Seyircinin Yüreğine Dokunan Yarışma Filmleri 1 – Marghe And Her Mother

Seyircinin Yüreğine Dokunan Yarışma Filmleri

13 Ekim 2019

7. Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası yarışma filmleri bu yıl da sinemaseverlerin gönlünü fethetmeye hazırlanıyor. Birbirinden etkileyici filmleri seçkisinde barındıran yarışma bölümü, dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan yapımları Türkiye’de ilk kez izleyicilerine getiriyor.

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda dokuz yapım yer alıyor. Seyircilerinin yüreğine dokunmayı hedefleyen dokuz iddialı filmin bir araya geldiği seçkide, dramdan gerilime pek çok tür bulunuyor.

Türkiye Prömiyerlerini Yapacak Uluslarararası Yarışma Seçkisi

Seyircinin Yüreğine Dokunan Yarışma Filmleri 2 – Homeward

Kırım Yarımadası’ndan çıkma genç sinemacı Nariman Aliev’in, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajlı filmi “Homeward”, yas dönemindeki bir baba oğulun hikayesini anlatıyor. Evlat kaybı ile kardeş kaybının iki insan üzerindeki sarsıcı etkisi, sessiz bir yolculukta ortaya çıkıyor.

Lendita Zegiraj’ın Karlovy Vary Film Festivali’nde görücüye çıkan “Aga’s House”, kayıp babasını aramak için vicdani bir mücadeleye atılan küçük bir çocuğun ayak izlerini takip ediyor.

Adilkhan Yerzhanov’un San Sebastian Film Festivali’nde övgüyle karşılanan filmi “A Dark Dark Man”, yürek burkan bir cinayet için adaleti sağlamanın peşine düşüyor. Gerçek, suç, adalet gibi pek çok kavramı irdeleyen film, gerçekliğin ne kadar objektif olabileceğini gözler önüne seriyor.

İranlı usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın dünya prömiyerini Busan Film Festivali’nde yapan filmi “Marghe And Her Mother”, hayatı tepetaklak olan bekar bir annenin hayatını yeniden kurma çabasını gözler önüne seriyor. 22 yaşındaki genç bir kadının omuzlarındaki sorumluluğu ve küçük bir kızın annesine olan bağlılığını işleyen film, “aile” kavramının farklı bir biçimini sunuyor.

Seyircinin Yüreğine Dokunan Yarışma Filmleri 3 – The Son

Ines Tanoviç’in Bosna Hersek’in Oscar adayı ve 25. Saraybosna Film Festivali’nin açılış filmi “The Son”, ergenlik sancılarıyla kıvranan, farklı karakterlere sahip iki kardeşin hikayesine odaklanıyor.

Ena Sendijareviç’in dünya prömiyerini 48. Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve Sarajevo Film Festivali’nden En İyi Film ödülü alan “Take Me Somewhere Nice”, Bosna kökenli Hollandalı bir kadının, hayatında ilk kez göreceği hasta babasını ziyaretini seyircilerle buluşturuyor.

Dmitri Mamulia’nın Venedik Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde gösterilen filmi “Criminal Man”, yanlışlıkla tanık olduğu bir cinayet sonrası hayatı değişen sıradan bir adamı odağına alıyor.

Sharipa Urazbayeva imzalı “Mariam”, kocasının kayboluşu ile hayatı altüst olan, geri dönüşü ile ise tamamen değişen bir kadının iç dünyasını irdeliyor.

Seyircinin Yüreğine Dokunan Yarışma Filmleri 4 – Talla

Parviz Shahbazi’nin “Talla” isimli filmi ise hayallerin ve hayal kırıklıklarının, şüphelerin ve umutların bir panoramasını seyircilere sunuyor.

Bu yıl Filipinli yönetmen Brillante Mendoza’nın jüri başkanı olacağı yarışmada, Boğaziçi Film Festivali’nde “Screwdriver-Tornavida’’ isimli filmi ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünün sahibi olan Bassam Ali Jarbawi, Durban Film Festivali Direktörü Chipo Zhou, birçok ulusal ve uluslararası projede başarı ile yer alan oyuncu Melisa Sözen ve ‘’Aga’’ adlı filmi ile tanınan Milko Lazarov da yer alıyor. Uluslararası Uzun Metraj Film Jürisi tarafından yapılacak değerlendirme sonucu en iyi filme 50 bin TL değerinde para ödülü verilecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

21. İzmir Kısa'da Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu 5 – Buyuk Istanbul Depresyonu

21. İzmir Kısa’da Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu

İzmir Kısa Film Festivali sona erdi ve Altın Kedi ödülleri
6. Kayseri Uluslararası Film Festivali 6 – 6 Kayseri Uluslararası Film Festivali

6. Kayseri Uluslararası Film Festivali

Festivalin kapsamını genişleten Kayseri Uluslararası Film Festivali, 7 Nisan 2018