Heavy Metal Magazin Kapakları (1-267) 1 – juliestrainpair

Heavy Metal Magazin Kapakları (1-267)

29 Nisan 2010

Heavy Metal Magazin, ilk kez 1977 yılının Nisan ayında yayınlanmaya başlamış bir Amerikan bilim kurgu ve fantezi çizgi roman dergisidir.

Heavy Metal Magazin Kapakları (1-267) 2 – juliestrainpair

Bu dergi aslında 1974 yılında yayın hayatına başlamış Fransız Métal Hurlant dergisinin Amerikan versiyonudur. Yayıncı Leonard Mogel National Lampoon dergisinin Fransızca baskısını başlatmak üzere Paris’te iken Fransız bilim kurgu-fantezi dergisi Métal Hurlant dergisini keşfetmiş ve hemen bu derginin Amerikadaki lisans haklarını satın almıştı. Métal Hurlant Fransızca’da “Metal Çığlık” gibi bir anlama geliyordu, Mogel ise bu ismi “Heavy Metal” olarak değiştirdi.

ABD’de ilk sayısı Nisan 1977’de çıkan bu aylık dergi kuşe kağıda ve renkli olarak basılıyordu (Yıllardan beri ABD’de çizgi romanlar genellikle 3.cü hamur kağıda renkli olarak basılmaktaydı). Başlangıçta dergi daha önce Fransızca versiyonunda yayınlanmış olan çalışmaları basıyordu, bunların da renkli klişeleri önceden Fransa’da çıkartılmış olduğu için büyük ölçüde tasarruf sağlanıyordu. Bu orijinal çizer ve yazarların arasında Enki Bilal, Jean Giraud (daha çok bilinen adı ile Moebius), Phillippe Druillet, Milo Manara ve Philippe Caza yer almaktaydı. Heavy metal bunlara Stefano Tamburini ve Tanino Liberatore (RanXerox’un yaratıcısı) ‘yı da ekledi. 1977 yılından 1986’a kadar yılda 12 sayı çıkmaktaydı. 1986-1988 yılları arasında yılda 4 kez çıktı. 1989-1998 arasında iki ayda bir yayınlandı. 1999’dan bugüne kadar da yılda 9 kez çıkmaktadır.

Standart sayıların dışında özel albümler ve anime çizgi filmler de üretilmiştir. İlk anime film 1981’de yapılan Heavy Metal ‘dir. Heavy Metal dergisinin orijinal Fransız versiyonu olan Métal Hurlant ise 2006 yılına kadar yayınını sürdürebilmiş, bu yılda 146.cı sayısı ile kapanmıştır.

Aşağıda Cover Browser sitesinden derlenmiş olarak ilk sayıdan son sayıya kadar eksiksiz bir dergi kapak galerisi bulacaksınız. İyi seyirler…

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

1 Comment

  1. Öteki Sinema’dan okurlarına dev hizmet! :D

    Teşekkürler Murat. Heavy Metal’le 1981 ve 2000 tarihli çizgi filmleri haricinde pek bir alakam olamamıştı. Ha, bir de unutulmaz Heavy Metal FAKK2 oyunu var tabii. Yazı sayesinde kapakların gerisini de okuma isteği uyandı içimde.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ninja Film Afişleri 216 – american ninja 1 poster 03

Ninja Film Afişleri

Dumanlar içinde kaybolan ölüm makinelerinin uyduruk filmlerini unutmak mümkün değil...
Sade Ama Gösterişli: Minimalist Film Afişleri! 217 – minimal movie poster068

Sade Ama Gösterişli: Minimalist Film Afişleri!

Sevdiğimiz filmlerin sade ama bir o kadar da eğlenceli bir