Keloğlan İş Peşinde (1975) 1 – 4557 1

Keloğlan İş Peşinde (1975)

24 Şubat 2009

Keloğlan, Türk sinema tarihinde 8 filmle yer almış ünlü bir masal kahramanıdır. İlk Keloğlan filmi 1948 yılında Vedat Örfi Bengü tarafından çekilmiş ve başrollerinde Mehmet Karaca, Vedat Karaokçu ve unutulmaz İsmail Dümbüllü oynamıştır. İkincisi 1965 yılında yavuz yalınkılıç tarafından çekilmiş, başrollerinde isimlerine ve yüzlerine daha aşina olduğumuz Öztürk Serengil (Şepkeee) ve Suzan Avcı oynamıştır. (filmin masal kahramanı keloğlan üzerine olup olmadığından şüpheliyim ama neyse!) 1971 yılına gelindiğinde 3 keloğlan filmi birden çekilir. Şimdilerde ‘Şu Çılgın Türkler” kitabıyla ortalığı kasıp kavuran Turgut Özakman’ın senaryosunu yazdığı, Süreyya Duru’nun yönettiği ve Rüştü Asyalı’nın oynadığı Keloğlan o dönemde beklenmedik ölçüde iş yapar.

4557_1

Ardından devam filmleri gelir. Keloğlan Aramızda’yı Sırrı Gültekin çeker. Gültekin, bu filmi bir masal filmi olmaktan çıkarıp günümüze uyarlar. Seks komedilerinin furya haline geldiği 70’li yıllarda O. Nuri Ergün bu fırsattan yararlanmak ister ve Rüştü Asyalı’yı  Arzu Okay ile oynatır. 1975 yılında çevirilen filmin ismi ‘Keloğlan İş Peşinde‘dir… (Sinematürk veritabanında adı yanlışlıkla “İz Peşinde” olarak geçmiştir. Filmin bazı afiş ve lobilerinde de “İş Başında” olarak gözükmektedir.)  Senaryo yine Özakman’a aittir ama Keloğlan bu kez erotik bir masalın ve bir de Okay’ın yatağının içindedir…

Keloğlan İş Peşinde ve Keloğlan Seks Delisi (Keloğlan Aramızda) aynı serinin ilginç filmleridir. Keloğlan Aramızda, çift afişli olarak basılmış ve bazı şehirlerde, bazı sinemalarda Keloğlan Seks Delisi adıyla oynatılmıştır. Bu film sadece adı itibariyle ilginçtir çünkü yaklaşan “seks furyasının” habercisidir. Filmde Keloğlan seks delisi! olmasına rağmen seksi ya da erotizmi çağrıştıran pek bir şey yoktur ama izleyicinin beklentilerini yükseltmek adına bu şekilde pazarlanması uygun görülmüştür. Afişde görünen,  samanlıkta uzanmış sarışın dilber fotoğrafının yabancı erotik dergilerden eklendiği açıkça bellidir ki o dönemde bu oldukça sık yapılan bir hareketti. Yeşilçam’ın erotizm denemeleri önce afişlerde başlamıştır desek pek yanlış söylememiş oluruz. Fakat aradan 5 yıl geçtikten sonra çekilen Keloğlan İş Peşinde‘de seks bu defa lafta kalmamış, Padişahın kızı ile evlenmek için kırk takla atan Keloğlan karakterini canlandıran Rüştü Asyalı o dönemde şöhreti zirvede olan seksi Arzu Okay ile yatağa girmiştir.

Bu satırları okuyan bazıları için  Keloğlan’ın bu halini görmek oldukca şaşırtıcı olabilir. Bu görselleri eklememiş olsam belki de yazdıklarımı benim uydurmam bile sanabilirdiniz.  Bunu bir dönemin tuhaflığı olarak anıp geçmek yerine altında yatan sosyal sebepleri aramak daha ilginç ve eğlenceli olabilir. Türk halkının italyan filmleri ile başlayan seks komedilerine cevabı yine kendi içinden bir komedi karakteri olan Keloğlan ile gelmiş fakat şimdilerde unutulmuş dahi olsa 1971’den 1975’e,  5 yıllık süreçte ima yerini eyleme bırakmış, kanımca karakterin saflığına büyük bir darbe vurmuştur. Çekilen son Keloğlan filminin de 1976 yılında olması bu düşüncemi destekliyor.

Murat Tolga Şen

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

8 Comments

  1. Murat abi ansiklopedi gibisin Yazına katılıyorum eğer sen yazmasan inanmazdım…ilginç ki ilginç……Takipçinim….Ellerine ve Beynine sağlık..

  2. Güzel bir yazı olmuş Murat, yine araştırmacı kişiliğini göstermişsin.

  3. Aynen benden de yuhh.. Masal adamı, Gonul adamı diyorduk. Üstteki afişi görünce ii güldüm :)

  4. Açıkçası keloğlan herzaman saf dürüst ve kötüye baş kaldırmış masal kahramanızmızdır. O dönem bu furya bir şekilde başlangıç yapıyordu ve bunlar malzeme olmuştu yeşilçamda kime bu tür rol verilmişse hepsi yerine getirmiş oynamıştır. Rüştünün keloğlanı değil sadece, onun için çokta üstünde durmamak lazım. Sonuç bizim keloğlanımızın yapısı ve durumu bellidir. bizim için hiç değişmeyecek en azından benim için .. saygılar

  5. filmin bir kopyası bende mevcut.elimde ti kopyada erotik içirekili bir durum yok.belkide orjinal kopyda erotik içerik olabilir.ama afişe bakılınca erotik içerikli olduğu anlaşılıyor.dönemde para kazanmak için bazı değerler hiçe sayılmıştır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Black Mass (2015) 2 – black mass depp 1280jpg 32cad0 1280w

Black Mass (2015)

Black Mass bir suç filmi... Yoğun testosteron salgılayan, sadakati sorgulayan
Now You See Me 2 (2016) 3 – now you see me 2 jesse eisenberg woody harrelson

Now You See Me 2 (2016)

Now You See Me 2. Birinci sınıf oyuncuları izlemenin vereceği