Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 1 – sucveceza afis

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu

15 Ağustos 2011

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 2 – sucveceza afis1. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Kısa Film Yarışması ön eleme sonuçları belli oldu!

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, Başakşehir Belediyesi işbirliğiyle, ilki bu yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen ‘Adaletin Terazisi Gençlerin Elinde’ konulu kısa film yarışmasında ön eleme sonuçları belli oldu.

Sinema yazarları Murat Tolga Şen, Melis Zararsız ve Banu Bozdemir’den oluşan ön jüri, festivale başvuran kısa filmlerden 12 tanesini belirledi. Yarışmanın birincisini belirleyecek ana jüri şu isimlerden oluşuyor: Natali Yeres (Sanat Yönetmeni), Yeşim Ceren Bozoğlu (Oyuncu), Cansel Elçin (Oyuncu), Selman Dursun (Öğretim Görevlisi) ve Serdar Talas (Öğretim Görevlisi).

Yarışmaya katılmaya hak kazanan filmler şöyle;

Baydara (Edra’nın Kaderi)

Yönetmen: Can Eren
Asansör görevlisi olan ve işin çok seven güler yüzlü Edra, kendisine çok bağlı annesi Jimnaz’la birlikte yaşamaktadır. Bir gün asansöre kokoş, orta yaşlı, huysuz bir kadın biner. Zemin kata geldiklerinde asansör arıza yapar ve kadınla asansörde kalan Edra’nın kaderi bir anda değişir.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 3 – baydarafoto

Dicle

Yönetmen: Seren Gel
6 Ekim 2009’da “Çok acı var, dayanamıyorum” yazılı bir not bırakarak intihar eden sosyolog Dicle Koğacıoğlu anısına çekilmiş olan film, onu temsil eden karakterin bir namus cinayetinin gerçek yüzüne şahit oluşuyla içine girdiği vicdan muhasebesine ve son gününe odaklanmaktadır.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 4 – dicleresim

En Sevdiğinden

Yönetmen: Efecan Kağan – Oğuz Beyoğlu
Yaprak sarması bağımlısı olan genç için sıradan bir gündür. Annesinin ona düzenli olarak yolladığı sarmalar, o gün yine her zamanki kargo görevlisi tarafından kendisine teslim edilmiş, kendisi için haftalık sarma ziyafeti başlamıştır. Ancak o gün atladığı ufak bir nokta vardır. Tıkanan tuvaleti yüzünden çağırdığı tesisatçı eve gelecek ve artık hiçbir şey eskisi gibi
olmayacaktır…

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 5 – ensevdiginden

Fırın

Yönetmen: Fuat Erbey
Aslı ve Veysel aynı mahallede yaşayan, 9-10 yaşlarında iki çocuktur. Aslı ve Veysel’in bir gününü anlatan filmde, çocukların yolları önce mahallenin fırınında sonra da parkta kesişir. Film, aynı mahallede yaşamalarına rağmen birbirlerini hiç tanımayan insanların, aslında ne kadar da iç içe olduklarını ve bu yaşam kargaşasında yeterince umursanmayan çocukların maruz kaldığı kötülükleri gözler önüne sermektedir.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 6 – Fırın41

Korkuluk

Yönetmen: Adem Demirci
Bir kasabada yaşayan 20’li yaşlarında genç bir kadın, kocasının ölümünden sonra tarladaki bir korkuluğu kocasının yerine koyar. Her ne kadar artık yalnız da olsa, hâlâ kocasının bir korkuluk gibi onun hayatının ortasında durduğu hissinden kurtulmaya çalışmaktadır.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 7 – korkuluk

O An

Yönetmen: Erman Zambak
Gerçek kavramı, onu nasıl anladığımız ya da gördüğümüzle değil, ona ne kadar yakın olduğumuzla ilgilidir. Film, gerçeği fotoğraf üzerinden anlatır.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 8 – Oan

Pişti İlone

Yönetmen: Ramazan Güneş
Tek başına yaşayan ve müzik kasetlerini çok seven yaşlı bir adamın bu traji-komik hikayesi 1993 yılında Güney Doğu’nun bir köyünde geçmektedir. 12 Eylül askeri darbe sonrası Kürtçe müzik kasetler yasaklanmıştır. Kasetlerinden vazgeçemeyen yaşlı adam onları saklamak için bahçesinde bir çukura gömer. Fakat müziksiz yapamadığı için sürekli korku içinde kasetlerini çıkarıp tekrar saklamaktadır.

Sesler

Yönetmen: Deniz Dargı
Bazen bir ses bizi başka dünyalara götürür. Hayaller kurdurur, anılarımızı canlandırır, hatırlatır… Hele ki uzaksak… tutsaksak… erişemiyorsak… Bunlar bazen, Ada vapurunun düdüğü, bazen sahile vuran dalga sesleri, bazen çocuk gülüşlerindeki neşedir. Bazen de sadece bizi yutan kalabalığın gürültüsüdür.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 9 – sesler

Toros Canavarı

Yönetmen: Fırat Yavuz
Bir zamanlar neredeyse her mahallede, her caddede hatta her sokakta aniden beliriveren, kimi zaman takip ve taciz ettiği insana derin bir ürperti veren, kimi zamansa içine aldığı binlerce bedeni sonsuza dek sessizliğe gömen “Toros” adlı arabanın korkutucu hikâyesidir, Toros Canavarı. Bu kısa hikâyede Toros, acımasızlaşmış insanlığın sembolik figürüdür.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 10 – toroscanavari

X Win

Yönetmen: Serhat Karaaslan
Gerdek gecesi istenen kanlı çarşaf üzerine tek planlık diyalogsuz bir film.

Suç ve Ceza Filmleri Ön Eleme Sonuçları Belli Oldu 11 – KAN1

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Eskişehir'in Film Festivali Başlıyor! 12 – eskisehir430

Eskişehir’in Film Festivali Başlıyor!

1-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında 13.sü gerçekleşecek olan Anadolu Üniversitesi
Sadi Abi'mize Emek Ödülü! 13 – Sadi Çilingir

Sadi Abi’mize Emek Ödülü!

Sinemaya emek verenleri de onurlandıran 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nden