Yeni Total Recall Öncesi 1 – Kejtlin Lib

Yeni Total Recall Öncesi

2 Ağustos 2012

Remake dediğin tek dişi kalmış canavar!

Yeni Total Recall Öncesi 2 – Total Recall 2012 Posterİzlemediğimiz bir filmi eleştirmemiz çok saçma bir durumdur. Ama çekileceğini duyduğunuz bir film (mesela yeni Total Recall) hakkında yazmak ve birşeyler söylemek var ya… Böyle durumlar sizi muhafazakar ve yeniliklere açık olmayan bir insan durumuna da sokabilir ancak biz her zaman ve her yeni olanın daha iyi olduğunu kabul etmek zorunda değiliz.

Aslında uyarlama ve yeniden çevrim furyasına çok soğuk bakan birisi değilim ancak bu konuda Hollywood’un artık çok büyük sorunlar yaşadığını ve remake yani yeniden yapım olayının %99 daha önce denenmiş ve başarılı olmuş filmlerin pastasını yemek üzerine kurulu bir durum olduğunu düşünüyorum.

Aslında Öteki Sinema‘da sık sık eleştirdiğim George Lucas’ı biraz öveyim, çünkü 1977’de yaptığı Star Wars – A New Hope’u yeniden yapmak yerine dijital olanaklar ile güncelleyerek hep yaşamasını sağladı. Bazı noktaları ile hemfikir olmayabiliriz, hikayeye saçma sapan eklemeler olmuş olabilir, ancak yine de yarattığı efsane, bir yeniden çekim faciası ile yok edilmedi, gerçi hikayede sonradan çekilenlerle Darth Vader karizmayı çizdirdi ama yine de film aynı film. İşte bence bazı filmlerin uzun yıllar yaşamasını sağlayabilecek bir formül bu aslında ve artık şuna eminim ki 2000’lerde yeniden ele alınan filmlerin çoğunun yaptığı, bir önceki efsaneyi mahfetmek.

Benim için günümüzde (önümüzdeki 5-6 yıl içinde) yeniden çevrilmesi çok saçma olacak bazı filmler var. Mesela Back to the Future, Total Recall, Blade Runner, Evil Dead, 2001: A Space Odyssey, İyi Kötü ve Çirkin ve Pulp Fiction. Ancak son dönemde bu yeniden çekme olayı öyle bir hal aldı ki acayip bir furya kopmuş gidiyor. Mesela Örümcek Adam’ın filmleri taze iken, geçen ay önümüze yeniden baştan başlayan bir Örümcek Adam filmi sunulması, beni hem şaşırttı hem de düşündürttü. Hollywood bu kadar mı fikir yoksunu? Gerçi yeni Örümcek Adam bir öncekine göre daha iyiydi bence ama bu tekrar tekrar pişirip önümüze sunma olayı biraz abartılı bir hal aldı.

Düşünsenize Back to the Future filminin yeniden yapılmış hali bize ne verebilir ki? Eğer yeniden yapılmış Battlestar Galactica gibi bir şaheser yaratılmayacaksa ve hikaye bir veya birkaç adım ileri götürülmeyecekse yeniden yapmaya ne gerek var? Evil Dead neden yeniden çevrilir ki? Dijital efektlerle el sahnesini mi düzenleyeceksiniz? Hadi Evil Dead 15’i çekin ama neden ilkini tekrar çekiyorsunuz?

Yeni Total Recall Öncesi 3 – Total Recall 1990 PosterSitede yayınlanan Total Recall / Gerçeğe Çağrı Yapım Notlarını okurken bayağı sinirlendim. Zaten projenin ilk ortaya çıktığından beri aynı cümleyi kurdum: Ne gereği var abi!

Yönetmen belli ki bazı noktalarda çok önemli değişiklikler yapacağına inanmış ve gaza gelmiş ancak ben hala böylesine bir filmin yeniden çekilmesi konusunda ikna olamadım. Gerçi benim ikna olmamın bir önemi de yok. Herkes hemfikir olmuş, bir de yapımcı şirket zaten bu işe inanmış, şimdi geriye kalan sosyal medya ve basın 2-3 fragman derken izleyiciyi inandırmak ve belki eski filmin DVD ve Bluray satışından da faydalanmak.

Yeniden yapım konusunda eskimiş olma veya zamanı geçmiş olmak gibi durumlar benim için çok önemlidir. Mesela bazı siyah beyaz bilim kurgu filmlerinin ele alınması ve ne kadar kötü olurlarsa olsunlar yeniden çevrilmesi konusuna sıcak bakarım. En azından bir de günümüz yorumu ve tekniği işin içine giriyor ancak nedense 1980’den sonra yapılmış filmlerin çoğu için yeniden çekme durumunun gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Açıkçası dijital düzeltmeler ve belki de birkaç rötuş ile Total Recall filminin bir Bluray versiyonu çıksaydı heyecanlanır ve alıp filmi belki de üst üste izlerdim. Kesinlikle bu filmin bazı dijital rötuş ve  Hd teknolojisi kullanılarak filmin geçen hafta çekilmiş bir hale geleceğini düşünüyorum zaten Verhoeven imzası taşıyan bir filmin 2000’lerin başlangıcında eskimiş olma ihtimali yok benim için, ancak nedendir bilinmez Tobe Jaffe kafasına takmış bir kere.

Yeni Total Recall Öncesi 4 – Total Recall

Aslında izlemezsek bizim için bir sorun olmaz diyebiliriz ancak böylesi bir kültün bu şekilde ele alınmasından ben biraz rahatsız oldum. Arnold’un oyunculuğunu hepimiz eleştirmişizdir ama onun bazı “kazma ve anlamayan” duruşlarının bile senaryoya çok iyi uyduğu bir filmden bahsediyoruz. Bu filmde hangi sahne eskimiştir diye düşündüm, biraz filme baktım, ama hiçbir nokta bulamadım. Zaten yeni film fragmanını izlediğimde haklı olduğumu gördüm.

Yakında film vizyona girecek, büyük ihtimalle ben de izleyeceğim, ancak filmi izlemeden önce lütfen siz de bu yazıyı bir okuyun. Bazı noktalarda haksız çıkmayı inanın istiyorum ancak yeni çekilmiş halinden hiç umutlu değilim, filmi çok seven bir yazar olarak tarihe bu notu düşmek istedim.

İnternette bazı geyikler başlamış, ilk çevrimdeki 3 memeli kadın filmde olacak mı diye. O kadar özleseydiniz eski filmi açıp bir bakın diye içimden geçiririyorum zaman zaman…

blank

Utku Uluer

1974'te Moda'da doğdu. İtalyada yaşıyor. Italyanca ve Ingilizce dillerinde profesyonel turist rehberliği yapıyor. 1994 yılında Doğuş FM de Katiller de Ağlar müzik programı ile başlayan DJ'lik tutkusu DJ Legoman ismiyle farklı bir noktaya taşındı. 2007 yılında Sinematik yeşilçam sitesini kurdu, O zamandan beri Sinematik Yeşilçam ve Öteki Sinema'da kafasına göre yazmaktadır.

3 Comments

  1. “Eğer yeniden yapılmış Battlestar Galactica gibi bir şaheser yaratılmayacaksa ve hikaye bir veya birkaç adım ileri götürülmeyecekse yeniden yapmaya ne gerek var?”

    Battlestar Galactica Gibi 2.Versiyon Birşey Uzun Bir Süre Çıkmaz Çok İstisnayi Bir Durun

  2. Romana daha sadık bir uyarlama olacak gibi görünüyor. Puristliğin lüzumu yok kanısındayım. Neticede ilk Total Recall de tümüyle kusursuz bir yapım değildi.

  3. Total Recall özellikle ülkemizde sinema çevrelerinde hakkı teslim edillmemiş bir filmdir.Oysa çekildiği zamanın çok ötesinde muhteşem bir bilimkurgudur bence yeniden çekilmesine gerek varmı diye sorarsanız bence yok ama belki insanların orjinal filmi keşfetmesine vesile olur bu da iyi birşey

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ön Bakış: Annihilation 5 – Annihilation 2018

Ön Bakış: Annihilation

Ön Bakış Annihilation: Hollywood’un bağımsız sinemadan devşirdiği son yönetmen Alex
Guillermo del Toro'dan: Kabus Sokağı! 6 – 1581737.jpg r 1280 720 f jpg q x xxyxx

Guillermo del Toro’dan: Kabus Sokağı!

Yönetmen Guillermo del Toro'dan KABUS SOKAĞI filminin yeni fragmanı yayınlandı!