Üç Harfliler: Adak (2019) 1 – 39740887763 db38b5a11c z

Üç Harfliler: Adak (2019) 2 – 46709680441 d77fa51a4b zMusallat ve Siccin’lerden sonra Alper Mestçi 3 Harfliler’i de merakla beklenen bir seriye dönüştürmeyi başardı. Muhteşem Film ve Alper Mestçi ortaklığı bu filmde de devam ediyor. Ekip yine neredeyse aynı isimlerden oluşuyor, örneğin yönetmen yardımcılığı yine Melodi Tözüm’e ait. Başarılı makyajlarda ise Alev Ünal. Alıştığınız insanlarla çalışmak işi verimli kılar. Alper zaten seyirciyi nasıl ürkütmesi gerektiğini bilen bir sinemacı. 3 Harfliler’in yeni filmi Adak da onun çizgisinden uzaklaşmadığı temiz bir iş. Yazının kalanı film özelinde olduğu kadar Türk korku sineması genelinde devam edecek.

3 Harfliler Adak küçük bir arkadaş grubu çemberinde gelişen ürkünç bir intikam hikayesi ve Alper Mestçi’nin filmleri cin değil büyü filmleri olarak kategorilenmeli. Burada da bir trajedi ve ihanet sonrasında büyü ile intikam almaya çalışan insanları izliyoruz.

3 Harfliler Adak yerli korku filmi meraklılarını tatmin edecektir ama Türk korku sinemasının bazı temalara sıkışıp kalmasından rahatsızım. Alper de öyle düşünüyor olsa gerek bu kez karakterleri gecekondularda yaşayan alt sosyal sınıflara mensup insanlardan değil iyi eğitim almış hırslı ve zengin gençlerden kurgulamış ama karakter modifikasyonu yeterli değil. Türk korku sinemasının kendisine yeni bir rota belirlemesi gerekiyor, bu konuda tek tük ve genellikle gişede batan denemeler yapıldığı için Alper Mestçi garanti formüller üzerinden yürümeyi tercih ediyor. Bu yüzden onu suçlayamam, filmini de beğendim ama ortada geneli ilgilendiren bir sorun var. Aksi takdirde her yıl bir sürü örnek veren yerli korku sineması, kuyudan çıkan ıslak saçlı kız temasında çürüyen Uzakdoğu korku sineması ile aynı akibeti paylaşacak.

Üç Harfliler: Adak (2019) 3 – 39740887543 d266898fb1 z

Küçük bütçeyle harikalar yaratan Alper Mestçi bu filmde de elinden geleni yapmış ancak karakter ve mekan etkileşimlerinde bütçe sıkıntısı hissediliyor. Örneğin bir inşaat firmasının sahibi olan genç arkadaşın o işi kendi başına kurmadığı ortada, bir sahnede şirket ofisinde babasıyla konuşurken görsek inandırıcılık artar diye düşünüyorum. Elbette bunları Mestçi de düşünüyor ancak dedim ya; bütçe… Türk korku sineması yerel pazardaki ilgiden ötesini sağladığı vakit bunları ilk aşacak sinemacılar yine Alper Mestçi, Özgür Bakar gibi isimler olacaktır.

3 Harfliler Adak, Alper Mestçi filmografisindeki en önemli iş değil ama onun filmlerindeki en iyi şiddet sekansını barındırıyor. Finali açığa çıkarmamak adına sahneden bahsedemiyorum ancak uygulaması gerçekten iyi olmuş, Hollywood kalitesinde bir iş çıkmış ortaya. Keşke bunun gibi sekanslar filmin başında, ortasında da olsa…

Üç Harfliler: Adak (2019) 4 – 31764508077 c2e5e79c33 z

3 Harfliler Adak, 2019’un ilk yerli korku filmi… Seyirci de onun sinemasını önemsiyor. Filmin tam da şu saloncu-yapımcı kavgasında iyi bir vizyon aralığı yakaladığını ve bu yüzden gişesinin iyi olacağını düşünüyorum. İyi seyirler…

murattolga@gmail.com

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sinirlerinizi Bozacak: Dabbe 2 (2010) 5 – dabbe fire

Sinirlerinizi Bozacak: Dabbe 2 (2010)

Dabbe 2 korkutmuyor ancak bir seyirci olarak sinirlerinizi bozuyor, nefretinizi
El-Cin (2013) 6 – el cin008

El-Cin (2013)

El-Cin İzleme Kılavuzu: Karacadağ filmi El Cin’i, yönetmenin sinemasının artık