Salonlar Oflu Hoca'yı Aramaktan Korktu! 1 – 14835411801 e87ebedee2 z

Salonlar Oflu Hoca’yı Aramaktan Korktu!

16 Mart 2015

Sinema salonları eskiden olduğu gibi müstakil değil, büyük zincirlerin elinde artık. Bu ‘film izleme’ açısından bir kalite standardı getirse de salon sahipleri kafasına göre davranıp bazı önemli filmleri bize göstermiyor!

Olay “sinemaseverler ne izlemek ister”den, “sinemasever de neymiş, sinemaya geliyorlar işte, otursunlar ne koyuyorsak onu izlesinler”e dönmüş durumda… Televizyondaki sığlık ve kalitesizlik sinemalara da sirayet etti. Sinema salonları artık kültür ve sanat izlencesi yaptırmıyor!

Geçenlerde yönetmen Caner Erzincan feryat etti. Son filmi Yeni Dünya’yı salonların göstermediğini, afişlerinin ya asılmadığını ya da gerilere ittirildiğini, filminin yok sayıldığını belirtmişti. Bugün de, önümüzdeki Cuma gösterime girecek O.H.A (Oflu Hoca’yı Aramak) filminin başına benzer şeyler geldi. Caner’in filmi komik değildi, dramdı, bu film ise komik ama birilerine göre çok tehlikeli!

O.H.A Bir Sansür Deneyi

Oflu Hoca’yı Aramak filminin yapımcıları da şu sıralar giderek artan bir sıkıntıdan, salon bulamamaktan şikayetçi… Bundan sonrası filmin yapımcılarından geliyor;

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

unnamed (4)

“Sisteme karşı son yıllarda çekilen en muhalif film olarak gösterilen, Altın Portakal ödüllü politik komedi O.H.A: Oflu Hoca’yı Aramak, vizyona bir kaç gün kala karşılaştığı gizli ve açık sansürle Türkiye sinema tarihinin en önemli sansür örneklerinden biri olacağa benziyor.

Yaratıcı, keskin, cesur mizahı ile Altın Portakal ve !f İstanbul Film festivallerinde seyirci tarafından alkış ve coşkuyla karşılanan filmde son nokta, filmin 25 salona hapsedilmesi oldu. Geniş kitlelere ulaşması beklenen film yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon’da sinirli sayıda salonda gösterilecek. Altın Portakallı film, Antalya’da seyirciyle buluşamayacak.

Siyasi açıdan bu çok hassas dönemde sinemaların bu filmi oynamayı reddetmeleri akıllara filmle ilgili boykot emri verildiği düşüncesini getiriyor.

Mizahın gaz çıkarma ve küfürle eş sayıldığı bir dönemde günümüz Türkiye’sini, otoritelerinden eylemcilerine dek bütün yönleriyle hicveden, Gezideki orantısız zekanın sinema karşılığı olarak nitelendirilebilecek film, 20 Mart vizyon tarihine sayılı günler kala, tüm yok etme çabalarına rağmen sesini duyurmaya kararlı.”[/box]

Oflu Hoca’yı Aramak filmini ben de Altın Portakal’da izledim, hatta sansürlü portakal bu filme nasıl vize vermiş diyerek şaşırmıştım. Film harika bir sinemasal hiciv, çok güldürüyor, çok düşündürüyor. Sinemalarda ne kadar engellenirse engellensin, DVD’de ya da başka yerde kıymetlenecektir.

Sözüm işletmecilere; 15 salonlu sinema yapmak marifet değil, marifet o kadar salonda iyi filmler oynatabilmek! Şu gaz çıkarma-geğirme-küfretme komedilerinden fena sıkıldık. Sevgilisini alıp sinemaya giden gençlere pahalı bilet satmaktan, yine üç kuruşluk şurup kolayla mısıra dünyanın parasını almaktan, buzdolabı reklamı gösterip işkence etmekten ve gerçek sinemaseverleri yok saymaktan vazgeçin!

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yönetmen Adaylarına Tavsiyeler: Hedef Gişe mi? Festival mi? 2 – film director

Yönetmen Adaylarına Tavsiyeler: Hedef Gişe mi? Festival mi?

Yönetmen Adaylarına Tavsiyeler: Hedef Gişe mi? Festival mi? Sanat özgürdür,
Top 10: Afişlerdeki En Sıkı Popolar 3 – The Unborn 2009 film images 7ec0d1b1 42ef 43d6 a290 70fe0da5c32 1

Top 10: Afişlerdeki En Sıkı Popolar

Öteki Sinema'nın femme fatale yazarı Semra Doll, bu kez film