Türk Western Filmleri 1 – image010kz8

Türk Western Filmleri

18 Ocak 2009

Aşağıda belki de çoğunu daha önce asla görmediğiniz Türk Western Filmlerine ya da en azından bu çağrışımı yapan filmlere ait afişleri göreceksiniz. Bu filmlerin bazıları genel avantür konularını işleyen yapımlar olsa da afişleri ile western temasına çağrışım yaptıkları için eklemeyi uygun gördük.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Yeşilçam’da western furyası 1967′de başlamış, yaklaşık olarak 7 yıl sürmüş ve bu türde 50′ye yakın film çekilmiştir. Yerli westernlerde hemen herkes oynamıştır. Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Cüneyt Arkın, Kartal Tibet, Sadri alışık, Öztürk serengil, Yılmaz Köksal…. Bir anda yerli Cango’lar, Ringo’lar, Sabata’lar, Gringo’lar, Kötü haydutlar, şuh meksikalı kızlar, dürüst veya satılmış şerifler, çiftlik sahipleri, kumarbazlar, vahşi batı ağaları, Kızılderililer, çoğu dar bütçeli filmlerde boy göstermeye başlamıştı. (Fantastik Türk Sineması – Kabalcı)[/box]

İnternet üzerinde sıklıkla bulunan film afişleri yerine ismi cismi dahi hatırlanmayanları tercih ettik ve bu arada gördük ki bu türün Cüneyt Arkın’ı, Yılmaz köksal abimizmiş meğer! hepsi ne yazık ki aynı kalitede olmayan bu afişlerin yine de işinize yarayacağını umuyoruz. Ayrıca tematik olarak böylesi bir yerli arşivin şimdiye kadar sunulmadığını düşünerek de için için seviniyoruz. Afişlerin üzerine tıkladığınızda büyük hallerini görebilir ve arzu ederseniz bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Genel kullanıma uygun olması için sağına soluna “öteki sinema” vs. şeklinde bir fligran falan da yerleştirmedik. İyi Seyirler…

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Afiş index : Kralların Öfkesi,Her Kurşuna Bir Ölü, Sevimli Haydut, Şimdi Silah Konuşacak, Atını Seven Kovboy, İntikam Hırsı, Kovboy Ali, Çifte Tabancalı Damat, Ringo Gestapoya Karşı, Kanun Kaçakları Zalo, Zorro Dişi Fantomaya Karşı, Cehenneme Dolmuş Var, Cilalı İbo Teksas Fatihi, İpini Boynunda Bil, Kurşun Memed, Batıdan Gelen Adam, Ret Kid, Ölüm Fermanı, Çeko: Sana Allah Acısın, Deli Oğlan, Haydut Avcısı, Kanun Adamı, Çapulcular, Ölümünü Kendin Seç, Ölümsüzler, Şafakta Silah Sesleri, Üçünüze bir Mezar, Zapata, Delioğlan, Haydut Avcısı, Kan ve Kin, Vahşetin Esirleri, Tom Braks Şeytan Tırnağı, Zagor Kara Korsanın Hazineleri, Kinova

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

7 Comments

  1. Türk Westernlerini merak etmiyor değilim ama izleme şansımız yok maalesef var mıdır bir öneriniz

  2. gümüşperde.com da ringo kid adlı türk westerni bulunmakta

  3. westernfilmleri.com sitesinde bir çok türk vestern filmini bulabiilirsiniz.

  4. bundan bi on yıl kadar önce özellikle pazar günleri akşam üzeri çok sık yayınlanırdı bu filmler. şimdilerde düşündükçe tebessüm ettiren enstantaneler meğer ne çokmuş. kara murat filmlerinde de kullanılan çiftlik evi bu filmlerin yegane mekanıydı. haydutlar genelde eşkiya tipi resmedildiğinden midir yoksa, teknik ve mali imkansızlıktan mıdır bilinmez, sürekli toplu halde dağda mağaralarda yaşarlardı. cüneyt arkın ı, falanca kasabaya 8 mil kaldı derken izlemek meğer ne büyük eğlenceymiş şimdi farkettim. şarap varillerinin üzerine özensiz biçimde yazılmış, TNT ve USA yazıları da hiç bir zaman orjinal westernlerdekilere benzemezdi. neresinden bakarsan bak alabildiğine türk tü bu filmler. güzel günlermiş vesselam.

  5. slmm.ya öldüm vallaaa harika filimler gencligimin filimleri yıllardır arayıp ulasamadıgım türk western filimlerii gercekten afisleri bbile insana bi keyif veriyoo.ama nedennnn seyredemiyoryuz ya nasıl ulasabilirim bu filimlereeeee

  6. ya bana bu filimleri yada bu filimlerin benzerlerini izleyebilecegim bi site adını verin ne olurrrrrr

  7. flimler seyredemiyorum çok üzülüyorum seyretmek için ne yapmalıyım saygılar

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Prenses Leia ile Kumsalda! 12 – Photo1500023 Enhanced 1

Prenses Leia ile Kumsalda!

Rolling Stone dergisi Carrie Fisher ile filmdeki kostümü üstündeyken bir
İndirmelik Lobi Kartları: Gizli Kuvvet 13 – Gizli Kuvvet007

İndirmelik Lobi Kartları: Gizli Kuvvet

Usta avantürcü Kunt Tulgar‘ın yönettiği ve başrolünde oynadığı uluslararası oyunculara