R.I.P.D / Ölümsüz Polisler (2013) 1 – 9163766621 7a6b681749 hkjk

R.I.P.D / Ölümsüz Polisler (2013)

29 Aralık 2014

Nick güzel bir karısı olan genç bir polis ama ortağı Hayes “kirli polis” dediklerinin ağababası ve karısında gözü var! Daha filmin başında Hayes, Nick’i bir makineli tüfek ile yakın mesafeden vuruyor, o da yetmiyor 5 kat aşağı atıyor. Sonuç; anında ölüm elbette ama öbür tarafta kariyer imkanı mevcut!

R.I.P.D (Huzur İçinde Yat Polis Departmanı) Nick’e bir şans ve aşırı derecede sevimli bir ortak verip dünyaya geri yolluyor. Roy 1800’lerden kalma bir kasaba şerifi ve öldürüldükten sonra cesedi çakallar tarafından yenmiş travmatik bir hayalet! Nick ve ortağı Roy’un amacı yaşayanların dünyasında karanlık işler çeviren ‘ifritler’i yakalamak ve öbür tarafın adaletine teslim etmek. Tabii ölmeden önceki halleriyle ortalarda dolanmaları imkansız, herkes onları yaşlı bir Çinliyle dolaşan sarışın bir bomba olarak görüyor ve olaylar, olaylar…

r_i_p_d__2013-1280x768

Kağıt üzerinde fena görünmeyen, Ryan Reynolds, Jeff Bridges ve Kevin Bacon’lu cast’ı ile de ilgi çeken film aslında 130 milyon dolar bütçeli bir PG-13 maması… Cinsellik yok, kan yok, şiddet yok, fırlamalık yok!

Aslen bir çizgi roman uyarlaması olan R.I.P.D fena halde Men in Black’e özenen bir film ama onun kadar eğlenceli değil. Men in Black’in ölüler aleminde geçen Wasp versiyonu yapımcılara kolay para kokusu aldırmış olsa da, R.I.P.D’de bir şeyler eksik.

Öncelikle yüksek bütçesine rağmen filmin özel efektleri dökülüyor! Life of Pi, Percy Jackson gibi filmlerde harikalar yaratan Rhythm and Hues firması bu filmde işi tam anlamıyla mahvetmiş! Karakter modellemelerinde sorun yok ama CGI karakterler haraket etmeye başladığı vakit izlediğimiz şey bir film olmaktan çıkıp animasyona dönüşüyor. Finaldeki “yıkılan binaların arasında araba sürme” sekansı ise gerçek bir facia! İnanın SyFy Channel’in kötü fantastiklerinde bile daha iyi efektler mevcut.

deadoHayes.0007Ryan Reynolds ve Jeff Bridges bir karakter yaratabilmek için ellerinden geleni yapmalarına rağmen senaryo onlara bu şansı hiç zaman vermemiş. Filmin derdi tempoyu baştan yüksek tutup öyle devam ettirmek, ancak ortada seyircinin ilgisini çekecek orijinal bir hikaye olmayınca ve seyret unut tarzı eğlence sinemasının en büyük illüzyonu olan efekt kısmı da çökünce sadece karakterlerine değil yapıma da “Allah Rahmet Eylesin” demekten başka çare kalmıyor.

Bir devam filmine imkan bırakacak şekilde bitmesine rağmen, öyle bir şey olacağını sanmıyorum. Daha ucuz bir cast ile belki ama ortada isminden nemalanılacak bir ‘efsane’ falan yok. “Tutarsa seri yaparız” filmlerine tutmayacak bir halka daha… Hiç kafa yormadan çıtır çerez bir şeyler izlemek istiyorsanız R.I.P.D uygun bir seçim olabilir.

İlk yayınlanma: http://www.beyazperde.com/filmler/film-184468/elestiriler-beyazperde/

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Society (1989) 2 – Society 1989 1

Society (1989)

Brian Yuzna'nın ilk filmi Society gücünü seksenli yıllardaki korku filmlerine
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) 3 – Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 1

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, ilk iki filmden