Ziyarete Açık 10 Korku Filmi Evi 1 – Haunted House

Ziyarete Açık 10 Korku Filmi Evi

1 Nisan 2016

Hangimiz korku sinemasının o efsane evlerini unutabiliriz? Özellikle 70 ve 80’lerde çekilmiş, izlerken iyi ki de böyle bir evde yaşamıyorum dediğimiz o evleri ziyaret edebileceğinizi biliyor muydunuz? Ölmeden önce korku sinemasının unutulmaz evlerini gezip görmek isterseniz hala şansınız var. İşte Amerika’ya yolunuz düşerse rahatlıkla gezip görebileceğiniz, halka açık korku filmlerinin meşhur evleri:

Psycho (1960) House

Ziyarete Açık Psycho

Alfred Hitchcock’un efsane korku filmi Psycho’da kullanılan ev şu anda ziyarete açık durumda. Psycho’nun öncesini anlatan Bates Motel için de kullanılan eve ziyaretçiler adeta akın ediyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey Los Angeles’taki Universal stüdyolarını ziyaret edip bir tura adınızı yazdırmak! Ve hoop Norman Bates’in büyüdüğü evdesiniz.

The Shining (1980), Overlook Hotel

Ziyarete Açık Overlook Hotel

Stephen King’in romanından uyarlanan Stanley Kubrick başyapıtı The Shining’te korkunç olayların geçyiği Overlook Hotel’i görmek istemez misiniz? Colorado’daki Stanley Hotel’i ziyaret ederek turunuza başlayabilirsiniz. Burası olduça güzel ve zaman geçirmek için harika bir yer. Tabii Jack Torrance’in ensenizde olabileceği hissiyle ne kadar iyi zaman geçirebilirseniz artık!

The Amityville Horror (1979), Lutz House

Lutz House

Kulaklarınıza inanamayacaksınız belki de ancak 1979 yılında çekilen The Amityville Horror’daki Lutz House satışta! Evet, filmde korkunç olayların geçtiği bu evi satın almanız mümkün, tabii bu evde yaşama cesaretini gösterebilecekseniz!

The Others (2001), Stewart House

Ziyarete Açık Stewart House

Başrolünde Nicole Kidman’ın olduğu 2001 yapımı korku filmi The Others şüphesiz 2000’lerin en iyi korkularından birisi. Şayet yolunuz İspanya, Cantabria’ya düşerse olayların geçtiği meşhur ev Stewart House’ı ziyaret edebilirsiniz! Yalnız etrafta daolanırken dikkatli olun. Yaşlı Nicole Kidman’ı kızdırmak istemeyebilirsiniz!

Poltergeist (1982), Freeling House

Ziyarete Açık Freeling House

Senaryosunu Steven Spielberg’in kaleme aldığı Tobe Hooper yönetmenliğinde çekilen ve korku sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış, video döneminde bir nesli hop oturtup hop kaldırmış Poltergesit’ta olayların geçtiği meşhur evi de ziyaret etmeniz mümkün. Kaliforniya, Simi Valley’e yolunuz düşerse bir dışardan bakın derim, ancak içeri girmeniz pek önerilmez keza filmi izleyenler nedenini çok iyi biliyorlar.

The Haunting (1963), Hill House

Ziyarete Açık Hill House

Klasik korku sineması denildiğinde belki de akla ilk gelen filmlerden birisi de 1963 yapımı The Haunting olsa gerek. The Haunting’de olayların geçtiği büyüleyici Ettington Park Hotel ziyaretinizi bekliyor. Ancak unutmayın, en klasiği en korkutucu olanıdır. Notumuzu düşelim!

The Evil Dead (1981), Cabin

Ziyarete Açık Cabin

Korku filmi hayranlarının gönlünde çok başka yerde duran, 1981 yılında Sam Raimi tarafından çekilmiş The Evil Dead’de bildiğiniz gibi olaylar ormandaki bir kulübede geçiyordu. Filmin çekildiği orman ve kulübeye gidiş yolu biraz sancılı, çünkü pek çok lokasyonu bulunuyor. Eh adı üstünde Evil Dead kulübesine gitmek de o kadar kolay olmamalı değil mi? Bu nedenle tam bir adres veremesek de bulduğunuz takdirde kulübe ziyarete açık! Denemeye cesareti olan?

The Exorcist (1973), McNeil House/Stairs

Ziyarete Açık McNeil House

Lafı uzatmaya hiç gerek yok. 1973 yapımı kült korku The Exorcist’te olayların geçtiği adresi detayıyla veriyorum. 3600 Prospect Street, Georgetown. Şeytan çıkarma ayininden tutun da o meşhur merdiven sekansının çekildiği yere kadar buyrun gezin. Hayatınızda unutamayacağınız bir anı olacağı kesin.

Hell Night (1981), Garth Manor

Ziyarete Açık Garth Manor

1981 yapımı Hell Night’ta korkunç olaylara tanık olduğumuz yer Kimberly Crest House and Gardens idi. Şimdilerde daha çok düğün gibi faaliyetler için kiralanan mekanda kanlı bir düğün yapmak isterseniz hiç çekinmeyin. Keza daha iyi bir yer bulamazsınız!

Donnie Darko (2001), Cunningham House

Ziyarete Açık Cunningham House

2000’li yılların akla kazınan bir diğer filmi Donnie Darko’da olayların geçtiği ev de ziyaretçilere açık durumda. Yalnız eve girerken dikkat edin, paralel bir evrene geçmeniz olası! Ayrıca Patrick Swayze’e dikkat.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]

Kaynak: Flavorwire

Çeviri: Egemen Tokatlıoğlu

flavorwire.com/223950/10horror-film-houses-you-can-actually-visit [/box]

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Western 2 – western

Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Western

Western ya da bizde daha çok sevilen adı ile kovboy
Amerikalılar Yurt Dışı Tatilinde 3 – Turistas 04

Amerikalılar Yurt Dışı Tatilinde

Yaz tatili planı yapmadan önce bu listeye mutlaka bir göz