Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü Ayça Damgacı’nın

9. Pembe Hayat KuirFest kapsamında düzenlenen 2. Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü, kuir sinemaya emek veren oyuncu Ayça Damgacı’ya takdim edildi.

Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü Ayça Damgacı'nın 1 – Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü Ayça Damgacı

LGBTİ+ hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratan, kuir kültürü ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefleyen Pembe Hayat KuirFest’te, mücadelenin ortak bir zemini olan kuir sinemayı güçlendirmek, kuir sinemanın tarihlerine sahip çıkmak, kuir sinemada emeği olanların yanında olmak ve tıpkı Zeliş Deniz gibi “dert bizde, derman bizde” diyebilmek için bu yıl ikinci kez Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü verildi.

Geçtiğimiz sene sinemacı Rüzgar Buşki’ye verilen ödül, bu sene kuir sinemaya emek veren Ayça Damgacı’nın oldu. Ödülü takdim etmek üzere sahneye çıkan Buşki, yaptığı konuşmanın ardından Ayça Damgacı’yı sahneye çağırarak ödülü takdim etti.

2015 yılında hayatını kaybeden, ancak hala umudun, mücadele azminin, neşenin, kolektif üretimin sembolü olmaya devam eden aktivistin adına verilen ödül, filmleriyle kuir sinemanın mümkünlüğünü gösteren Ayça Damgacı’nın oldu.

Fotoğraf: Ömer Tevfik Erten
Ödül Tasarım: Sadi Güran

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yorum var

  1. blank
    Mansur Yıldırım

    Ayça damgacı gerçekten iyi bir oyuncu bu tarz etkinliklere destek vermesi de onun gerçek sanatçı olmasından kaynaklanıyor onu bir nuri bilge ceylan ve zeki demirkubuz filminde görmek çok isterim inanıyorum asıl çıkışını o zaman yapar umarım bu şansı bir gün yakalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir