Yavuz Turgul Yeni Filmi Av Mevsimi'ni Anlattı 1 – av mevsimi4

Yavuz Turgul Yeni Filmi Av Mevsimi’ni Anlattı

9 Temmuz 2010

Yavuz Turgul Yeni Filmi Av Mevsimi'ni Anlattı 2 – akildakalanderinsorular0be251970bc13f4ebyÜnlü yönetmen Yavuz Turgul, 08 Temmuz Perşembe akşamı Nuriye Akman’ın TRT Haber’de sunduğu Akılda Kalan programına konuk oldu. Medyadan yıllarca uzak duran ve bugüne kadar filmleri ile ilgili çok az röportaj veren Turgul, yeni filmi “Av Mevsimi”ni Nuriye Akman’a anlattı.

“Av Mevsimi”nin yaratım sürecinde hiçbir şeyin peşinden gitmediğini söyleyen Turgul, “Bir temadan hareket etmem. Akıl fikirden ziyade, hikâyelerimi sezgi ile oluşturmaya gayret ederim. Her yazdığım hikâyenin içinde her şey kendiliğinden gelişir ve oturur” dedi. Turgul, filmin hikâyesini ressam Yavuz Tanyeli’nin bir desen çalışmasından ilham alarak oluşturmaya başladığını söyledi.

“Av Mevsimi”ni Şener Şen için mi yazdı?
Yavuz Turgul, Nuriye Akman’ın Şener Şen ile ilgili sorusuna “Filmi tabi ki Şener Şen üzerine yazdım. Ama Av Mevsimi’nde çok karakter var. Eşkıya ya da Gönül Yarası filmlerindeki gibi tamamen Şener Şen’e yaslanmıyor. Kahramanlar arasında en önde duran tabi ki Şener Şen.” diye yanıt verdi.

Seri katil hikâyelerini beğendiği için polisiye bir film yapmak istediğini belirten Turgul, “Bu coğrafyanın bir polisiye filmi olur mu?” diye düşünerek yola çıktığını söyledi.

Turgul, Cem Yılmaz’ı oyuncu olarak seçmesi ile ilgili ise “Artık her türlü filmi yapma hakkı kazandım. Bu nedenle kimsenin filmime getireceği şeylere çok ihtiyacım yok. Hayatta sadece iyi oyuncular aradım.” dedi.

Yavuz Turgul Yeni Filmi Av Mevsimi'ni Anlattı 3 – av mevsimi4

Filmlerim çok cesur değil.
Turgul, senaryolarındaki karakterleri oluştururken, derinleşmek için cesur olmak gerektiğini söyledi ve “Cesaretimin örnekleri sadece filmlerim kadarsa, bunlar çok cesur filmler değiller. Ben Marquis De Sade, Lord Byron ya da bir Dostoyevski değilim. Onlar karabasanlarla, karanlık koridorlar içinde yürümüş insanlar. Bu çok büyük bir cesaret ister. Kendi insanlığını paramparça yapmak ve oradan tekrar doğabilme cesareti…” dedi.

“Dizi sektöründe insanlar işkence çekiyor. Galalar son derece utanç verici.”
Tekrar dizi yazmayı düşünmediğini söyleyen Turgul, “Dizi sektöründe insanlar işkence çekiyor. Her şey berbat, her şey dökülüyor. Dizileri yapanlar değil ama seyirciler vasatlıktan çok memnun… Bir müzik koyuyorlar, oyuncular saatlerce birbirlerinin yüzüne bakıyorlar” şeklinde konuştu. Turgul, son dönemde diziler için yapılan gala organizasyonlarını son derece utanç verici bulduğunu belirtti.

AKILDA KALAN
Nuriye Akman’ın sunduğu Akılda Kalan, Perşembe günleri saat 20.10’da TRT Haber’de ekrana geliyor. Yapımı Aynur Çelebioğlu’na, yönetmenliği Mustafa Özkurt’a ait olan programın danışmanlığını İrem Şık ve Can Uludağ yapıyor.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

3 Comments

  1. Türk dizilerinin vahimiyetini böyle bir sinemacıdan bu şekilde duymak çok güzel. Keşke o dizileri reytinglerde 1. yapan seyirciler ve pohpohlayan türk medyası da o yapımların bir şeye benzemediğini farkedebilse!

  2. Film izledikten sonra yazıyı bir kez daha okudum ve hayran oldum. Yavuz Turgul ve ekibi mükemmel iş çıkarmış. “Filmlerim çok cesur değil” başlığı altında yazılanlar inanılmaz.
    Gerçekten Türk sinemasında bu kadar cesur atılımlar yapıp, bu kadar mütevazi olan bir sinemacı var mıdır bilemiyorum. Allah aşkına Türk sineması bitti denildiği zamanlarda “Eşkiya” gibi bir filmi çıkaran adamın sözleri bu olabilr mi? Aynı şekilde “Av Mevsimi”ni olumsuz eleştiren o kadar çok yorum var ki sormak istiyorum siz nerede yaşıyorsunuz acaba? Hani Türk sinemasında bizim bilmediğimiz gizli köşeler var ve orada inanılmaz yapımlar var da biz mi bilmiyoruz? Yoksa dünyanın her köşesinden gelen filmlerle karşılaştırıp bu film beğenilmiyoru mu? Av Mevsimi bence Türk sineması için önemli bir yerde duruyor. Her ne kadar fazla popüler ve gişe filmi gibi görünse de bu sitede de ilgiyi hak ediyor. Hakkında hiç bir yorum olmaması da açıkçası beni şaşırttı….

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

A24 Saint Maud Adlı Korku Filminin Gösterimini Erteledi! 4 – saint maud 2

A24 Saint Maud Adlı Korku Filminin Gösterimini Erteledi!

A24, Rose Glass'ın beklenen korku filmi Saint Maud'u planlanan vizyon
!f İlham Serisi II: Human Gösterimine Davetlisiniz! 5 – Human 01

!f İlham Serisi II: Human Gösterimine Davetlisiniz!

!f İstanbul'un 15. yıla özel hazırladığı “!f İlham Serisi”, Yann