Lawless / Kanunsuzlar (2012) 1 – n52X3

Lawless / Kanunsuzlar (2012)

3 Ocak 2015

Amerika’da 1920’lerde uygulanan içki yasağı ve buna bağlı olarak gelişen kaçakçılık öyküleri Hollywood’un en sevdiği konulardan biridir. Bir anda türeyen İtalyan ya da İrlandalı kanunsuzlar, yasadışı içki satışından büyük paralar kazanarak kendi imparatorluklarını kurdular. Şimdiye kadar hep şehirli tarafını izlediğimiz hikaye bu kez rota değiştiriyor.

Lawless/Kanunsuzlar, Amerikan kırsalında yaşayan ve güneyli ahlakıyla içki üretip satan Bondurant kardeşlerin hikayesini anlatıyor. Üç erkek kardeşten oluşan bu aile şirketinin doğal patronu olan Jack (Tom Hardy) aile barlarını işletirken bir yandan da içki işini yürütüyor, kardeşlerine göz kulak oluyor. Diğer büyük kardeş olan Howard (Jason Clarke), sorun çıkarmayan, kendini iyi idare edebilen birisi ama en küçük kardeş Forrest’ın (Shia LaBeouf) aklı bir karış havada… Bir yandan şehirlilerle iş yapıp köşeyi dönmenin peşinde, öte taraftan kasabanın en namuslu mormon kızına aşık. İçki yasağı iyice sıkılaşıp üstüne bir de rüşvet yemek isteyen aynasızlar işin içine girince Bondurant kardeşlerin tezgahı bozuluyor ve sonu kanlı biten bir macera yaşanıyor.

lawless-2012

Bu tür filmlerden alışık olduğumuz üzere, filmin iyi adamı yine kaçakçılar… Hollywood bu meseleyi kolay para kazanan sahtekarlar üzerinden kurgulamak yerine onları ‘yasak direnişçileri’ olarak romantikleştirmeyi seviyor. Baskıcı sisteme isyan eden kahraman klişesi asla eskimez. Bu defa da öyle oluyor.

tom-hardy-2012-lawless-movie-imageElbette farklı yönleri olan bir öyküleme bu… Dönemin ruh halinin başarılı bir görselleştirmesi mevcut. Mormon tarikatlarının ilginç pazar ayinlerinden tutun da, sadece beyazların su içebildiği çeşmelere kadar bir sürü önemli detayı görüyoruz. Bu anlamda filmin sanat yönetmenliğinin çok başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Tom Hardy güçlü oyunuyla her zamanki gibi öne çıkıyor ancak bu defa karşısında hiç de ezilmeyen bir Shia LaBeouf var. Aslında hikayenin kahramanı da onun canlandırdığı Forrest karakteri… Tüm bu patırtının arasında tıfıl bir oğlanın kozasından çıkıp gerçek bir erkeğe dönüştüğünü izlioruz. Vaftiz töreni her ne kadar kanlı olsa da…

The Proposition ile kırsal western öykülerinin altından kalkabileceğini ispat eden ve The Road ile müthiş bir Post apokaliptik bir hikayeye imza atan John Hillcoat yine aile birliğini öne çıkaran iyi bir seyirlik çekmeyi başarmış ancak seyircinin katarsisi finalde dahi eksik bırakılmış.

Kanunsuzlar, ülkemizdeki geç vizyonu dışında çok da eleştirilecek bir tarafı bulunmayan, tekno-filmlerden sıkılanlar için ilaç niyetine bir kan davası hikayesi… Eski, iyi filmler gibi…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Spotlight (2015) 2 – 23243852223 5f50ba96db k

Spotlight (2015)

En İyi Film ve Yönetmen dâhil olmak üzere toplamda altı
The Grand Budapest Hotel (2013) 3 – 13719389365 438c7095a6 z

The Grand Budapest Hotel (2013)

Eğlenceli, hareketli ve güldürürken düşündüren The Grand Budapest Hotel filminin