstat kabul edilecek kadar ileri gittiler ve makyaj efektlerine neredeyse bir sanat statüsü kazandırdılar. Hollywood bu konuda tüm dünyaya önderlik etmeye devam ediyor. Film endüstrisinin nereden nereye geldiğini anlamanın yollarından biri de özel efektçilerin yıllar içindeki çalışmalarına göz atmak. CGI hayatımıza gireli animatroniklerin ve makyaj efektlerinin pabucu dama atıldı sanılır ancak stüdyolar boş durmuyor.

Fantastic Flesh The Art of Make-Up Efx belgeseli de bu konuda yapılmış izlemesi keyifli bir çalışma… Youtube’da tek parça halinde rastlayınca bunu site takipçileriyle paylaşmak şart diye düşündüm. Maalesef altyazı yok ama inanın anlamayacağınız bir tarafı da yok. Başından sonuna ilgiyle izleyeceksiniz. 58 dakika tek parça olarak yayınlanan yapımı aşağıdaki pencereden izleyebilirsiniz. Hollywood’da sihir nasıl üretiliyor diye merak edenlere özel!

tom-savini-friday-the-13th

Tom Savini Friday the 13th filmi için iş başında…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Öteki Sinema Sunar: Slave of the Cannibal God (1978) 2 – La montagna del dio cannibale The Mountain

Öteki Sinema Sunar: Slave of the Cannibal God (1978)

Öteki Sinema olarak sizlere bu defa istismar sinemasının nadide örneklerinden

Endonezya İstismar Sineması

Endonezya sinemasının örneklerini 80’lerin başında sinemalarımızda ve daha sonra video