Muhalif Sinemacılara Ödül Yok! 1 – 071220150111489784088 2

Muhalif Sinemacılara Ödül Yok!

27 Aralık 2015

Diken.com.tr’den Eray Özer ben dahil, festivale katılan tüm sinema yazarlarının atladığı bir meseleyi haber yapmış! Hayretler içerisinde okuyorum; meğer 52. Altın Portakal’da en iyi film ödülünü Tolga Karaçelik’in yönettiği Sarmaşık filmi kazanınca, üstüne Nadir Sarıbacak ve Tolga Karaçelik podyumda muhalif konuşmalar da yapınca Turkuvaz Medya kendi kendine aldığı bir kararla ödül vermekten caymış!

Eray Özer’in haberine göre, Turkuvaz Medya ekibi kazanan filmin ‘Sarmaşık’ olduğunu rejiden öğrendikten sonra gecenin sunucusu Oktay Kaynarca’nın kulağına iletişim ödülünün verilmeyeceğini söylemiş!

Neresinden baksanız skandal!

Yeni adıyla Antalya Uluslararası Film Festivali, kendisi böyle bir ödül dağıtıldığını açıklamışken ve hala sayfasında buna dair duyuruyu yayınlarken ödülü muhalif sinemacılar kazandı diye vermekten vazgeçmek falan! Yapmayın Allah aşkına… O zaman bu filmleri fonlamayın, fonladığınız filmler yarışsın diye festivaller tertiplemeyin. Ya düzgün yapın ya da “kültür sanat etkinliği yapmak bizim yeteneklerimiz arasında yokmuş” deyip vazgeçin artık.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Altın Portakal’ın ilgili sayfası ve ödül açıklaması:

cats

http://www.altinportakal.org.tr/assets/upload/media/file/media5661acfd2d363.pdf

[/box]

Eray Özer, bir de ödül gecesine ait video paylaşmış haberinde,

“Oktay Kaynarca en iyi film ödülünü açıklarken ‘En iyi film 100 bin TL iletişim sponsorluğunun yanı sıra Antalya Film Festivali tarafından verilecek 100 bin TL para ödülünün de sahibi olacak’ sözleriyle bu ödülü de sunuyor.

http://www.dailymotion.com/video/x3jtfxa_altin-portakal-en-iyi-film-odul-anonsu_shortfilms

Bu anonsa karşılık sadece saniyeler sonra böyle bir açıklama hiç yapılmamış gibi davranılıyor. Ve bir daha da ödülün bahsi geçmiyor.

Demek ki, ne olduysa Kaynarca’nın bu ödülü açıklamasıyla ödüle layık görülen filmin Sarmaşık olduğunun duyurulması arasında geçen sürede oluyor, 100 bin TL’lik destek sözü o arada buharlaşıveriyor.” diye yazıyor.

Sansür nedir, nasıl yapılır, sanat nasıl baskılanır? İşte bir örneği daha…

O zaman yıllardır yazdığım şeyi, yılın son günlerinde bir kez daha yazayım; el atına binen tez iner. Artık sinemacılarımızın filmlerini fonlamak için devlet kanallarını, yarıştırmak için de iktidar belediyelerinin tertiplediği festivalleri terk etmeleri gerekiyor. Belli ki bu işin suyu çıkmış, koskoca Turkuvaz Medya “Sarmaşık kazandı, bana ne ya, ona ödülü vermeyeceğim” deyip kenara çekilebiliyorsa…

Artık diyecek ne kaldı ki?

blank

Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen, sinema eleştirmeni, senarist ve oyuncudur. Öteki Sinema'nın kurucusudur ve OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme almış, 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetmiştir. Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yapmış ve 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapmıştır. Şen, "Bir Notanın Hikayesi" adlı belgeselin senaryo yazarı ve "Bir İz - Madımak" belgeselinin danışmanıdır. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Film Festivalleri Müstakil Sinemalara Zarar mı Veriyor? 2 – Film Festival Fees NMSF 3500x1750

Film Festivalleri Müstakil Sinemalara Zarar mı Veriyor?

Festivallerde tıklım tıklım salonlarda film izliyor ama sonra salonun kapanma
Semum Mercek Altında 3 – semum b2

Semum Mercek Altında

Her yerde yayınlanan Hasan Karacadağ'ın yeni filmi Semum ile ilgili