Muhalif Sinemacılara Ödül Yok!

Diken.com.tr’den Eray Özer ben dahil, festivale katılan tüm sinema yazarlarının atladığı bir meseleyi haber yapmış! Hayretler içerisinde okuyorum; meğer 52. Altın Portakal’da en iyi film ödülünü Tolga Karaçelik’in yönettiği Sarmaşık filmi kazanınca, üstüne Nadir Sarıbacak ve Tolga Karaçelik podyumda muhalif konuşmalar da yapınca Turkuvaz Medya kendi kendine aldığı bir kararla ödül vermekten caymış!

Eray Özer’in haberine göre, Turkuvaz Medya ekibi kazanan filmin ‘Sarmaşık’ olduğunu rejiden öğrendikten sonra gecenin sunucusu Oktay Kaynarca’nın kulağına iletişim ödülünün verilmeyeceğini söylemiş!

Neresinden baksanız skandal!

Yeni adıyla Antalya Uluslararası Film Festivali, kendisi böyle bir ödül dağıtıldığını açıklamışken ve hala sayfasında buna dair duyuruyu yayınlarken ödülü muhalif sinemacılar kazandı diye vermekten vazgeçmek falan! Yapmayın Allah aşkına… O zaman bu filmleri fonlamayın, fonladığınız filmler yarışsın diye festivaller tertiplemeyin. Ya düzgün yapın ya da “kültür sanat etkinliği yapmak bizim yeteneklerimiz arasında yokmuş” deyip vazgeçin artık.

Altın Portakal’ın ilgili sayfası ve ödül açıklaması:

cats

http://www.altinportakal.org.tr/assets/upload/media/file/media5661acfd2d363.pdf

Eray Özer, bir de ödül gecesine ait video paylaşmış haberinde,

“Oktay Kaynarca en iyi film ödülünü açıklarken ‘En iyi film 100 bin TL iletişim sponsorluğunun yanı sıra Antalya Film Festivali tarafından verilecek 100 bin TL para ödülünün de sahibi olacak’ sözleriyle bu ödülü de sunuyor.

Bu anonsa karşılık sadece saniyeler sonra böyle bir açıklama hiç yapılmamış gibi davranılıyor. Ve bir daha da ödülün bahsi geçmiyor.

Demek ki, ne olduysa Kaynarca’nın bu ödülü açıklamasıyla ödüle layık görülen filmin Sarmaşık olduğunun duyurulması arasında geçen sürede oluyor, 100 bin TL’lik destek sözü o arada buharlaşıveriyor.” diye yazıyor.

Sansür nedir, nasıl yapılır, sanat nasıl baskılanır? İşte bir örneği daha…

O zaman yıllardır yazdığım şeyi, yılın son günlerinde bir kez daha yazayım; el atına binen tez iner. Artık sinemacılarımızın filmlerini fonlamak için devlet kanallarını, yarıştırmak için de iktidar belediyelerinin tertiplediği festivalleri terk etmeleri gerekiyor. Belli ki bu işin suyu çıkmış, koskoca Turkuvaz Medya “Sarmaşık kazandı, bana ne ya, ona ödülü vermeyeceğim” deyip kenara çekilebiliyorsa…

Artık diyecek ne kaldı ki?

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir