Salonlar Oflu Hoca’yı Aramaktan Korktu!

Sinema salonları eskiden olduğu gibi müstakil değil, büyük zincirlerin elinde artık. Bu ‘film izleme’ açısından bir kalite standardı getirse de salon sahipleri kafasına göre davranıp bazı önemli filmleri bize göstermiyor!

Olay “sinemaseverler ne izlemek ister”den, “sinemasever de neymiş, sinemaya geliyorlar işte, otursunlar ne koyuyorsak onu izlesinler”e dönmüş durumda… Televizyondaki sığlık ve kalitesizlik sinemalara da sirayet etti. Sinema salonları artık kültür ve sanat izlencesi yaptırmıyor!

Geçenlerde yönetmen Caner Erzincan feryat etti. Son filmi Yeni Dünya’yı salonların göstermediğini, afişlerinin ya asılmadığını ya da gerilere ittirildiğini, filminin yok sayıldığını belirtmişti. Bugün de, önümüzdeki Cuma gösterime girecek O.H.A (Oflu Hoca’yı Aramak) filminin başına benzer şeyler geldi. Caner’in filmi komik değildi, dramdı, bu film ise komik ama birilerine göre çok tehlikeli!

O.H.A Bir Sansür Deneyi

Oflu Hoca’yı Aramak filminin yapımcıları da şu sıralar giderek artan bir sıkıntıdan, salon bulamamaktan şikayetçi… Bundan sonrası filmin yapımcılarından geliyor;

unnamed (4)

“Sisteme karşı son yıllarda çekilen en muhalif film olarak gösterilen, Altın Portakal ödüllü politik komedi O.H.A: Oflu Hoca’yı Aramak, vizyona bir kaç gün kala karşılaştığı gizli ve açık sansürle Türkiye sinema tarihinin en önemli sansür örneklerinden biri olacağa benziyor.

Yaratıcı, keskin, cesur mizahı ile Altın Portakal ve !f İstanbul Film festivallerinde seyirci tarafından alkış ve coşkuyla karşılanan filmde son nokta, filmin 25 salona hapsedilmesi oldu. Geniş kitlelere ulaşması beklenen film yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon’da sinirli sayıda salonda gösterilecek. Altın Portakallı film, Antalya’da seyirciyle buluşamayacak.

Siyasi açıdan bu çok hassas dönemde sinemaların bu filmi oynamayı reddetmeleri akıllara filmle ilgili boykot emri verildiği düşüncesini getiriyor.

Mizahın gaz çıkarma ve küfürle eş sayıldığı bir dönemde günümüz Türkiye’sini, otoritelerinden eylemcilerine dek bütün yönleriyle hicveden, Gezideki orantısız zekanın sinema karşılığı olarak nitelendirilebilecek film, 20 Mart vizyon tarihine sayılı günler kala, tüm yok etme çabalarına rağmen sesini duyurmaya kararlı.”

Oflu Hoca’yı Aramak filmini ben de Altın Portakal’da izledim, hatta sansürlü portakal bu filme nasıl vize vermiş diyerek şaşırmıştım. Film harika bir sinemasal hiciv, çok güldürüyor, çok düşündürüyor. Sinemalarda ne kadar engellenirse engellensin, DVD’de ya da başka yerde kıymetlenecektir.

Sözüm işletmecilere; 15 salonlu sinema yapmak marifet değil, marifet o kadar salonda iyi filmler oynatabilmek! Şu gaz çıkarma-geğirme-küfretme komedilerinden fena sıkıldık. Sevgilisini alıp sinemaya giden gençlere pahalı bilet satmaktan, yine üç kuruşluk şurup kolayla mısıra dünyanın parasını almaktan, buzdolabı reklamı gösterip işkence etmekten ve gerçek sinemaseverleri yok saymaktan vazgeçin!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Sinema Yazarları Altın Portakal’dan Korkuyor mu?

Murat Tolga Şen yazıyor; Antalya'da her şey yolunda mı? İşte olduğu ve olmadığı kadarıyla 52. Altın Portakal…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir