W.I.P (Women in Prison) Filmleri Sergisi

W.I.P… Yani Women in Prison.. Yani hapishaneye düşen kadın…

Türk sinemasında da pek çok örneği bulunan, “hapse düşmüş, kader mahkumu kadınlar” konusu yaban ellerde epey bir değişim geçirip özellikle 70’ler istismar sinemasının bir alt türü formunda epey tüketilen bir tema olmuştur. Amerikalısından, İtalyanına… Filipinlisinden, Endonezyalısına, pek çok ülke sinemacısı bu türde eser vermiş ve bunlardan bazıları (Bknz: Black Mama, White Mama) kültleşerek günümüz ulaşmıştır.

Türün bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi; Bir şeyler anlatıyor, kadınların çektiği ızdıraplardan bahsediyor gibi görünürken aynı zamanda epey bir cinsel istismar yapabiliyor oluşudur. Kadınların çektiği bahane, asıl sebep mümkün olabildiğince çok meme ve kıç sahnesi ve hapishanede gardiyanlarla ve mahkumların kendi aralarında girdikleri cinsel eylemleri gösterebilmektir. 80’lerde video kasetçilerde hemen hepsi bulunabilen bu filmler “gün teyzeleri” tarafından bilmeden kiralanmış, çoluklu, çocuklu izlenirken çıkan sex sahneleri yüzünden o anda götürülen poğaçlar boğaza dizilmiş, panik içinde video kaset ileri sarılırken, destek ekibi tarafından sırta vurularak ve “helal, helal!” denilerek çok canlar kurtarılmıştır.

Bu filmlerin afişleri de kendileri kadar ve hatta daha fazla ilginçtir. Bu sebeple yeni afiş temamızı W.I.P filmleri olarak belirledik ve türün belli başlı örneklerinin posterlerini sizlerle paylaşmak istedik. İyi Seyirler…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Bu Dizi Kaçmaz: Orange Is the New Black (2013)

Orange is The New Black, izleyiciyi çok çabuk içine çeken ve gerçekten de su gibi izlenen bir dizi. Bu kara komediyi sakın kaçırmayın.

2 Yorumlar

  1. Nazi temaları olanlar daha çok gözüme battılar sanki :) Modaydılar bir zamanlar şimdi modalarını kaybettiler.

  2. Black Mama, White Mama bende var, çok keyifli bir filmdir : )

    Aslında W.I.P.’in bir alt türü sayılabilecek Nazi W.I.P. filmleri de başlı başına bir janradır. Çünkü burda zaten sözkonusu olanlar Nazi olduğu için bu filmlerin en ufak bir utanması sıkılması yoktur. Özellikl kafesteki cüce bi il insan mağra adamı gibi bi tecavüz canavarı olan ”SS Hell Camp” (1977) bombastik ötesi bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir