R.I.P.D / Ölümsüz Polisler (2013)

Nick güzel bir karısı olan genç bir polis ama ortağı Hayes “kirli polis” dediklerinin ağababası ve karısında gözü var! Daha filmin başında Hayes, Nick’i bir makineli tüfek ile yakın mesafeden vuruyor, o da yetmiyor 5 kat aşağı atıyor. Sonuç; anında ölüm elbette ama öbür tarafta kariyer imkanı mevcut!

R.I.P.D (Huzur İçinde Yat Polis Departmanı) Nick’e bir şans ve aşırı derecede sevimli bir ortak verip dünyaya geri yolluyor. Roy 1800’lerden kalma bir kasaba şerifi ve öldürüldükten sonra cesedi çakallar tarafından yenmiş travmatik bir hayalet! Nick ve ortağı Roy’un amacı yaşayanların dünyasında karanlık işler çeviren ‘ifritler’i yakalamak ve öbür tarafın adaletine teslim etmek. Tabii ölmeden önceki halleriyle ortalarda dolanmaları imkansız, herkes onları yaşlı bir Çinliyle dolaşan sarışın bir bomba olarak görüyor ve olaylar, olaylar…

r_i_p_d__2013-1280x768

Kağıt üzerinde fena görünmeyen, Ryan Reynolds, Jeff Bridges ve Kevin Bacon’lu cast’ı ile de ilgi çeken film aslında 130 milyon dolar bütçeli bir PG-13 maması… Cinsellik yok, kan yok, şiddet yok, fırlamalık yok!

Aslen bir çizgi roman uyarlaması olan R.I.P.D fena halde Men in Black’e özenen bir film ama onun kadar eğlenceli değil. Men in Black’in ölüler aleminde geçen Wasp versiyonu yapımcılara kolay para kokusu aldırmış olsa da, R.I.P.D’de bir şeyler eksik.

Öncelikle yüksek bütçesine rağmen filmin özel efektleri dökülüyor! Life of Pi, Percy Jackson gibi filmlerde harikalar yaratan Rhythm and Hues firması bu filmde işi tam anlamıyla mahvetmiş! Karakter modellemelerinde sorun yok ama CGI karakterler haraket etmeye başladığı vakit izlediğimiz şey bir film olmaktan çıkıp animasyona dönüşüyor. Finaldeki “yıkılan binaların arasında araba sürme” sekansı ise gerçek bir facia! İnanın SyFy Channel’in kötü fantastiklerinde bile daha iyi efektler mevcut.

deadoHayes.0007Ryan Reynolds ve Jeff Bridges bir karakter yaratabilmek için ellerinden geleni yapmalarına rağmen senaryo onlara bu şansı hiç zaman vermemiş. Filmin derdi tempoyu baştan yüksek tutup öyle devam ettirmek, ancak ortada seyircinin ilgisini çekecek orijinal bir hikaye olmayınca ve seyret unut tarzı eğlence sinemasının en büyük illüzyonu olan efekt kısmı da çökünce sadece karakterlerine değil yapıma da “Allah Rahmet Eylesin” demekten başka çare kalmıyor.

Bir devam filmine imkan bırakacak şekilde bitmesine rağmen, öyle bir şey olacağını sanmıyorum. Daha ucuz bir cast ile belki ama ortada isminden nemalanılacak bir ‘efsane’ falan yok. “Tutarsa seri yaparız” filmlerine tutmayacak bir halka daha… Hiç kafa yormadan çıtır çerez bir şeyler izlemek istiyorsanız R.I.P.D uygun bir seçim olabilir.

İlk yayınlanma: http://www.beyazperde.com/filmler/film-184468/elestiriler-beyazperde/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Life / Hayat Yeni Fragman

Life / Hayat, bir uzay istasyonunda görevli altı kişinin, insanlık tarihinde çığır açacak bir keşfin eşiğindeki hikayesini anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir