Pek Yakında Sinemalarda: The Babadook 1 – the Babadook 1

Pek Yakında Sinemalarda: The Babadook

22 Ocak 2014

Avustralya yapımı korku filmi The Babadook, Jennifer Kent tarafından yazılıp yönetilmiş. Başrollerde Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall, Hayley McElhinney, Barbara West ve Ben Winspear yer alıyor.

the Babadook 2

“Amelia, kocasının ölümünün üzerinden altı yıl geçmesine rağmen hala ne yapacağını bilemez haldedir. 6 yaşındaki yaramaz oğlu Samuel’i kontrol altında tutmakta zorluk çeken çaresiz kadın, kendini zorlamasına karşın bir türlü oğlunu sevemez. Samuel, devamlı rüyasında gördüğü bir canavarın ikisini birden öldüreceğine inanmaktadır. Yaşadıkları evde ‘The Babadook’ isimli rahatsız edici bir kitap bulan Samuel, rüyasında gördüğü canavarın Babadook olduğuna kanaat getirir. Bir süre sonra iyice zıvanadan çıkan Samuel, gittikçe daha tahmin edilemez ve vahşi bir hale dönüşür. Amelia, oğlunun garip davranışlarından ürker ve ona sakinleştirici ilaç vermeye başlar. Ancak etrafında kötücül bir varlığın işaretlerini görmeye başlayınca, Samuel’in kendisini uyarmaya çalıştığı şeyin gerçek olabileceğine inanır.”

Yalnız anne ve küçük yaştaki oğlu arasındaki ilişkiyi eksenine alan The Babadook, bunu bir de öcü hikayesiyle süsleyerek, izleyicilere gerilim dolu dakikalar vadeder bir görüntü çiziyor. Fragman ve görseller ilgi çekme ve merak uyandırma konusunda bir hayli başarılı. Filmin, halen devam etmekte olan 2014 Sundance Film Festivali’ndeki gösteriminden sonra gayet olumlu eleştiriler aldığını da ekleyelim. Yani sözün özü, The Babadook’u izlenecek filmleri listemizin bir köşesine not etmemek için hiçbir sebebimiz yok!

the Babadook 4

the Babadook 3

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Equalizer 3 / Adalet 3 Filminden Fragman 2 – The Equalizer 3 Adalet 3 2023 3

The Equalizer 3 / Adalet 3 Filminden Fragman

Ünlü oyuncu Denzel Washington’ın unutulmaz rolüne geri döndüğü The Equalizer
First Man / Ay'da İlk İnsan İkinci Fragman 3 – First Man Ayda İlk İnsan 3

First Man / Ay’da İlk İnsan İkinci Fragman

Yönetmen Damien Chazelle ve oyuncu Ryan Gosling, La La Land’den