Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları 1 – intikamcı 3

Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları

5 Şubat 2008

80’li yıllar geldiğinde Yeşilçam açısından işler iyi gitmiyordu. Sinemalar ya yTürk Bruce Lee ve Rambo Klonları 2 –erli seks filmlerini oynatıyor (artık hafif meşrep seks komedileri değil sert seks filmleri gösterilmeye başlanmıştı) ya da İtalya, Hong Kong ve Filipinler üzerinden gelen ucuz dövüş ve bilim kurgu filmleri ile seyirci tavlamaya çalışıyordu. Ciddi! sinemacı takımı kadın cinselliği üzerine aydın işi seks filmleri çekme gayretindeyken Çetin İnanç gibi ısrarlı avantürcüler Eski gösterişli günlerini aratırcasına ucuz işlerle kendilerine salon arıyorlardı.

İşte bu ortamda Nihat Yiğit, Sönmez Yıkılmaz ve Serdar gibi yeni avantür yetenekleri çoğu Çetin İnanç yapımlarında olmak üzere kendilerine şöhret aradılar. Sönmez Yıkılmaz 70’li yıllardan beri yakın dostu Yadigar Ejderle birlikte avantür filmlerinin gedikli dayak yiyeniydi. (bence hayatının rolü, kendini oynadığı, Muhsin Bey filminde merdivende vucut çalışan ve kira zamanı geldiğinde madamı ikna etmek zorunda kalan figürandır.) Nihat Yiğit ise o dönemin popüler bir uzakdoğu sporları uygulayıcısıydı (daha sonra kendi icadı olan Soyokan dövüş stilinininde kurucusu olarak ünlenecektir) Serdar hakkında ise ne yazıkki hiç bir bilgiye sahip değilim, zaten Serdar’ın filmlerinde asıl ilginç olan partneri Filiz Taçbaş’ın (şu an arka sokaklarda oynuyor) buram buram 80’ler kokan ölçülü cinselliği olmuştur.

Sönmez Yıkılmaz “Ramo” gibi doğrudan video piyasası için yapılmış filmlerinde görüldüğü üzere direkt bir Rambo klonuydu. Nihat Yiğit ise Bruce Lee‘ye hem fizik hemde aldığı kaşlarınında etkisiyle olsa gerek simaen aşırı benziyor (çoğu Hong Konglu Bruce klonundan daha fazla!) ve filmlerinde dövüş stili ve jest-mimik olarak Lee’yi taklit ediyordu. Serdar’da ise hem Rambo Hem de Mad Max özentisi hakimdi ve afişlere de bu tema yansımıştı. Sıfır bütçeli filmlerde de olsa bir dönem başrol oynama şansı yakalamış bu üç Yeşilçam emektarının filmlerine ait afişleri “Öteki Sinema” olarak gururla takdim ederiz: Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları!

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinbad ve Diğerleri... 12 – 504695.1020.A

Sinbad ve Diğerleri…

Soğuk savaşın başladığı ve devam ettiği 1950’lerden 90’ların başına kadar
Dario Argento'nun Phenomena Galerisi 13 – phenomena poster 051

Dario Argento’nun Phenomena Galerisi

Phenomena en iyi Dario Argento filmlerinden biri, başrollerinde Jennifer Connelly