Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları 1 – intikamcı 3

Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları

5 Şubat 2008

80’li yıllar geldiğinde Yeşilçam açısından işler iyi gitmiyordu. Sinemalar ya yTürk Bruce Lee ve Rambo Klonları 2 –erli seks filmlerini oynatıyor (artık hafif meşrep seks komedileri değil sert seks filmleri gösterilmeye başlanmıştı) ya da İtalya, Hong Kong ve Filipinler üzerinden gelen ucuz dövüş ve bilim kurgu filmleri ile seyirci tavlamaya çalışıyordu. Ciddi! sinemacı takımı kadın cinselliği üzerine aydın işi seks filmleri çekme gayretindeyken Çetin İnanç gibi ısrarlı avantürcüler Eski gösterişli günlerini aratırcasına ucuz işlerle kendilerine salon arıyorlardı.

İşte bu ortamda Nihat Yiğit, Sönmez Yıkılmaz ve Serdar gibi yeni avantür yetenekleri çoğu Çetin İnanç yapımlarında olmak üzere kendilerine şöhret aradılar. Sönmez Yıkılmaz 70’li yıllardan beri yakın dostu Yadigar Ejderle birlikte avantür filmlerinin gedikli dayak yiyeniydi. (bence hayatının rolü, kendini oynadığı, Muhsin Bey filminde merdivende vucut çalışan ve kira zamanı geldiğinde madamı ikna etmek zorunda kalan figürandır.) Nihat Yiğit ise o dönemin popüler bir uzakdoğu sporları uygulayıcısıydı (daha sonra kendi icadı olan Soyokan dövüş stilinininde kurucusu olarak ünlenecektir) Serdar hakkında ise ne yazıkki hiç bir bilgiye sahip değilim, zaten Serdar’ın filmlerinde asıl ilginç olan partneri Filiz Taçbaş’ın (şu an arka sokaklarda oynuyor) buram buram 80’ler kokan ölçülü cinselliği olmuştur.

Sönmez Yıkılmaz “Ramo” gibi doğrudan video piyasası için yapılmış filmlerinde görüldüğü üzere direkt bir Rambo klonuydu. Nihat Yiğit ise Bruce Lee‘ye hem fizik hemde aldığı kaşlarınında etkisiyle olsa gerek simaen aşırı benziyor (çoğu Hong Konglu Bruce klonundan daha fazla!) ve filmlerinde dövüş stili ve jest-mimik olarak Lee’yi taklit ediyordu. Serdar’da ise hem Rambo Hem de Mad Max özentisi hakimdi ve afişlere de bu tema yansımıştı. Sıfır bütçeli filmlerde de olsa bir dönem başrol oynama şansı yakalamış bu üç Yeşilçam emektarının filmlerine ait afişleri “Öteki Sinema” olarak gururla takdim ederiz: Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları!

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Back To The Kolpaland (Gana Film Posterleri II) 3 – Gana 02

Back To The Kolpaland (Gana Film Posterleri II)

Gana Film Posterleri serimiz devam ediyor. Back To The Kolpaland!
Prenses Leia ile Kumsalda! 4 – Photo1500023 Enhanced 1

Prenses Leia ile Kumsalda!

Rolling Stone dergisi Carrie Fisher ile filmdeki kostümü üstündeyken bir