Piranha 3DD (2012) 1 – p3ddartcimg

Piranha 3DD (2012) 2 – piranha 3dd posterBen Alexandra Aja’nın çektiği Piranha 3D’yi oldukça sevmiştim. Ancak Piranha 3DD, bir lifeguard’ı canlandıran Knight Rider David Hasselhoff ve çılgın profesör Chistopher Lloyd faktörüne rağmen, berbattı. Piranha 3D ve Piranha 3DD arasında şöyle bir fark var; Piranha 3D 70’li – 80’li yılların canavar balık filmleri ile kafa buluyor, Piranha 3DD ise onlardan biri olmaya çalışıyor.

Öteki Sinema için yazan: Ezgi Aksoy

Yönetmenliğini Feast filmlerinin de yönetmeni olan John Gulager‘in yaptığı Piranha 3DD, hikayeyi Piranha 3D’nin bıraktığı yerden alıyor ve havuza taşıyor.

Victoria Gölü‘nde olanlardan sonra göl civarındaki tesisler ve de göl kasabası terkedilmiş bir yer halini alır. Çünkü tarih öncesinden gelen piranalar terör estirmektedir. Aradan bir yıl geçer. Victoria Gölü’ne yakın bir kasabada Clayton Gölü kasabasında bahar tatili için hazırlıklar başlamıştır. Göle girmeye çekinen gençler için havuzlar açılır. “Noone gets you wetter!” (kimse sizi daha çok ıslatamaz) sloganı ile açılacak olan Big Wet havuzu, büyük ihtimalle civarın en “nasty” havuzudur. Kolaylıkla tahmin edileceği üzere; bol bol slikonlu meme, bol bol kalça ve bol bol Pamela Anderson bakışı atan şuh kadınların arzı endam ettiği havuzda herkes huzur içinde ıslanmaktayken Maddy (Daniella Panabaker) eve döner! Üvey babası ile birlikte Big Wet’in ortağı olan Maddy, üvey babasının havuzda yaptığı değişikliklerden memnun değildir. Ancak bu sorunlarının en küçük halkası olacaktır.

Bir gece Maddy’nin arkadaşları Ashley ve erkek arkadaşı, minübüslerinde halvet olmaya çalışırken yanlışlıkla arabanın el frenini boşandırırlar ve Clayton Gölü’nün sularına gömülüverirler. Ashley önce kaçar. Lakin fantezi icabı arabaya kelepçelediği erkek arkadaşını kurtarmaya çalışırken ikisi birden ilk önce Victoria Gölü’nde ortaya çıkan piranaların kurbanı olurlar.

Bu arada Maddy’nin bir başka arkadaşı olan Shelby ve erkek arkadaşı yüzmek için göle girerler, ancak Shelby’nin sudaki birşeylerden rahatsız olması sonucu sudan çıkarlar. Pirana istilası ortaya çıktıktan sonra Shelby bakire ölmek istemediğine karar verir ve Josh ile sevişmeye başlar. Lakin o da ne! Meğer Shelby’nin suda rahatsız olduğu şey vajinasına giren bir piranadır. Pirananın orada nasıl hayatta kaldığı bir yana, Josh’un penisini yemeye çalışması filmin en sakil anlarından biri. Neyse…

Piranha 3DD (2012) 3 – piranha 3dd orta

Tüm bu olaylara rağmen Big Wet ertesi gün açılır. Uzun ve büyük borularla havuza pompalanan göl suyuyla birlikte piranalar da havuza akın ederler. Hikayenin devamı bilindik şeyler; çığlıklar, kaçışan koca memeli kadınlar, kopan bacaklar, ısırılan kalçalar, Planet Terror’ün yıldızı Cherry Darling çakması silahlı bir adam, insanları kurtarmak için suya atlayan cengaver Maddy falan işte…

Piranha 3DD, abartılmış oyunculuk ile kötü oyunculuk arasında gidip gelen performanslara sahip vasat oyuncuları, ayarı bir türlü tutturulamayan absürdlüğü ve doğru dürüst bir bütünlüğe sahip olmayan eksik senaryosu ile kısaca sıkıcı bir film. Canavar balık filmleri klişelerini alıp sırayla sahnelemekten başka hiçbir şey de yapmadığından, tahmin edilebilirlik oranı tavan yapmış durumda. Yani hakikaten sıkıcı.

“Sonuçta eğlencelik bir film işte” diyeceklere cevabım, film kendini o kadar ciddiye alıyor ki, bu durum resmen gülünç. Bir komedi filminin gülünç olması çok acıklı bir durum.

İlla bir pirana filmi izlemek istiyorsanız gidin 1978 yapımı orjinal Piranha’yı izleyin. Ya da Aja’nın çektiği Piranha 3D’yi… Ama bana sorarsanız Piranha 3DD’den uzak durun. Eğlenmek şöyle dursun, sıkıntıdan ölebilirsiniz.

blank

Ezgi Aksoy

Sinema yolculuğu 80’li yıllar korku filmleriyle başladı. Ucuz filmlerle büyüdü. Sinema, yazından sonraki en büyük tutkusudur. Şuan LeMan, yeniHarman ve Bayan Yanı’nda araştırma dosyaları ve populer kült yazıları yazmakta ve medeniyet üzerine kafa yormaktadır.

3 Comments

  1. bu film kendini ne kadar ciddiye alabilir ki. hatta alsa ne olacak. bilemiyorum. ilk filmden çok keyif almıştım, bu filmi de yine izleyeceğim ve nedense yine keyif alacağımı hissediyorum.

  2. Valla emrkse, yanılacaksın. İlk film ne kadar seni heyecanlandırdıysa bu ikinci film o kadar kötü. Seyircisini bu kadar aptal yerine koyan, adeta dalga geçelerek çekilmiş son derece sıkıcı bir film. Bu derece saçma bir film ne seyrettim nede gördüm. Pirana 3DD yi izlediğime bin pişmanım. Double D ler bile izlemeye değmez. Vajinaya giren, Penis ısıran piranalar, hele o kesik kafanın iki göğüs arasına girmesi… feciydi fecii…

  3. evet. filmden ilk filmdeki kadar keyif alamadim. ozellikle filmin mizah dozaji ilk filme nazaran yok denecek kadar azdi. fzla fütursuz bir film olmuş. yine de kötü bir şey izleyeceğini önceden kabul edersen bir şekilde keyif alıyorsun filmden. idare eder diyelim bu açıdan. filmde ilgili ayrıca kendi blog’umda bir yazi yazdim;

    http://oncewestern.blogspot.com/2012/06/piranha-3dd.html

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Salvage (2009) 4 – Salvage 08

Salvage (2009)

Salvage tam gaz temposuyla heyecanı her daim zirvede tutmayı başarıyor
Bahtsız Troll (1986) ve Kötü Kardeş Troll 2 (1990) 5 – Troll 1986 02

Bahtsız Troll (1986) ve Kötü Kardeş Troll 2 (1990)

Troll resmen çöldeki bahtsız bedevi kadar şanssız bir filmdir. Troll