Star Wars Old Republic 1 – Star Wars Universe foto

Star Wars Old Republic

23 Eylül 2012

OLD REPUBLIC

Bir Star Wars severseniz ve çocukluğunuz Star Wars figürlerini bulmakta zorlanarak geçmişse ve o yıllar Türkiye’nin yurtdışına açıldığı dönemler denk geliyorsa bazı oyuncakların ve oyunların anlamı daha farklı oluyor. İşte bu yüzdendir ki karşılaştığım ilk ilkel Star Wars oyunlarından itibaren farklı bir değer vermiştim oyunlara, sonra zaman değişti ve biz büyüdük ve Lucas amca kocaman bir oyun ve pazarlama imparatorluğunun başına geçti.

Bir süre bu durumdan rahatsız olsam da Star Wars oyunlarında ilk ön yargımı Rogue Scoundron oyunu kırdı. Bazı arkadaşların X Wing oyununu tavsiye etse de o dönem oynayamadım. Neyse X Wing ve gücün aydınlık tarafına ilgimiz büyüktü, en sevdiğim uzay gemisi millenium falcondu. Bu sanırım benim jenerasyonumdaki pek çok kişi için aynıdır.

Oyunların gelişim tarihi ve Lucas’ın oyun alanında yaptığı atılımların uzun uzun tarihini anlatmak niyetinde değilim ancak bilgisayardaki gelişmelere rağmen ve çok uzay gemisi savaşlarını geliştirdikleri Battlefront oyunları dahil Star Wars oyunlarında hep bir şeyleri eksik buluyordum. Sanırım bu kafamda canlandırabileceğim hikayelerin hayalgücümüze pek bir katkı yapmadan ve hoş bir hikaye veya senaryo ile sunulmadığı içindi. Bu oyunlar genç yaştakileri ve bazı fanları heyecanlandırabilir ancak aradığım farklı bir şeyler vardı hep. 5 yıl önce artık pc oyunlarını bıraktığım bir dönemde dostum Cengiz, “KOTOR diye bir oyun var bul ve oyna” dedi. Bu tavsiyesi benim Star Wars evrenine ve Lucas bilgisayar oyunlarına bakış açımı tamamen değiştirdi.

OLD REPUBLIC’in NEDEN FİLMİ YAPILMAZ?

Aslında en son fenomen Old Republic oyunu hakkında yazımız ancak çevrilmiş filmler ile ilişkisini ve oyunun senaryosunu spoiler vermeden paylaşmak istiyorum. Ancak bunu yaparken KOTOR’dan başlamam gerekiyor. Old Republic hikayesi bu oyunlarla başlıyor. Benim açımdan Lucas’ın son çevirdiği 3 film başarısız olmuştu, çünkü hikaye ve senaryo açısından oldukça yüzeysel ve bizlere hiçbir yenilik sunmayan senaryolar ile yola çıkmış filmlerdi. Bunun sebebi Anakin’in Sith Lordu Darth VADER’a dönüşeceğini bilmemiz değil kuşkusuz. Ancak KOTOR oyunları senaryosu ve sundukları açısından filmlere göre 5-6 adım önde. Raven çevresinde dönen hikayeler özellikle ilk oyunda çok iyi işlenmişti. Şahsen ben Lucas’ın KOTOR hikayelerini neden filmleştirmediğini veya dizi haline getirmediğini merak ediyorum.

Sonuçta bugün Boba Fett’ten dizi yapmak istemelerden tutun da Clone Wars ile çekip çekip 4. Sezona kadar uzattıkları ve hikaye üretmekte bariz olarak sorun çeken bir noktada saplandıkları çok net. Öyle ki Darth Maul’u yeniden diriltmeye kadar sakızı uzatabildiler. 2’ye bölünmüş aslanımızın alt tarafı canavara dönüştü. Oysa aynı evrende ve hatta ve hatta aynı şirkette Old Republic Bastila ve Raven gibi iki sağlam karakter ve el değmemiş jedi ve sith dünyası mevcut iken bu durum beni biraz şaşırtıyordu. Öte yandan Lucas’ın old republic senaryolarına karışmadığı ve oyunun tamamen ondan ayrı yapılandığını da okumuştum. Sanırım Lucas bir saplantı halinde ilk yarattığı kahramanlarla uğraşırken film olarak bu tarafa girmeyi düşünmüyor (en azından Lucas Art o hayattayken girmeyecek gibi). Oysa bence gerçekten de yazık ediyor çünkü KOTOR’la başlayan ve Old Republic’te yakalanan hikaye beyazperdede yepyeni bir Star Wars destanı yaratabilir.

OLD REPUBLIC OYUNU

Öncelikle bir anlaşma yapalım. Bu oyunun teknik ve çok detaylı analizlerini Level gibi dergilerde bulabilirsiniz. Benim amacım biraz daha hikaye yönünden sürprizbozanlara yer vermeden oyunu tanıtmak.

Oyun ilk çıktığı dönemde oldukça sorunlar atlattı. Serverların çökmesi ve oyunun yazılım sorunlarından dolayı bazı badireler atlattı. Daha sonra çok sayıda server olması ve bazı yerlerin boş kalması da sorunları büyüttü. Ben şans eseri beta döneminden beri oyunla haşır neşir oldum ki internete düşen her bir video iştahımı kabartmıştı. Eee peki sonuç: ilk gün başından kalkamadığım bir fenomen ve KOTOR’ları bir adım öteye götüren bir hikaye…

Öncelikle oyunu oynamayı düşünüyorsanız ve çalışıyorsanız size tavsiyem oyunu günde maksimum 1-2 saat oynamanız. Eğer zamanınız var ise maalesef oyun bağımlılık yaratabiliyor, bu nedenle 5 saatten fazla oynamamanız. Bunlar aslında her oyun için verilecek tavsiyeler olabilir ancak bu oyunda yer alan level atlama olayı benzeri pek çok oyun gibi daha çok oynamanıza odaklı.

Bu noktada ben size biraz kendi tecrübemi sunmak isterim. Normalde oyuna girdiğinizde Türk oyuncu aramıyorsanız, yabancı bir Loncaya üye olmanızı tavsiye ederim. Bu insanlar kollektif olarak yardım edip oyunu daha keyifli oynamanıza olanak sağlıyorlar bu konuda Türk oyuncular pek sempatik değil. Gerçek hayattaki gibi bencilliğimiz oyunlara da bulaşmış.

Ben oyunu çevremdeki oyunculara göre oynamadım. Yani bir an önce level atlayayım derdinde değildim ve hikayeyi anlamak için üzerinde uğraşılıp hazırlanmış güzel haritalarda dolaştım. Hatta bazı gezegenlerde sith mekanlarına denk geldim ki oldukça zevkliydi bu. Hızlı ve XP temelli oynamadığınız takdirde kendinizi gerçekten de Star Wars evreninde hissedebiliyorsunuz. Bunun için görev manyağı olmamanız önemlidir. Tabi siz böyle sere sere oynarken bir sürü yerli ve yabancı ergenin ve heyecanlı gencin Level 50 ile ilgili hikayelerini dinliyorsunuz. Şunu peşinen söyleyeyim, oyun 50. seviyeye eriştiğinizde güzelleşiyor ve farklılaşıyor, ancak eğer amacınız rahatlamak ve Star Wars evrenini yaşamaksa siz kafanıza göre acele etmeden oynayın, sonuçta 3 günde seviye 50’ye gelene madalya vermiyorlar ve o kadar zamanınızı böyle harcamayın. Ben jedi olmak istedim ancak oyunu oynarken Sithlerin daha hoş gözüküp eğlenceli olduğunu düşündüm o yüzden her iki tarafta farklı karakterler açıp iki tarafın da keyfine varmanızı tavsiye ederim.

OYUNUN HİKAYESİ ve STAR WARS FİLMLERİ

Açıkcası KOTOR oynamışsanız bu yeni oyunda oldukça çok göndermeler bulacaksınız. Star Wars filmleri içinse Organa gibi ailelerin ne kadar köklü olduğunu öğreniyoruz. Oyunu oynayacak arkadaşları düşündüğüm için pek hikayelere girmiyorum ancak özellikle Flashpoint denilen görevlerde çok hoş süprizler var. Jedi guardian biraz sıkıcı gibi başlasa da ileride güzelleşen bir hikayesi var, jedi sentinel ise bana göre gücün aydınlık tarafındanki en iyi hikaye, şu an farklı karakterlerde ilerliyorum ama pek çok kişi spy ve assasinlerin hikayelerini tavsiye ettiler.

Sonuçta bütün yollar farklı da olsa oyunların oynandığı alanlar ortak alanlar ve iyice hikayeyi takip ederseniz ilk filmlerin verdiği zevki çıkartacağınızı garanti edebilirim. Çünkü eğer kafanızda Lucas yeni filmlerle işin tadını kaçırdı diyorsanız, bu oyunlar sizi farklı düşündürtecektir ve belki de benim gibi neden filmleri çevrilmedi diyeceksiniz. Kaldı ki gerçekten de Lucas’ın elinin değmediği yer yer belli oluyor.

Oyunun artıları neler?

* Filmlerde artık sıkıştığını ve sıkıcılaştığını düşündüğümüz hikaye mevcut değil. Ben her bir karakter için yazılmış hikayeleri şu ana kadar beğendim (4 farklı karakter oynadım).
* Çok sayıda sith var ve mücadele oldukça iyi.
* Gezegenleri kafanıza göre geziyor olmak oldukça zevkli.
* Bol bol ışın kılıcı kullanabiliyorsunuz.
* Aslında evren Han Soluluk için biçilmiş kaftan (smuggler).
* Kullanıcı dostu arayüzü özellikleri kullanmak için oldukça rahat, bu da oyunu zevkli kılıyor.

Oyunun eksileri neler?

* Gerçekten zamanınızı sünger gibi emiyor.
* Masraflı. Her ay 15 dolar masrafı var.
* Her şeye rağmen eğer jedi oynamak istiyorsanız sith oyuncu sayısı daha fazla olduğu için görevleri yaparken jedi olarak zorlanıyorsunuz.
* İyi bir ekran kartınız yoksa oyunu oynamak tam bir işkence.
* Türk oyuncular oldukça bireysel ve paylaşımdan uzaklar, sinirinizi bozabilirler.

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

5 Yıl Sonra Kimse "Cem Yılmaz Filmi" İzlemeyecek mi? 2 – 22692303192 0b3b9af3a1 b

5 Yıl Sonra Kimse “Cem Yılmaz Filmi” İzlemeyecek mi?

Cem Yılmaz'ın son filmini izlemek için ilk 3 gün herkes
Erdem Tepegöz: Yoksa Yeni Kuşağın En İyi Sinemacısı mı? 3 – Erdem Tepegoz

Erdem Tepegöz: Yoksa Yeni Kuşağın En İyi Sinemacısı mı?

Zerre’nin yönetmeni Erdem Tepegöz'le, filmini izlemeden önce tanıştım 49. Altın