Yeni Orçun Benli Filmi Gelincik’ten İlk Teaser

90’lı yılların siyasi atmosferinde ve faili meçhullerin gölgesinde, elini kirletmekten çekinmeyen bir polisin hikâyesini anlatan Orçun Benli’nin yeni filmi Gelincik’in ilk teaser’ı yayınlandı! Senaryosunu Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar’ın yazdığı, Ahmet Mümtaz Taylan ve Kaan Yıldırım’ın başrollerini paylaştığı filmin teaser’ındaki iddialı görüntüler, polisiye ve gerilim filmi sevenler için müjdeli haber niteliğinde.

Yeni Orçun Benli Filmi Gelincik'ten İlk Teaser 1 – Gelincik Orçun Benli 1

Yönetmenliğini Orçun Benli’nin üstlendiği ve senaryosunu Şükrü Üçpınar’la birlikte kaleme aldığı Gelincik filminin çekimleri, COVID-19 salgını nedeniyle sağlık önlemleri alınarak geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Bu Son Olsun, Kanunsuzlar ve Hep Yek 2 gibi birçok projede birlikte görev alan Benli ve Üçpınar ikilisi Gelincik filmiyle, daha önce yaptıkları komedi filmlerinin aksine bu defa kara, gergin ve sert bir filmle seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

90’lı yılların yargısız infazlar ve işkencelerle dolu karanlık, politik atmosferi üzerine kurulan Gelincik filmi seyirciyi, gerilim dolu dakikalarla karşılıyor. Film, görevinden ayrılmış genç bir komiser olan Ayhan’ın inzivaya çekildiği orman evinin yakınlarında, kendini Karadayı olarak tanıtan tuhaf bir adamla karşılaşmasıyla başlıyor. Filmde Ayhan karakterine Kaan Yıldırım, Karadayı karakterine ise Ahmet Mümtaz Taylan hayat veriyor. Filmin başrollerinde yer alan Taylan ve Yıldırım’a; Hande Doğandemir, Bülent Emrah Parlak, İnan Ulaş Torun, Nilperi Şahinkaya, Eray Özbal, Mehmet Ali Kaptanlar ve Yıldırım Beyazıt gibi ünlü isimler eşlik ediyor.

Görüntü yönetmenliği Tufan Kılınç’ın üstlendiği, müziklerini, geniş bir dinleyici kitlesine sahip Redd grubundan Doğan Duru’nun yaptığı Gelincik filminin kurgusu Fırat Terzioğlu’na ait. Yusuf Ziya Benli, Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar’ın yapımcılığını üstlendiği projede, Bulut Reyhanoğlu ve Kaan Yıldırım ise ‘executive producer’ olarak yer alıyor.

YENİ BİR YAPIMCILIK MODELİ

Türkiye’de bağımsız film yapımcılığı daha çok bakanlık desteği ve yurt dışı fonları aracılığıyla uzun süreli ve zorlu çalışmalar sonucunda yapılıyor, filmlerin seyirciyle buluşması bazen birkaç yılı alabiliyordu. Gelincik filmi ekibi, daha çok Amerikan Bağımsız Sineması’nda görülen, oyuncuların ve ekibin de içinde olduğu alternatif bir yapımcılık modeli geliştirdi. Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar’ın birikimleriyle yola çıktıkları yapım yolculuğuna, Zenne, Çekmeceler ve Anons filmleriyle tanınan yapımcı Bulut Reyhanoğlu ile ünlü oyuncu Kaan Yıldırım’ın da katılmasıyla filmin yapım süreci hızlandı ve post prodüksiyon süreci başladı. Ayrıca post prodüksiyon süreci için Fongogo internet sayfası üzerinden başlatılan destek kampanyasına katılan kişiler, filme katkıda bulunabiliyor. Ekip, yeni yapımcılık modeli ile senaryolarını hayata geçirmek isteyen genç yönetmen adaylarına örnek olmayı amaçlıyor.

Uzak Yakın Film yapımı olan Gelincik, yurt içi ve yurt dışı film festivallerinde gösterildikten sonra Türkiye ile Avrupa ülkelerinde eş zamanlı olarak vizyona girmeyi hedefliyor.

Yeni Orçun Benli Filmi Gelincik'ten İlk Teaser 2 – Gelincik Orçun Benli 3

Yeni Orçun Benli Filmi Gelincik'ten İlk Teaser 3 – Gelincik Orçun Benli 2

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir