Doruk (1985) 1 – Doruk 1985

Doruk (1985)

Bu filmi internetin derinliklerinden bulup çıkaran Evrim Ersoy’a teşekkürlerle…

Orhan Gencebay ve Cüneyt Arkın, hazine bulmaya gidiyoruz diyerek dolandırdıkları zengin turistlerin paralarını cebe attıktan sonra, İzmir’in sahil şeridinde arabalarında keyifle seyir halindedirler. Orhan Gencebay, Cüneyt Arkın’a:

  • ”Heeeyt! Umut satıyoruz, hayal satıyoruz!”
  • ”Artık cennet köşkümü yaptırıcam, içinde bol kız, bol içki olacak”
  • ”Ben de dünya çapında bir müzik stüdyosu yaptırıcam… ama yine de bu şekilde zengin olmak hoşuma gitmiyor”
  • ”Yaptığımız işi en büyük gazeteler yapmıyor mu? Büyük çekilişlerle hayal satmıyor lar mı? At yarışları, totolar, sonra, kuponculuk, bak milli piyango bile 1 milyar lira olmuş, duymadın mı? Biz bunların en büyük rakibiyiz oğlum”

Ardından müzik girer (Gencebay): ”Biz de canız, insanız billa. Biz de canız, insanız billa. Doyduk derde elhamdülillah…”

Imdb’de kayıtlı olmayan, Türk televizyonlarından hiç rastlamadığım, varlığını hiç duymadığım, 1985 yapımı benzersiz bir film Doruk! Başrollerde Orhan Gencebay ve Cüneyt Arkın! Başka söze gerek var mı? Gencebay ve Arkın, Ege’deki adalara turlar düzenliyorlar. Zengin turistleri macera umutlarıyla kandırıp yollarını bulan iki kafadar, bir gün genç ve güzel bir kıza aşık oluyorlar. Üçlü arasında cinselliğin hiç olmadığı, aşka dayalı, tarifi zor, acayip bir ilişki başlıyor. Kıza aşıklar mı, yoksa kızları gibi mi seviyorlar, arkadaşlar mı, ne olduğu bir muamma… Kızın zengin ve güçlü babası da bu iki kafadara hayatı dar etmek için elinden geleni yapıyor. Olaylar çok bambaşka yerlere gidiyor ve bu garip film hiç beklenmedik şok edici ağır bir finalle sona eriyor!

Türk sinemasının 80’li yıllardaki, başına buyruk, ucuz, özenti ama yine de çok sıcak filmlerinden biri Doruk. Bu ikiliyi hiç yanyana görmemiş olan biz “Öteki” Türk Sineması sevenler için kaçırılmaması gereken son derece eğlenceli ve tabiri caizse bomba bir film!

Yazar hakkında: Can Evrenol

blank
2007 yazında tamamen kendi imkanlarıyla, doğup büyüdüğü mahallede, arkadaşlarının da yardımıyla çektiği SANDIK adlı kısa film, ''Fantasia Film Festival'', ''BIFFF'' ve ''Frightfest'' ve dünyanın en önde gelen korku ve fantastik film festivallerine seçildi. Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde ''Moving Image'' master'ı yaptı.

Bir yorum var

  1. blank
    Masis Üşenmez

    Bu vesile ile Cücü abimize geçmiş olsun diyelim. Büyük acılardan sonra sonunda ayağa kalkmayı başarmış. Bir kez daha oynadığı karakterler gibi yılmaz bir savaşçı olduğunu gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir