#WetAndReckless (2013) 1 – WetAndReckless orta

#WetAndReckless (2013)

24 Nisan 2013

#WetAndReckless posterSüper kahraman gerilimi All Superheroes Must Die ile Fantastic Planet vs A Night of Horror 2013’ün açılışını yapan Jason Trost ve Lucas Till, “bir film yetmez iki olsun” mantığıyla, yeni filmleri #wetandreckless’ın prömiyerini de Sydney’de yapmaya karar vermişler. Bir nevi züğürt Hangover’ı olarak niteleyebiliriz filmi. Korku ya da fantastik filmi olmanın yakınından geçmeyen #wetandreckless, politik doğruluğu yerle yeksan etmek amacıyla çekilmiş bir komedi.

Öteki Sinema için yazan: Can Yalçınkaya

Film hakkında söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Düşük bir bütçeyle ve çok küçük bir ekiple Tayland’da çekilmiş. Survivor, Jersey Shore vb reality şovlarının parodisi niteliğinde olan filmin, Trost ve Till tarafından canlandırılan iki ana karakteri Lobo ve Toby Dollars, alkol ve uyuşturucu tüketimi, seks ve partiler ekseninde dönen bir televizyon programının yıldızlarıdırlar. Programın yeni sezonunda yanlarına istemedikleri halde bir kadın yarışmacı (Turbo) katılır. Tayland’a, Full Moon Party’ye katılmak üzere giden ekip, ertesi gün programın web sitesinde ölü ilan edildiklerini görürler. Ülkelerine geri dönebilmek için gerekli parayı ancak bir define bulurlarsa elde edebileceklerdir.

#wetandreckless, teknik olarak da bir reality show’u andıracak şekilde kurgulanmış. Bir el kamerası sürekli olarak karakterleri takip ediyor. Karakterler her ne kadar kamera orada değilmiş gibi davransa da, filmin bir noktasında biri dayanamayıp “şu kamerayı görmüyor musun yahu?” diye patlıyor. Olay akışı, reality show formatına uygun olarak, karakterlerle tek tek yapılmış röportajlarla bölünüyor. Lobo, Dollars ve Turbo, olaylar ve birbirleri hakkında yorumlarda bulunuyorlar. Bu anlamda, filmi mockumentary sınıfına da koyabilmek mümkün.

#WetAndReckless orta

Trost ve Till, karakterlerini gerçek hayatta tanıdıkları bazı kişilere dayanarak yarattıklarını belirtiyorlar. Alkolik, sorumsuz, seksist, misojinist, her iki kelimelerinden birisi politik olarak uygunsuz olan Lobo ve Dollars kendilerini “Pussy Patrol” olarak tanımlıyorlar. Hollywood son dönem gözde türlerinden olan “bromedy” (kanka komedisi) ile dirsek temasında olan film, görünürde Amerika’nın televizyon kültürünü ve onun yarattığı bencil toplumsal karakterleri eleştiriyor. Fakat bunu yaparken Till ve Trost’un da gerçek hayatta söyleyemeyeceği şeyleri Lobo ve Dollars olarak keyifle söyledikleri hissine de kapılıyoruz. Film gösteriminden sonraki söyleşiye Lobo ve Dollars karakterleri olarak katılıp, sonrasında festival ekibi ve izleyicilerle sabaha kadar bu şekilde içmeye devam etmeleri de buna bir kanıt gibi.

#wetandreckless’ı, All Superheroes Must Die kadar beğenmediğimi belirtmeliyim. Film bende biraz “çekilmiş olmak için çekilmiş” havası uyandırdı. Ekip, sanki “haydi Tayland’a tatile gidelim, oradayken de bir film çekelim” demiş sanki. Ergen (juvenile) mizahından, politik doğruluk karşıtı komedilerden hoşlanan kişiler için vakit geçirmek amacıyla seyredilebilecek bir film. Beklentilerinizi yüksek tutmazsanız iyi vakit geçirebilirsiniz.

blank

Can Yalçınkaya

Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Gel Sen de Halaya Katıl: The Exorcist Believer (2023) 2 – The Exorcist Believer 2023 3

Gel Sen de Halaya Katıl: The Exorcist Believer (2023)

Korku klasiklerinin belki de en önemlilerinden birinin gölgesinde bile rahatlıkla
The Battery (2012) 3 – The Battery1

The Battery (2012)

Zombi filmi sever misiniz? ABD dolaylarından önümüze düşse de buram