W.I.P (Women in Prison) Filmleri Sergisi

W.I.P… Yani Women in Prison.. Yani hapishaneye düşen kadın…

Türk sinemasında da pek çok örneği bulunan, “hapse düşmüş, kader mahkumu kadınlar” konusu yaban ellerde epey bir değişim geçirip özellikle 70’ler istismar sinemasının bir alt türü formunda epey tüketilen bir tema olmuştur. Amerikalısından, İtalyanına… Filipinlisinden, Endonezyalısına, pek çok ülke sinemacısı bu türde eser vermiş ve bunlardan bazıları (Bknz: Black Mama, White Mama) kültleşerek günümüz ulaşmıştır.

Türün bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi; Bir şeyler anlatıyor, kadınların çektiği ızdıraplardan bahsediyor gibi görünürken aynı zamanda epey bir cinsel istismar yapabiliyor oluşudur. Kadınların çektiği bahane, asıl sebep mümkün olabildiğince çok meme ve kıç sahnesi ve hapishanede gardiyanlarla ve mahkumların kendi aralarında girdikleri cinsel eylemleri gösterebilmektir. 80’lerde video kasetçilerde hemen hepsi bulunabilen bu filmler “gün teyzeleri” tarafından bilmeden kiralanmış, çoluklu, çocuklu izlenirken çıkan sex sahneleri yüzünden o anda götürülen poğaçlar boğaza dizilmiş, panik içinde video kaset ileri sarılırken, destek ekibi tarafından sırta vurularak ve “helal, helal!” denilerek çok canlar kurtarılmıştır.

Bu filmlerin afişleri de kendileri kadar ve hatta daha fazla ilginçtir. Bu sebeple yeni afiş temamızı W.I.P filmleri olarak belirledik ve türün belli başlı örneklerinin posterlerini sizlerle paylaşmak istedik. İyi Seyirler…

Share

2 Yorumlar

  1. Nazi temaları olanlar daha çok gözüme battılar sanki :) Modaydılar bir zamanlar şimdi modalarını kaybettiler.

  2. Black Mama, White Mama bende var, çok keyifli bir filmdir : )

    Aslında W.I.P.’in bir alt türü sayılabilecek Nazi W.I.P. filmleri de başlı başına bir janradır. Çünkü burda zaten sözkonusu olanlar Nazi olduğu için bu filmlerin en ufak bir utanması sıkılması yoktur. Özellikl kafesteki cüce bi il insan mağra adamı gibi bi tecavüz canavarı olan ”SS Hell Camp” (1977) bombastik ötesi bir film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir