Terminatör 4 1 – Terminator

Terminatör 4

31 Mart 2008

Hemen sevinmeyin! Cameron kesinlikle Terminatör 4 filmini çekmeyi düşünmüyor ama “Terminator Salvation: The Future Begins” adlı yeni Terminator filminin çekimleri duyuruldu ve John Connor rolünü Batman Christian Bale canlandırıyor. Yönetmen ise video kliplerden Holywood’a terfi olan IQ’su düşük “Charlie’s Angels” serisinin de yönetmeni olan MCG (gerçek adı: Joseph McGinty Nichol).

Terminatör 4 2 – terminator

3 Terminatör filmini de sinemada izlemiş ve James Cameron fanı biri olarak, ne acıdırki bu proje beni hiç heyecanlandırmıyor…

T1, düşük bütcesine rağmen hem sinemada hem de video’da patlamış müthiş bir aksiyon pakediydi ve inanılmaz bir distopya öyküsü anlatıyordu…

T2, artık iyice ustalaşmış Cameron’un yönetiminde, oldukca güçlü yeni bir düşman olan (Robert Patrick’in hayatının rolü ) Civa robot T1000′le ve muhteşem bir John Connor olan Edvard Furlongla iyiden iyiye lezzetlenen, devrimsel özel efektler barındıran sırf buna sırtını dayamakj yerine adrenalin deposu bir hikayeyle tırnaklarımızı yedirten 90′ların kesinlikle en iyi Bilim Kurgu – Aksiyon filmiydi. Linda Hamilton, Sarah Connor rolünde Sinema tarihinin en güçlü ve sert kadın karakterlerinden birini inanılımaz başarıyla oynuyordu ki diğeri kim diye sorarsanız yine bir Cameron kadını olan Aliens’in Ripley’i derim.

T3… Bu film asla çekilmemeliydi. 1. ve 2. filmin öyküsünü kopyalamaktan ileri gitmeyen, Cameron yönetmediği içinde kendi şablonunu dahi uygulayamayan, iyice yaşlanmış ve komikleşmiş bir T800 ve kimsenin hatırlamak istemediği Seksi bir bayan robotla baştan aşağı yanlış bir projeydi. Terminator serisinin testosteronunu düşürmek kimin aklına geldi bilmiyorum ama dişi robot kesinlikle kötü bir fikirdi… John Connor’u bu kadar ezik gören hiç kimse, bu silik tipin Dünyayı makinelereden kurtaracak adam olduğuna inanmamıştır sanırım. Bir kez izledim ve tekrar görmeyi asla istemedim.

Çekilmesi planlanan T4 ise aslında T3′ün çekmesi gereken senaryoya sahip ama Cameron’un sihirli elleri değmedikten sonra çatlat patlat, keçi boynuzu bir aksiyondan daha fazlasını sunabileceğini sanmam! Zaten iyice artan gişe kaygısı yüzünden kansız bir çocuk filmine benzeyeceğini ve asıl derdinin oyuncak satmak olduğuna inandığım bir proje…

Son olarak İnşallah feci şekilde yanılıyorumdur diyor ve meraklı bir ayrıntıya da dikkatinizi çekiyorum. John Connor : Jesus Christ.

Murat Tolga Şen

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

3 Comments

  1. holivud artık filmin bütünlüğüne bakmıyor. sadece milyon dolarlık efektler olsun yeter, seyirci de yutar gözüyle bakıyor ama seyirci yutmuyor. en azından türkiye’de bu böyle bilmiyorum tabi amerika seyircisi nasıl.

  2. Arkadaşlar, T4 e biraz haksızlık ediyorsunuz. Bu tür devam filmleri zaten konusu olduğundan değil, bakınız efektlerde bunlarıda yapar hale geldik dercesine çekilen görsel filimlerdir. Konulu bir devam filmi olsaydı taaa T1 çıktığında diğer 3 bölümünde senaryosu hazır olurdu. Tıpkı Starwars, tıpkı Yüzüklerin efendisi, tıpkı Matrix de olduğu gibi. Bu bağlamda bakarsanız daha az üzülürsünüz bu tarz filmlerin piyasaya çıkmalarını :). Diğer yönden beklenti sadece bu yönde olunca yani görsellik ön planda bir film izlemek istendiğinde bakış açınız değişiyor. Bugün konulu diyebileceğiniz Amerikan devam filmlerinde Batman kötü adama yeniliyor, James Bond adam öldürüp aşık oluyor, süperman dönüyor ama tam dönüyor :) Yani demek istediğim hiçbir zaman devam filmleri ilk bölüm kadar etkileyici ve sürükleyici olmuyor. Tabi esas konuyu birinci bölümde işlemeyip ikinci devam filminde anlatıp finalide 3. bölümde göstermediğiniz sürece. Neyse sayfalar dolusu yazarım bu konuyu. Selamlar.

  3. elde bu kadar iyi malzeme, konu ve imkan varken alalade bir bilimkurgu/aksiyon olarak çekilen t4 terminatör serisinin en zayıf halkası. özellikle skynet in yapabildiklerinden sonra bu kadar kolay imha edilmesi başlı başına bir yıkım oldu benim için. bu kadar kolaya kaçılmamalıydı diye düşünüyorum. t800 ün connor ı skynet te kıstırdığı sahneleri üzülerek izledim. mantık açısından dalga geçer gibi geldi bana. sanki yönetmen izleyiciye küfür etmek istemiş. nedir yani t800 ün connor ı patates çuvalı gibi ordan oraya fırlatması. niye sıkıp gırtlağını işini bitirmedi. üstelik aldığı emir, ilk sıradan connor u öldürmekken. olaya heyecan katmak için yapılmış ama çok salakça olmuş. temas ettiği ilk anda kafasını bedeninden ayırması lazım eğer terminatör serisi içinde bir bütünlük ararsak. ha aramazsak o zaman bu filme t4 demek ayıptır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

65 Milyon Yıl Önce İkinci Çağdan Kaçış Başlıyor 3 – 65 2023 3

65 Milyon Yıl Önce İkinci Çağdan Kaçış Başlıyor

Sessiz Bir Yer filminin yazarları Scott Beck ve Bryan Woods'un
Öteki Sinema Okurları 2014’ün En Korkunç Yerli Filmini Seçti! 4 – siccin 2014 fragman 7728870 16390 640x360

Öteki Sinema Okurları 2014’ün En Korkunç Yerli Filmini Seçti!

2014 yılında korku türüne ait tam 10 yerli film gösterime