Dev Sinematik Evren Rehberi 2017

PARAMOUNT

TRANSFORMERS/HASBRO

Şimdiye dek: 5 film
Durumu: Hikâye anlatmayı becerebilirse evrenleşecek

Bugüne dek Michael Bay’in bir sinemacı, bir yönetmen olmadığını kanıtlayan beş Transformers filmi izledik. Üçüncü filmden beri ayrılacağını söyleyen bu set amiri, her seferinde umutlarımızı boşa çıkardı. Ama artık işler değişiyor ve Michael Bay, seriye istese de dönemeyebilir. Bunun iki sebebi var. İlki serinin şimdilik son filmi The Last Knight’ın gişe performansının tatminkâr bulunmaması. Bir önceki film Age of Extinction, Çin’in de takviyesiyle 1,1 milyar dolardan fazla gelir elde edince Michael Bay, “halk beğeniyor işte, eleştirmenleri kim takar” demişti. Aynı bölgelerde gösterime giren The Last Knight’ın bunun yarısını zar zor bulması, bu yönetmen lakaplı set amirinin havasını söndürdü.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 1 – Transformers The Last Knight banner

İkinci sebep ise Paramount’un 2015 yılında Transformers evreni emrini vermiş olması. Bunun için Walking Dead’in yaratıcısı Robert Kirkman başta olmak üzere pek çok isimle anlaşıldı. Geliştirilen projelerin sayısı 12’yi bulmuş durumda. Bunların hepsi filme dönüşmeyebilir. Dönüşse bile sinema filmi olmayabilir. Örneğin Transformers One adında, aynı evrende geçmesi planlanan ve Cybertron gezegeninin kökenini anlatan bir uzun metraj animasyon projesi var. Paramount bu sayede beş filmdir pek kulak asmadığı “insanlarla değil, robotlarla ilgili film” isteğini, sinema filminin yüklü maliyeti olmadan yerine getirmeyi planlıyor olmalı. İzleyeceğimizin kesin olduğu filmlerin sayısı şimdilik iki. Gelecek yıl izleyeceğimiz Bumblebee filminin başrolünü Hailee Steinfeld, yönetmenliğini Laika’nın şahane animasyonlarından tanıdığımız Travis Knight üstlenecek. Bumblebee’nin sarı bir Volkswagen Kaplumbağa şekline bürüneceği ve ilk filmin 20 yıl öncesinde, 1987 yılında geçen film, Michael Bay’in yönetmediği ilk Transformers filmi unvanını taşıyacak.

Ancak Transformers evreni, hiç beklemediğimiz kadar genişleyebilir. Burada anahtar sözcük Hasbro. Daha çok oyuncak satmak için film ve çizgi film işine giren firmanın portföyünde 80’lerde izlediğimiz pek çok çizgi filmin hakları bulunuyor. Şimdiye dek bunlardan sadece G.I. Joe ve Transformers uyarlandı. G.I. Joe’nun beyin takımı, iki fikri mülkü birleştirecek muhtemel bir filme sıcak bakıyor. Bu filmin gelmesi gerçekten imkân dâhilinde. Üstelik Hasbro bu kadarla da kalmayıp evrene Visionaries, Micronauts, ülkemizde de iyi bilinen Uzay Şövalyesi ROM ve M.A.S.K gibi fikri mülklerini de dâhil etmeyi planlıyor. Bu filmler, şimdilik geliştirme sürecinin çok başlarında ama toplanmış bir yazar kadrosu var.

STAR TREK

Şimdiye dek: 13 film, 6 dizi, sayısız roman ve oyun
Durumu: Ormanda kaybolmuşçasına

Star Trek, listemizdeki en köklü fikri mülk. 50 yıldan uzun süredir devam ettiği ve hiç sıfırlanmadığı için oldukça zengin bir içeriğe sahip. Buna karşın lider konumunu kaybedeli çok uzun zaman oluyor. Sinemada Star Wars gibi bir devle mücadele eden fikri mülk, çareyi onu taklit etmemekte buldu ve büyük ölçüde başarılı da oldu. Televizyondaki öncülüğünü ise 90’larda kaybetmeye başladı. Babylon 5, Farscape, Battlestar Galactica gibi dizilerin karşısında mücadele gücü gittikçe azaldı. Enterprise, Star Trek dizilerinin 7 sezon sürmesi geleneğini bozarak dördüncü sezonun sonunda iptal edildi. Bundan sonraki ilk Star Trek ürünü J.J. Abrams’ın 2009 tarihli filmiydi. Akıllıca bir entrikayla alternatif bir Star Trek gerçekliği yaratan film beğenildi. Ama devam filmleri aynı başarıyı gösteremeyince Abrams’ın Star Trek’i Star Wars’laştırdığı iyice belirgin hale geldi. Hatta Abrams, Bones’u geri plana itip Spock’la Kirk arasında Luke ve Han Solo’nunkine benzer bir ilişki kurmaktan bile çekinmemişti. Bones ancak Abrams’ın ayrılmasından sonra, Justin Lin yönetmenliğinde ve Simon Pegg senaristliğinde çekilen üçüncü filmde orijinal dizideki yerine yaklaşabildi.

Dev Sinematik Evren Rehberi 2017 2 – startrek klasik cp1x

Abrams’ın anlamadığı bu üçlü dinamik önemliydi, çünkü Bones ve Spock aslında Kirk’ün iç sesiydi. Bones duygusallığı, Spock mantığı simgeliyordu. İkisinin atışmaları, aslında Kirk’ün mantığıyla duygularının çatışmasıydı. Trekkie’ler bunu bildiği için Abrams’ın filmlerine pek rağbet etmedi. Onların en çok istediği şey, eski evrende geçen ve Voyager’dan sonrasını anlatan bir diziydi. Voyager’dan sonrası başka bahara kaldı ama eski evrende geçen bir dizi isteyenler, Discovery’yle aradıklarına kavuştular. Ancak hatırı sayılır bir kesim bu dizinin, sinema serisini sevenleri memnun edecek şekilde oluşturulduğunu, Gene Roddenberry’nin vizyonundan tamamen uzaklaşıldığını ve bunun Star Trek’i sıradanlaştırdığını düşünüyor.

Yani Paramount, yoluna yeni hayranlarla devam etmek istiyor. Bu yüzden dördüncü Star Trek filmini çekmeye hazırlanıyor. Oyuncu, yazar ve yapımcı ekipleri geri dönerken yönetmen konusunda henüz kesin bilgi yok. İlk filmin başında Kirk’ün babasını canlandıran Chris Hemsworth yeniden (ve aynı rolle) kadroda. Merak edenler için, Anton Yelchin’in ölümünden sonra Chekov’u başka bir oyuncu canlandırmayacak. Muhtemelen yeni bir karakter gelecek. (Rand olsun, lütfen!) Bu arada Star Trek Discovery de ikinci sezon onayını almış durumda. Has Trekkie’ler ise üzülmesin. Star Trek’in Roddenbery’den sonraki en büyük ikinci ismi Nicholas Meyer, Discovery’yle alakası olmayan yeni bir proje üzerinde çalışıyor ve bu büyük ihtimalle ikinci bir dizi olacak.

blank

Yazar hakkında: Kaan Zanbakcı

blank
1976, İstanbul doğumlu. Sinema denen sanatın ne kadar büyülü bir şey olduğunu 1986’da, Şişli Site sinemasında izlediği Return of the Jedi ile farkına vardı. 10 yıldır çevirmenlik yapıyor. Önce Divxplanet bünyesinde, ardından Öteki Sinema’da film eleştirileri yazdı. Sender’in açtığı senaryo atölyelerine katıldı. Hayalî İcraat adında bir bilimkurgu/fantastik sinema sitesi hazırladı ancak o büyüklükte bir siteyi tek başına hazırlamanın zorlukları, hosting firmasının saçmalıklarıyla birleşince 6 yılda büyük mesafe kat eden, 800’ü aşkın makale içeren sitesini kapadı ve Öteki Sinema’ya geri döndü.

5 Yorumlar

 1. blank

  Rehber yazmayaydın iyiydi

 2. blank

  şuraya bir buton koyun o sayfaları tek sayfa halinde açsın yoksa tıklamam hürriyet galerisi mi bu. emeğine sağlık.

 3. blank

  Normalde sayfalara bölme adetimiz yok ama yazı çok uzun olduğunda sayfa yüklenmesi çok uzun sürüyor ve sunucuya epey yük bindiriyor. Böyle yazıları bölmekten başka çare yok. Hürriyet galerisi değil doyurucu ve bilgilendirici bir rehber. Tıklamazsanız çok şey kaçırırsınız. Sevgiler…

 4. blank

  X-men serisinin geçmişi iptal edilince Wolverine’in filmlerde yaptığı her şey de iptal edildi. O zaman Logan da Xavier ile nasıl tanıştı, ne yaşadılar da o kadar yıprandılar, bunlar muallakta kalmadı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir