Dev Sinematik Evren Rehberi 2017

SONY

SPIDER-MAN

Şimdiye dek: 2 film
Durumu: İptal

Sony’nin 2014’te büyük planları vardı. Tek bir kahramandan Marvel’le rekabet edecek bir sinematik evren çıkaracaklardı. Bunun için ellerindeki malzeme de hiç fena değildi. 1962’den beri yayınlanan Örümcek Adam evreninde pek çok iyi, kötü ve gri karakter vardı. Aynı ekip The Amazing Spider-Man serisinin 3 ve 4. filmleriyle devam edecekti. Serinin ikinci filminde temelleri atılan Sinister-Six’in yanı sıra Venom’un da solo filmi çekilecekti. Felicia Hardy/Kara Kedi’nin filmi için bir senarist tutulmuştu. Bunlardan ayrı olarak Örümcek Adam 2099 da yan hikâye olarak çekilecekti. Sony, 2020’ye dek dağlara taşlara Örümcek Adam yazdıracaktı. Hatta Gwen Stacy’nin ölümden geri getirilmesi bile düşünülüyordu.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 1 – Spider Man Homecoming banner

Fakat serinin ikinci filminin eleştirmenler nezdindeki ve gişedeki performansı vasat olunca Sony, “evren mi yaratalım, başa mı saralım” diye kararsızlığa düştü. Sam Raimi’nin üçlemesinden sonra zaten bir kere başa sarılan serinin bir kez daha başa sarılma ihtimali tepki çekince kararsızlık daha da arttı. Ertelemelerden bunalan kadro dağıldı. Playstation Network’te Kasım 2014’te meydana gelen büyük bilgisayar korsanlığı skandalı esnasında çalınan bazı dosyalar Marvel’in Örümcek Adam’ı yeni çekilecek olan Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı) filminde kullanmak için Sony ile görüşmeler yaptığını ortaya çıkardı. Marvel, Sony’nin karakter üzerinde tam kontrol isteğine bozulduğu için bir ara masa dağılmış gibiydi ama sonunda anlaştılar. Böylece Marvel istediği karaktere kavuştu, Sony de Örümcek Adam’ı çaktırmadan başa sarmanın yolunu buldu. The Amazing Spider-Man serisi iptal edildi. Tony Stark’ı, Demir Adam ve ekibini görmüş olmak sizi yanıltmasın, Spider-Man: Homecoming bir Marvel Studios filmi değil. Buna karşın Örümcek Adam evreninin ilk filmi de değil ve Marvel sinematik evreninin bir parçası. Tom Hardy’nin oynayacağı Venom filminin de lafı dolanıyor ama çekilse bile herhangi bir evrene dâhil olmayan, bağımsız bir film olacak bu.

GHOSTBUSTERS

Şimdiye dek: 3 film, 1 animasyon dizisi
Durumu: Alacakaranlık

2016 model Hayalet Avcıları’nın akıntıya kürek çektiği fragmanı yayınlandığında kopan kıyametten belliydi. Bu, ilk filmi 33 yıl önce gösterime girmiş olmasına rağmen hâlâ sevilen bir markanın pazarlaması açısından hatırı sayılır bir başarısızlık. Sonuçta izlediğimiz film de o tepkiyi hak etmeyen, şaşılacak derecede iyi bir şey değildi zaten. Cinsiyetçi klişelerin ve ırkçı sterotiplerin sayısı komik esprilerden fazlaysa, filminizde sorun var demektir. Şöyle bir bakıyorum da, Saturday Night Live’ın as kadın kadrosunu bozuk para gibi harcayan filmden bir tek Kate McKinnon aklımda kalmış.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 2 – Ghostbusters 7

Tabii Sony, böyle olacağını bilmiyordu. O yüzden bir Hayalet Avcıları evreni yaratmayı planlamıştı. Beğenilmediği gibi gişede de pek varlık gösteremeyen Hayalet Avcıları’nın devam filmleri doğal olarak iptal edildi, ama seri için her şey bitmiş değil. Ivan Reitman, temmuzdaki San Diego Comic Con’da Ghostbusters: Ecto Force adlı animasyon dizisinin 2018’de yayınlanmaya başlanacağını duyurdu. Ecto Force, Hayalet Avcıları 2016’daki kadınlardan oluşan kadronun bayrağı devrettiği gençlerin serüvenlerini aktaracak ve 2050 yılında geçecek. Ayrıca uzun metraj animasyon filmleri de hazırlanacak ve bunlardan bir tanesi hayaletlerin bakış açısını aktaracak. İlk filmin 35. yıldönümüne denk gelen 2019 yılı içinse şimdilik ne olduğu açıklanmayan özel bir şeyler planlanıyor.

VALIANT

Şimdiye dek: Yok
Durumu: Kararlı

Örümcek Adam ve Hayalet Avcıları’ndan umduğunu bulamasa da Sony’nin sinematik evrenlerle işi bitmedi. Şirket, Valiant Comics’in çizgi romanlarından bir sinematik evren çıkarmayı hedefliyor ve bu sefer iş akışını buna göre planlıyor. İlk film Harbinger, telekinetik güçleri olan kaçak delikanlı Peter Stanchek’i anlatacak. Filmin kötüsü olan, nano-teknoloji sayesinde diriltilen ve durdurulamayan bir ölüm makinesine dönüşen Bloodshot ilk filmin kötüsü, ikinci filminse kahramanı olacak. Valiant Comics’in daha pek çok kahramanını içermesi gereken serinin kahramanları beşinci film Harbinger Wars’ta bir araya gelecek.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 3 – Sony Valiant Harbinger Wars

Ülkemizde pek bilinmese de Valiant Comics, Marvel ve DC’den sonra en büyük üçüncü çizgi roman üreticisi. İki film de bize Arrival (Geliş) gibi bir şaheser kazandırmış olan Eric Heiserer tarafından yazılacak. Bloodshot’ı ise John Wick’ten tanıdığımız Chad Stahelski-David Leitch ikilisi yönetebilir. Sony’nin eylem planı Marvel’in birinci aşamasını bir hayli andırıyor. Aynı başarıyı yakalayabilecek mi, göreceğiz.

ROBIN HOOD

Şimdiye dek: Yok
Durumu: Kâbus aşamasında

Sherwood Ormanı, zenginden alıp fakire vermeler, Küçük John, Nottingham Şerifi, Keşiş Tuck, Marian… Buraya kadar her şey normal. Bu anahtar sözcüklerin yanına “sinematik evren” ve “Avengers gibin” sözlerini eklediğinizde iki etkisi oluyor: Sony projenizi havada kapıyor ve sinemaseverler “yok devenin bale pabucu” diyor. Bu kötü fikir, 2011 tarihli, Paul Bettany’li manga uyarlaması Priest (Kutsal Savaşçı) ve Vin Diesel için yeni bir seri yaratma amacıyla çekilip çakılan The Last Witch Hunter (Son Cadı Avcısı) gibi vasat filmlerde parmağı bulunan Cory Goodman’a ait.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 4 – Sinematik Evren Robin Hood

Amaç önce Küçük John, Keşiş Tuck ve Will Scarlett gibi kahramanlara odaklanan ayrı filmler çekmek ve hepsini Sherwood Ormanı’nda, Robin Hood komutasında bir araya getirmek. Bütün bu zırvaları da “Orta Çağ İngiltere’sinin süper kahramanları” diye pazarlamak. Biz “Keşiş Tuck’tan süper kahraman çıkar mı” diye kafa patlataduralım, Sony daha da ileri gidip filmlerin havasını “Görevimiz Tehlike’yle Hızlı Ve Öfkeli’nin tam ortasında” diye tasvir ederek kafamızı iyice bulandırsın. Bizim de gözümüzün önüne “Dodge Charger’ından attığı halatlı okla Burç Halife’ye tırmanan Robin Hood” gibi tüylerimizi diken diken eden şeyler gelsin. Veya Görevimiz Tehlike’deki gibi Aslan Yürekli Richard adına casusluk yapan, bunun için de Hızlı Ve Öfkeli’deki gibi “ailem” dediği adamlarından güç alan bir Robin Hood da olabilir. Bilemedim şimdi.

blank

Yazar hakkında: Kaan Zanbakcı

blank
1976, İstanbul doğumlu. Sinema denen sanatın ne kadar büyülü bir şey olduğunu 1986’da, Şişli Site sinemasında izlediği Return of the Jedi ile farkına vardı. 10 yıldır çevirmenlik yapıyor. Önce Divxplanet bünyesinde, ardından Öteki Sinema’da film eleştirileri yazdı. Sender’in açtığı senaryo atölyelerine katıldı. Hayalî İcraat adında bir bilimkurgu/fantastik sinema sitesi hazırladı ancak o büyüklükte bir siteyi tek başına hazırlamanın zorlukları, hosting firmasının saçmalıklarıyla birleşince 6 yılda büyük mesafe kat eden, 800’ü aşkın makale içeren sitesini kapadı ve Öteki Sinema’ya geri döndü.

5 Yorumlar

 1. blank

  Rehber yazmayaydın iyiydi

 2. blank

  şuraya bir buton koyun o sayfaları tek sayfa halinde açsın yoksa tıklamam hürriyet galerisi mi bu. emeğine sağlık.

 3. blank

  Normalde sayfalara bölme adetimiz yok ama yazı çok uzun olduğunda sayfa yüklenmesi çok uzun sürüyor ve sunucuya epey yük bindiriyor. Böyle yazıları bölmekten başka çare yok. Hürriyet galerisi değil doyurucu ve bilgilendirici bir rehber. Tıklamazsanız çok şey kaçırırsınız. Sevgiler…

 4. blank

  X-men serisinin geçmişi iptal edilince Wolverine’in filmlerde yaptığı her şey de iptal edildi. O zaman Logan da Xavier ile nasıl tanıştı, ne yaşadılar da o kadar yıprandılar, bunlar muallakta kalmadı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir