Sleep Dealer (2008) 1 – 081

Sleep Dealer (2008)

Sleep Dealer (2008) 2 – sleep dealer xlgÇok küçük bütçesiyle, oldukça büyük bir vizyon anlatan ender bilim kurgulardan biri Sleep Dealer.

Yakın gelecek… Yarın kadar yakın… Devletler birbirlerine sınırlarını kapatmış, ancak bütün dünya tek bir dijital ağın altında toplanmış… Bir 3. dünya ülkesi olan Meksika’nın ufak bir köyünde yaşayan genç Memo Cruz, ev yapımı radyosuyla Amerikan askeri yayınına korsan bir giriş yakalar. Bu korsan girişi farkeden askeri güçler, teröristleri avlayan bir televizyon programında Cruz ailesinin evini bulurlar ve uzaktan kumanda edilen bir uçakla canlı yayında Memo’nun babasını öldürürler. Babasının ölümünden sonra suçluluk duygusuyla, para kazanmak için büyük şehir Tijuana’ya giden Memo, burada vücudunda ”nod” takılı olan ve her daim internete bağlı yaşayan bir kızla tanışır…

Sleep Dealer aslında bir başka Blade Runner takipçisi diyebiliriz. Karanlık bir gelecek, metropol hayatı, teknoloji ve insan arasındaki ilişkinin felsefesi… Ancak Sleep Dealer bu mevhumu ”çok yakın gelecek”e taşıdığı için enteresan. Filmdeki bilim kurgu unsurları bugünkü hayatımıza çok yakın. Video bloglar, ucuz insan gücü, göç, reality TV ve internet gibi konuların betimlenişi izleyiciyi düşündürüyor.

Filmdeki oyunculuk olsun, karakterlerin derinliği olsun çok aman aman bir durum yok. Ancak yine de türünün severine izlettiriyor. Belli ki, filmin yapımcılarının ve yönetmenin elinde büyük paralar olsa, baya etkileyici işler çıkaracaklar. Küçük bütçesine rağmen, çok yerinde kullanılmış CG efektlerle istenilen verim alınmış. Ucuz iş gücü olarak çalışan Meksikalıların, makinalara ve kablolara bağlanıp, Amerika’daki inşaat robotlarını kullanmaları sahnesi beni çok etkiledi. Sırf bu sahne için bu filmi uzun yıllar hatırlayacağıma eminim. Ayrıca Memo’nun babasının katilinin de tıpkı Memo gibi uzaktan kumandayla uçağı kullanması, Memo’nun sevgilisinin internete koyduğu video bloglar ve nod’lar (insanların sinir sistemini internete bağlayan priz gibi bir şeyler) filmin diğer akılda kalan detayları.

Dediğim gibi, çok aman aman bir film olmamakla beraber, kesinlikle takdire değer ve uzun zaman sonra bana “hadi şu filmi de Öteki Sinema’ya yazayım” dedirten bir film Sleep Dealer. ”Teknoloji ve insan evrimi” edebiyatına küçük ama sağlam bir katkı sağlıyor.

Yazar hakkında: Can Evrenol

blank
2007 yazında tamamen kendi imkanlarıyla, doğup büyüdüğü mahallede, arkadaşlarının da yardımıyla çektiği SANDIK adlı kısa film, ''Fantasia Film Festival'', ''BIFFF'' ve ''Frightfest'' ve dünyanın en önde gelen korku ve fantastik film festivallerine seçildi. Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde ''Moving Image'' master'ı yaptı.

Bir yorum var

  1. blank

    Saptamaları yerinde bir filmdir ki, pek çok internet kullanıcısının ezberlerinin üzerinden de kalın kalın geçer fakat bir diğer hoş tarafı da böyle düşük bütçeli bir yapımın lezzetli görüntü yönetimi…izleyin…izletin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir