Öteki Sinema Sunar: 3 Dev Adam (1973) 1 – 3 dev adam

Öteki Sinema Sunar: 3 Dev Adam (1973)

24 Aralık 2008

Fantastik Türk sinemasının en nev’i şahsına münhasır filmidir: 3 Dev Adam…

Anlatmak için kelimelerin kifayetsiz kalacağı, Tribal bir vakadır. Tamamen copy-paste olmasına rağmen eşsiz derecede özgündür. Telif hakları ile sınırlanmış gelişmiş sinemaların asla üretemeyeceği bir cesarete ve bir çocuk katilin hayal gücüne sahiptir. İtalyanların bile yüreğini cız ettirtecek kadar da gore’dur.

Rahmetli Metin Demirhan blogunda bu müstesna film için şunları yazmıştır:

“Çılgın bir çizgi romanlar ve “B” filmleri uyarlaması. Marvel Comics’in iki süper kahramanı Kaptan Amerika (Aytekin Akkaya) ve Örümcek Adam (Tevfik Şen, A. Akkaya) ile Meksikalı ünlü “Lucha Libre” kahramanı El Santo (Yavuz Selekman) sinema tarihinde ilk defa bu filmde bir araya geliyorlar. Onlara bir de Türk polis komiseri Orhan (Doğan Tamer) eşlik ediyor. Asıl inanılmaz olan bu filmde Örümcek Adam’ın kötü karakter olması ve 13. Cuma (Friday the 13th) filmlerinindeki Jason gibi hunharca cinayetler işlemesi. Suat Yalaz’ın Karaoğlan filmlerinde ile Metin Erksan’ın Yılanların Öcü (1962) ve Kuyu’sunda (1968) da çalışmış bulunan T. Fikret Uçak’ın (1933-2003) aksiyon sinemasını ne kadar iyi bildiğini gösteren, imkansızlıklar dahilinde çektiği ilginç bir örnek.”

Nasıl yazacağımızı bilmediğimiz için Öteki Sinema’da şimdiye kadar bu filmle ilgili bir yazı yayınlamadık ama hazır 32 kısım tekmili birden google video üzerine yüklenmişken bu fırsatı kaçırmamak ve sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle belirtelim izleyeceğniz kesinlikle 18+ bir filmdir. Özensiz bir şekilde saklanıp tüm makaralarını fareler yediği için de düzgün bir kopyası bulunmamaktadır. İzleyeceğiniz kopya ve başka yerde bulacağınız her hali oldukça yorgun bir VHS kaydından ulaşmaktadır. Elin gavuru 1945 yılında yaptığı filmlerin blu-ray’ini çıkarırken biz kendi filmlerimizin şu hallerine katlanmak zorunda kalıyoruz ya, ne kadar utansak azdır!

3-dev-adam

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

4 Comments

  1. Abi bunun bende Onar Films’ten çıkan DVD versiyonu var. O berbat VHS kopyasına kıyasla gayet güzel de bir görüntüsü var. Yazarlarımızdan arzu eden varsa hallederiz..

  2. Mert, ben bunun orijinal DVD’sine Çorlu Kipa’da rastlamıştım aslında hem de 5 YTL’lik DVD’lerin olduğu rafta… ama Bizim yerli yapımların iğrenç görüntülerinin hiç temizlenmeden, filtrelenmeden DVD olarak basıldığına bir kaç kez kızgınlıkla şahit olduğum için cesaret edip almadım açıkcası. Onar Films özenli bir çalışma ile sunduğu filmlerin görüntüsünü mümkün mertebe düzeltiyor. Gerçekten takdir edilecek bir uğraş içindeler. Ayrıca Onar Films’in kurucusu ve yürütücüsü vassilis barounis sitemizin takipcilerindendir. :)

  3. filmin sonunda Kaptan Amerika’nin bir araba icinde gozune az once oldurmus oldugu Orumcek Adam carpar. Hemen arabaya kosar ve Orumcek Adam’in maskesini ceker cikarir… bir de ne gorur… ne gorur lutfen gidip bakin filme..

    ancak bu filmin sonundan da daha bombasi var…
    YILMAYAN SEYTAN (DEATHLESS DEVIL) filminin sonu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Öteki Sinema Sunar: Balta (1986) 2 – balta

Öteki Sinema Sunar: Balta (1986)

Öteki Sinema Sunar: Balta. Nihat Yiğit'in oynadığı Balta filmini izlerken
Warbus (1986) 3 – 10827471

Warbus (1986)

Warbus, video döneminin en havalı Namploitation'larından biri... Bu filmlerden o