Aşk Korkutur! Siccin 3: Cürmü Aşk (2016)

29328786851_aeb33ff10b_zTürk korku sinemasının en mühim isimlerinden ve bu yılın (şimdilik) en iyi çalışan korkusu olan 3 Harfliler 3’de de imzası olan Alper Mestçi’nin yarattığı Siccin serisinin 3. filmi karşımızda… Filmin iddiası bu kez korkuturken duygulandıracağı yönündeki bence Hollywood tarzı mekanik korku filmleri yüzünden türde hep eksik kalmış bir dokunuştu bu…

Avrupa korku sinemasına yakışan türde işler çıkarmak için sadece “böö” yapmak yetmez. Seyircinin karakterlerle özdeşleşeceği karakterler yaratabildiğinizde hikayenin etki alanı genişleyecektir mutlaka ve Alper Mestçi’nin yeni Siccin filmi Cürmü Aşk’ta bunu başardığını düşünüyorum.

Filmin yönetmenine kefilim ama bununla yetinmeyen, senaryosuna ve oyuncularına da güvenen bir film vardı karşımda. Orhan karakterini canlandıran Adnan Koç’un performansı yerli korku filmleri söz konusu olduğunda müthiş fark yaratıyor. Alper Mestçi korkularında erkekler kurban karakterlerdir genelde ama bu kez aşkı da korkuyu da bir erkeğin bakış açısından izliyoruz; Sedat karakterini canlandıran Cem Uslu da başarılı. Oyuncu dağılımının bu işi bilen biri tarafından yapıldığı ortada. Üç Harfliler 3’te başrol olan Deniz Gündoğdu burada tek bir sekansta görülüyor ama rolünün hakkını veriyor. Öteki Sinema yazarı Murat Kızılca’nın söylediğine göre en etkilendiği sahne onun oynadığı imiş.

29299939132_3068b06cac_z

Alper Mestçi dışında övülmesi gereken bir isim daha var filmde, Hollywood standartlarını aşan bir cin makyajına imza atan plastik makyajcı Alev Ünal… Keşke filmde daha çok görebilseydik bu işi ama Alper Mestçi tadında bırakmayı tarcih etmiş.

Övdük övdük kuyruğuna geldik. Her Alper Mestçi filminde yaptığım gibi olumsuz eleştirimi sona sakladım ancak gişeyi umursamazlık edemeyen bir tür olan korku filmleri söz konusu olduğunda bu konuda da hoşgörülü olmak zorundayım. Siccin 3’ün “korkutucu ses efektleri” biraz fazla kaçmış ve bir de sürprizini çabuk belli ediyor film. Aslına bakarsanız bir twist ihtiyacı olmayan bir hikaye yazmış Alper Mestçi, kendisine de söyledim; kurguda yapılacak bir tercih ile sürprizsiz ama daha etkileyici bir film ortaya çıkabilirmiş. Tabii bu benim fikrim.

29299938062_c23d0e713a_z
Siccin 3, Hasan Karacadağ’ın Magi’de denediği ama başaramadığı bir makas değişikliği adeta. Türü başlatan ve bir yere götürenler şimdi yeni formlar deniyorlar ve bence iyi de yapıyorlar. Siccin 3: Cürmü Aşk sadece korkutmayan aynı zamanda aşkı ve kaybı hissettirerek yürek sızlatan bir film. Sinemada izlenir!

İlk yayın: http://www.beyazperde.com/filmler/film-240645/elestiriler-beyazperde/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Nick Frost ve Simon Pegg Birlikte Korku Filmi Çekiyor!

Nick Frost ve Simon Pegg'in imzasının bulunduğu korku türündeki Svalta için hazırlıklara başlandığı resmi olarak duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir