Şirketler için Siber Güvenlik Önlemleri

Siber saldırılar daha karmaşık ve profesyonel hale geldikçe işletmelerin kendilerini yıkıcı veri ihlali saldırılarından koruması için periyodik olarak veri koruma prosedürlerini gözden geçirmesi ve geliştirmeye çalışması çok önemli bir nokta haline geldi.

Siber güvenlik için VPN kullanımı işletmelerin deneyimlediği ve giderek artan kimlik avı saldırılarını azaltabilir. VPN yani Sanal Özel Ağ teknolojisi kullanılan cihaz ve ağ arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. Bu da sadece özel bir anahtara sahip olan bilgisayar ve ağların bu şifreli bilgiyi okuyabileceği anlamına gelir. VPN, hassas bilgi ve verileri korumak için kullanılan maliyeti düşük fakat etkili bir teknolojidir. Sağladığı ileri güvenliğin yanında uzaktan çalışanların da ofis ağına bağlanmasını ve ofisteymiş gibi dosya ve belge paylaşmasını sağlar.

VPN ile birlikte çalışanlar internette verilerinin izlenmesini, toplanmasını ve kaydedilmesini engelleyerek gezinebilir. VPN ağları üzerinden ayrılan bütün veri paketleri şifrelenerek varış destinasyonuna doğru yola çıkar. Bu da çevrimiçi alışverişin daha güvenilir olmasını sağlarken potansiyel olan saldırılara karşı da güvenlik sağlar. Şirket ağında VPN kullanılmadığı zaman bir siber saldırgan güvenli olmayan ağ üzerinden bir çalışanın hesap bilgilerini rahatlıkla görebilir. Nesnelerin İnterneti ile birlikte daha da teknolojik hale gelen işyerlerinin siber risklere karşı daha da savunmasız hale geldiği unutulmamalıdır.

Siber güvenlik önlemi olarak bu noktada çalışanlara da büyük bir sorumluluk düşmektedir. Potansiyel siber güvenlik riskleri söz konusu olduğunda çalışanların siber güvenlik konusunda eğitilmesi bir şirketin ilk savunma hattıdır. Şirketler tarafından kullanılan en ileri teknolojiye sahip veri koruma ekipmanları dahi bir çalışanın spam bir e-posta içindeki linke tıklaması ile işe yaramaz hale gelebilir. Şirket çalışanlarının siber güvenlik politikaları, yaygın siber tehditler ve siber saldırılara karşı nasıl cevap verilmesi gerektiği konusunda eğitilmesi ile çalışanlar zararlı web siteleri ziyaret etmenin, cihazları ekran kilitsiz bir şekilde bırakmanın ve sosyal medyada kişisel bilgi ve verileri paylaşmanın ne gibi sonuçlara sebep olabileceği konusunda fikir sahibi olurlar.

Şirket çalışanlarının eğitilmesi yanında şirket verilerini korumak için lisanslı bir antivirüs yazılımının kullanılması çok önemlidir. Kullanılacak olan antivirüs programı şirketin ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Kullanılan antivirüs programı periyodik olarak güncellenmelidir.

Zararlı olan web siteler üzerinden siber saldırganlar rahatlıkla şirket ağına erişebilirler. Çalışanların sadece güvenilir olan web siteler üzerinden iletişim kurmasını sağlayarak şirketin verileri güvence altına alınabilir. En azından her bir şirket çalışanının güvenilir olan ve olmayan web siteleri birbirinden ayırt etmesi gerekmektedir. Bunu da çalışanlar bir web sitenin HTTP ya da HTTPS olup olmadığına bakarak anlayabilirler. HTTPS olan web siteler Güvenli Soket Katmanı adı verilen ve bir bakıma VPN görevi gören sertifikaya sahiptirler. Bu web siteler üzerinden paylaşılan bilgiler web sitenin sunucularına şifreli olarak gönderilir. HTTP olan web sitelerde ise hiçbir bilgi şifrelenmemektedir.

Şirketlerin bir zayıf nokta değerlendirmesi yaparak verilerinin erişilebilirliğini ve şirketin savunma hattını ölçmesi gerekmektedir. Temsili saldırı ve stres testleriyle birlikte zayıf nokta değerlendirmeleri şirketin güvenlik sistemindeki hataları bulmaya yardımcı olabilir.

Şirket içinde kullanılan yazılımların zayıf noktaları da siber saldırganlar için şirket verilerine açılan birer kapıdır. Bilinen zayıf noktalardan yararlanarak şirket ağına ve sistemine kolaylıkla sızabilirler. Bunu engellemek için bu zayıf noktalar devamlı olarak geliştirilmeli ve uygulamalar, işletim sistemleri, güvenlik yazılımları ve güvenlik duvarları devamlı güncellenmelidir.

Bir siber güvenlik önlemi de siber saldırı sonrası verilerin ne olacağını planlamaktır. Bu sebepten ötürü şirket verileri her zaman yedeklenmelidir.

Yazar hakkında: Misafir Koltuğu

blank
Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole