Uşak’ta Finalistler, Ana Jüri ve Program Belli Oldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Uşak Belediyesi’nin katkılarıyla, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından, Doç. Dr. Murat Sezgin’in başkanlığı, Dr. Onur Keşaplı’nın yürütücülüğünde, bu yıl 9-13 Aralık tarihleri arasında altıncı kez düzenlenecek olan Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nde finalistler, ana jüri ve program belli oldu. 9 Aralık akşamı saat 18.00’da Uşak Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek açılış töreninde, İTÜ Geleneksel Türk Müziği Topluluğu’nun konserinin yanı sıra, Guy Nattiv’in yönettiği Oscar Ödüllü kısa film “Skin/Deri”, Yiğit Evgar’ın yönettiği “Balık Kraker” ve Muhammed Seyyid Yıldız’ın yönettiği “Köprünün İki Ucu”, açılış filmleri olarak izleyiciyle buluşacak.

111 ülkeden 3523 filmin başvurduğu, Ön Seçici Kurul kararının ardından 100 filmin resmi seçkiye alındığı, bir ilk olarak kurulan Ara Seçici Kurul’un kararı doğrultusunda, üç yarışmada 30 filmin Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacağı festivalde, aralarında son iki yılda Cannes, Berlin, Locarno, Sundance, Venedik ve Toronto gibi festivallerde yarışmış filmler yer alıyor. Festivalin, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda finale kalma başarısı gösteren yapıtları değerlendirecek Ana Seçici Kurul’da Abdurrahman Öner (Yönetmen), Barış Çorak (Yönetmen), Hakan Savaş (Akademisyen), Mehmet Akif Büyükatalay (Yönetmen), Mehmet Gülerbaşlı (Tiyatro Sanatçısı), Meryem Yavuz (Görüntü Yönetmeni), Nazan Düz (Ressam), Selin Gürel (Sinema Yazarı) ve Yiğit Güralp (Senarist/Yapımcı) yer alıyor.

Türkiye’de gösterim seçkisinin tamamına telif ödeyerek öncü konumunda yer alan Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin, Cannes modelinin jüri şeffaflığı ile Oscar modelinin çoklu kategori ve adaylık biçimini birleştiren altıncı sürümü, 13 filmin Türkiye, 9 filminse Asya prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Aralık ayında ülkemizde sinemanın merkezini Uşak’a taşıyan festivalin, üç yarışmasında toplam on dokuz dalda ödül için yarışacak filmler ise şu şekilde;

Uluslararası Kısa Film Yarışması

  • Anna (Dekel Berenson / Ukrayna)
  • Ben and Mimi-Mimi and Ben (Eva Rini May Cragg / Almanya)
  • Bolina (Francesca Catala / İspanya)
  • Figurant (Jan Vejnar / Çek Cumhuriyeti)
  • Skin (Guy Nattiv / A.B.D.)

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Belgesel
  • Acil Çırak Aranıyor (Osman Çakır)
  • Pembe Kimlik (Tolunay Tekmek)
  • Uçan Adam (Oğuzhan Yıldız, Uğur Ersöz)
Kurmaca
  • İkame (Erkan Orasan)
  • Kulak Misafiri (Ahmet Toğaç)
  • Servis (Ramazan Kılıç)

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film
  • Aylin – Alara Hamamcıoğlu
  • Balık Kraker – IMBA Production, Beste Yamalıoğlu
  • Her Şey Yolunda – Sinef Gönül Arslan, Kanbolat Görkem Arslan
  • Lupus – Anka Jaskólska
  • Sonsuz – Dilek Aydın
En İyi Yönetmen
  • Aylin – Ozan Yoleri
  • Avarya – Gökalp Gönen
  • Balık Kraker – Yiğit Evgar
  • Fegere – Cahit Kaya Demir
  • Her Şey Yolunda – Metehan Şereflioğlu
En İyi Senaryo
  • Balık Kraker – Yiğit Evgar, Melisa Kesmez
  • Bugün Ölmek İstemiyorum – Onur Sefer
  • Kömür – Reşat Fuat Çam
  • Önce İsimler Gitti – Ayşe Nur Gençalp
  • Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Erinç Durlanık, Meltem Ceyhan
En İyi Görüntü Yönetmeni
  • Aylin – Celine Baril
  • Lupus – Gökhan İpekkan
  • Salvation Rain – Mehmet Y. Zengin
  • Sonsuz – JP Garcia
  • Tor – Fatih Türker
En İyi Sanat Yönetmeni
  • Açık – Yasin Kurtlu
  • Salvation Rain – Tamer Güner, Sedat Barış
  • Sonsuz – Seda Saçlı
  • Tor – Güzin Erkaymaz
  • Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Damla Deli
En İyi Kurgu
  • Fegere – Cahit Kaya Demir
  • Her Şey Yolunda – Andreas Uranowicz
  • Önce İsimler Gitti – Efe Can Erdal
  • Salvation Rain – Veysel Çelik
  • Uçurtmanın Peşinde – Recep Yoldaş
En İyi Ses
  • Avarya – Ozan Çanak
  • Her Şey Yolunda – Anıl Çınar, Seçkin Akyıldız
  • Lupus – Nicolas de la Vega
  • Reddedilen – Erdem Önder, Demir Baran Kutlu
  • Sonsuz – Aykut Evin, Metin Bozkurt, Duygu Güngör
En İyi Görsel Efekt
  • Reddedilen – Sarped Çırak, Erdem Demirhan, Berk ”Canavar Vasfi” Vatansever
  • Salvation Rain – Cem Karaman
  • Sonsuz – Can Ibar, Sedat Yılmaz, Genius Park
En İyi Makyaj
  • Donut Paradise – İlayda Arıcı
  • Fegere – Beste Bayoğlu
  • Reddedilen – Müesser Seda Sümer
En İyi Müzik
  • Avarya – Ozan Çanak, Yasemin Özler
  • Reddedilen – Da Poet
  • Sonsuz – Taner Yücel
En İyi Kadın Oyuncu
  • Aylin – Ahsen Eroğlu
  • Aylin – Sena Konak
  • Önce İsimler Gitti – Jale Arıkan
  • Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Gamze Güzel
  • Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Meltem Ceyhan
En İyi Erkek Oyuncu
  • Balık Kraker – Alihan Türkdemir
  • Fegere – Murat Karakaş
  • Her Şey Yolunda – Arda Yeşillikçi
  • İki Elin Arasında – Vatan Demir
  • Örtünün Altı – Savaş Alp Başar

Etkinlik ve gösterimlerin tamamının yer aldığı ayrıntılı program için; usakfilmfest.usak.edu.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir