Dev Sinematik Evren Rehberi 2017

UNIVERSAL

DARK UNIVERSE

Şimdiye dek: 1 film
Durumu: Hastaneye geldiğinde ölmüştü

Yazıda isimleri geçmesine rağmen başarıları tartışılır durumda olan Damon Lindelof ve JJ Abrams’ın ekip arkadaşları Alex Kurtzman ve Roberto Orci, sinematik evren arayışındaki Universal’ı Dark Universe (Karanlık Evren) işine girişmeye ikna etti. Ve Abrams tayfasının tüm üyelerinin işlerinde olduğu gibi şahane fikirlerini kötü uygulamalarla heba ettiler. O şahane fikir, Universal’ın canavarlarından oluşan bir ortak evren yaratmaktı. Buna göre Dracula, Mumya, Frankenstein, Bataklık Canavarı, Dr. Jekyll ve Bay Hyde, Görünmez Adam gibi Universal’a ait, bazıları sinema tarihi kadar eski canavarlar ortak bir evrende bir araya gelecekti. Bu şahane fikrin uygulamasının kötü olmasının sebebiyse evreni yanlış yerden başlatmalarıydı.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 1 – The Mummy 2

Kurtzman ve Orci, hafızalarda hâlâ taze olan ve tüm kusurlarına rağmen iyi hatırlanan bir seriyi başa sarmaya kalkıştı. Son filmi 2008’de çekilmiş seriyi sadece 9 yıl sonra başa sardılar. Üstelik bunu çok yanlış bir projeyle yaptılar. Hem gişe filmi, hem de Tom Cruise filmi klişelerini bir araya getiren, bağ kurulamayan karton karakterlerle dolu, mantıksız bir finali olan, karaktersiz bir Mumya. Bu kadar geniş bir canavar yelpazesi varken neden en gereksiz yeniden çevrimden başlandığı muamma. Jekyll’ın gençlik serüvenlerini ve “teşkilat”ın başına nasıl geçtiğini anlatan bir film çok daha enteresan olabilirdi. Hatta Mumya’nın yerine, evrenin herhangi bir canavarını merkeze alıp çekilebilecek herhangi bir film daha enteresan olabilirdi. Kurtzman ve Orci, en yakın tarihli seri olması itibariyle pazarlamanın daha kolay olacağını düşünmüş olmalı, ama seyircilerinizin çoğu yeniden çevrimi gereksiz buluyorsa, pazarlama açısından akıntıya kürek çekiyorsunuz demektir. Bütün bunların sonucu Universal’ın hanesine 100 milyon dolar civarında zarar olarak yazıldı. Son gelen haberler başta Javier Bardem’li The Bride of Frankenstein olmak üzere serinin yeni filmlerinin süresiz ertelendiği yönünde. Kurtzman ve Orci, Dark Universe’ü başlamadan bitirmiş olabilir.

blank

Yazar hakkında: Kaan Zanbakcı

blank
1976, İstanbul doğumlu. Sinema denen sanatın ne kadar büyülü bir şey olduğunu 1986’da, Şişli Site sinemasında izlediği Return of the Jedi ile farkına vardı. 10 yıldır çevirmenlik yapıyor. Önce Divxplanet bünyesinde, ardından Öteki Sinema’da film eleştirileri yazdı. Sender’in açtığı senaryo atölyelerine katıldı. Hayalî İcraat adında bir bilimkurgu/fantastik sinema sitesi hazırladı ancak o büyüklükte bir siteyi tek başına hazırlamanın zorlukları, hosting firmasının saçmalıklarıyla birleşince 6 yılda büyük mesafe kat eden, 800’ü aşkın makale içeren sitesini kapadı ve Öteki Sinema’ya geri döndü.

5 Yorumlar

 1. blank

  Rehber yazmayaydın iyiydi

 2. blank

  şuraya bir buton koyun o sayfaları tek sayfa halinde açsın yoksa tıklamam hürriyet galerisi mi bu. emeğine sağlık.

 3. blank

  Normalde sayfalara bölme adetimiz yok ama yazı çok uzun olduğunda sayfa yüklenmesi çok uzun sürüyor ve sunucuya epey yük bindiriyor. Böyle yazıları bölmekten başka çare yok. Hürriyet galerisi değil doyurucu ve bilgilendirici bir rehber. Tıklamazsanız çok şey kaçırırsınız. Sevgiler…

 4. blank

  X-men serisinin geçmişi iptal edilince Wolverine’in filmlerde yaptığı her şey de iptal edildi. O zaman Logan da Xavier ile nasıl tanıştı, ne yaşadılar da o kadar yıprandılar, bunlar muallakta kalmadı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir