Zenne Oyuncusunu Nasıl Buldu: Ahmet'in Dünyası 1 – Zenne 2012

Zenne Oyuncusunu Nasıl Buldu: Ahmet’in Dünyası

2008 yılında cinsel kimliğini açıkladığı için öldürülen Ahmet Yıldız’a adanan “Zenne” filminin özel olarak derlenen kamera arkasında oyuncular; Ahmet Yıldız’ın trajik öyküsünü ve aile dramını beyazperdeye yansıtabilmek için duygusal ve artistik olarak nasıl bir çalışma gerçekleştirdiklerini anlatıyorlar: Ahmet’in Dünyası.

Yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay, büyük bir trajedi sonucu kaybettikleri arkadaşları Ahmet Yıldız’ı canlandırmak üzere, casting ajanslarında ona benzeyen bir oyuncu ararken, Erkan Avcı’nın kendilerini bulduğunu ve ilk andan itibaren önemli bir etki yarattığını belirtiyorlar. Avcı ise yönetmenlerin, 7 kurşunla can veren Yıldız’ın son iki buçuk yılına yakından tanıklık etmiş olmalarının, kendisi ve oyunculuğu açısından büyük bir şans olduğunu vurguluyor.

Ahmet karakterinin anne-babasını canlandıran Rüçhan Çalışkur ve Ünal Silver, ikisi de gerçek hayatta çocukları olan oyuncular. Filmde Ahmet karakterinin annesini canlandıran Rüçhan Çalışkur; “Zenne’nin senaryosunu okuduğumda çok etkilendim. Bir annenin, her ne olursa olsun bir çocuğunun canına kıyması, bana inanılmaz acı geldi. Yani çocuklarımız birer çiçek. Biz büyüteceğiz onları, biz onlara hayat vereceğiz.” diyor. Baba rolündeki Ünal Silver ise, annenin daha sert, babanın daha idareci bir aile yapısını beyazperdeye yansıttığını, yönetmenlerle karakter gelişimini nasıl yaptıklarını anlatıyor ve diyor ki; “Ölüm vardı işin içinde. Bu ölüm bir mafya rolündeki herhangi bir cinayet de değildi. Bir de benim kızım eşcinsel. Bu benim için çok önemliydi.

Zenne Oyuncusunu Nasıl Buldu: Ahmet'in Dünyası 2 – Zenne

Aynı zamanda, Ahmet Yıldız’ın hikâyesini izleyiciye aktarabilmek için duygusal bir film müziğine ihtiyaç duyan yönetmenlerin, bunun için İtalyan besteci Paolo Poti’yle çalışmaları da aktarılıyor. Senaryo üzerinden uzun süre çalışarak, Ahmet’e duygusal olarak çok yakın bir müzik yaratmaya çalıştığını anlatan Poti; Antik Yunan’da kullanılan bir beste yapma tekniğinden yararlanarak, harfler üzerinden gittiğini, İngiliz nota sistemine göre Ahmet’in isminin harflerinden A-E-D (La-Mi-Re) ana temanın notalarını seçtiğini belirtiyor.

Dağıtımını Medyavizyon’un üstlendiği “Zenne”, 13 Ocak 2012 Cuma gününden itibaren vizyonda!

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir