Zwart Water / Dehşetin Gözleri (2010) 1 – Zwart water 739005

Zwart Water / Dehşetin Gözleri (2010)

9 Temmuz 2011

Yaz aylarında vizyon takvimi yavaşlamışken gelen Avrupa korkularına alışığız. Zwart Water / Dehşetin Gözleri de bu filmlerden biri… Dünya sinemasından gelen bu örneklere, ilgiye değer oldukları sürece bir itirazım yok elbette, hatta bu durumu sevinçle karşıladığımı bile söyleyebilirim.

Zwart Water / Dehşetin Gözleri (2010) 2 – Zwart water 346932Hollanda’nın peyniri mi meşhur yoksa korku filmleri mi?” diye sordurtmasa bile eli yüzü düzgün bir seyirlik olan Dehşetin Gözleri, bu tür hayalet hikayelerinde alışık olduğumuz üzere yaylı nefesli tınılarla desteklenen sakin, soğuk mavi /gri bir renk tonlamasına sahip olarak açılıyor. Karşımızda Hollandalı bir çekirdek aile var. Baba Paul olan bitenin farkında olmadan ailesine sahip çıkmaya çalışan düzgün bir adam ama anne Christine’nin bir sırrı var. Evin çocuğu Lisa başından beri annesinde tuhaf bir şeylerin olduğunun farkında ama bir şey de konduramıyor. Derken Christine’nin annesi ölüyor ve sahip olduğu metruk konak bizimkilere kalıyor. Lisa sağda solda oynarken oluşan doğaüstü fenomenler sırasında kendisinin Christine’nin ölü ikizi olduğunu söyleyen bir hayaletle iletişime geçiyor ve olaylar bu noktadan itibaren kopuyor.

Konu güzel hatta imrendirici… Anneden kalan konağı görünce ne demek istediğimi anlarsınız. Türk insanına en fazla dedesinden tarla kaldığı ve onu almak içinde yıllarca avukatların peşinde süründüğü için bu lanetli miras vaziyetleri Avrupa sinemasının karanlık tonlarına çok yakışıyor. Fakat miras kalan evde büyüyen / gizlenen lanet üzerine izlediğimiz yüzlerce filmden sonra bu türde verilen bir örneğin etkileyicilik kazanmak için çok güçlü bir hikayeye ve şok edici bir finale sahip olması gerek. Peki ama bu ne kadar mümkün?

Zwart Water / Dehşetin Gözleri (2010) 3 – Zwart water 739005

Açık konuşayım; Dehşetin Gözleri’nde görmediğiniz yeni bir şey yok. Korkutucu bakımsız bir konak, gıcırdayan kapılar, kendi kendine hareket eden eşyalar, karanlık bir geçmişin beslediği ve öfkelendirdiği hayaletler… En iyi örneğini 1980 yılında Peter Medak’ın çektiği The Changeling ile vermiş olan ve üzerine artık yeni bir şey katılamayacak kadar dolmuş bir alan “Perili Ev” filmleri… “Madem ki bu kadar klişe bir hikayeye bulaşıyorum bari olabildiğince düzgün çekeyim” diyen Elbert Van Strien tüm çabasını ürkütücü bir atmosfer oluşturmaya ve bunu etkiyi gerçekten arttıran güçlü bir müzik çalışmasıyla desteklemeyi deniyor. Guillermo del Toro’nun çektikleri ve yapımcı olarak destekledikleriyle yükselen yeni İspanyol korku sinemasının duygusal yapısını taklit ediyor gibi görünse de, yönetmenin en azından ürkütücü bir atmosferi ve tedirginlik duygusunu sağlamayı başardığını söylemek mümkün.

Zwart Water / Dehşetin Gözleri (2010) 4 – Zwart water 908489

Dehşetin Gözleri aslında tam da yağmurlu bir günde, perdeleri çekip battaniye altına girerek seyredilecek filmlerden biri… İflah olmaz korku filmi hayranlarının seveceği, diğer izleyicilerin de en azından sıkılmayacağı türden bir film ama Transformers 3’ün karşısında işi zor. Bir tür vizyon dolgusu olarak ülkemizde gösterim şansı bulsa da ilgiye değer bir film olduğunu düşünüyorum.

Yazıyı bitirmeden filmin Türkçe ismine epey takıldığımı belirtmek isterim. En az üç tanesi 80’ler video furyasında olmak üzere, adı “Dehşetin Gözleri” olan kaç tane film izlediğimi inanın hatırlamıyorum. İsimlendirmede bu kadar kolaya kaçmak artık sevimsiz olmaya başladı.

Beyazperde sitesi için yaptığım eleştiridir: http://www.beyazperde.com/filmler/film-183961/elestiriler-beyazperde/

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

1 Comment

  1. Filmi piyasaya sürenler neden afili isimler uydurmaya çalışırlar? Filmin senaryosunu yazan sanatçı zaten isim koyarken bir düşünmüştür. Adam/kadın filme “Zwart Water” (Kara Su) demiş. Bence saygısızlık bu.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ruhlar Bölgesinde Dram: Insidious The Last Key (2018) 5 – Insidious The Last Key 2018 1

Ruhlar Bölgesinde Dram: Insidious The Last Key (2018)

Insidious: The Last Key, Spectral Sightings’ın tuhaflıklarını sevenler ve Lin
Sıfır Dediğimde (2007) 6 – Sıfır Dediğimde 01

Sıfır Dediğimde (2007)

Gökhan Yorgancıgil, Sıfır Dediğimde isimli ilk filminde en azından cesareti