W.I.P (Women in Prison) Filmleri Sergisi 1 – Barbed Wire Dolls VHS

W.I.P (Women in Prison) Filmleri Sergisi

28 Şubat 2010

W.I.P… Yani Women in Prison.. Yani hapishaneye düşen kadın…

Türk sinemasında da pek çok örneği bulunan, “hapse düşmüş, kader mahkumu kadınlar” konusu yaban ellerde epey bir değişim geçirip özellikle 70’ler istismar sinemasının bir alt türü formunda epey tüketilen bir tema olmuştur. Amerikalısından, İtalyanına… Filipinlisinden, Endonezyalısına, pek çok ülke sinemacısı bu türde eser vermiş ve bunlardan bazıları (Bknz: Black Mama, White Mama) kültleşerek günümüz ulaşmıştır.

Türün bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi; Bir şeyler anlatıyor, kadınların çektiği ızdıraplardan bahsediyor gibi görünürken aynı zamanda epey bir cinsel istismar yapabiliyor oluşudur. Kadınların çektiği bahane, asıl sebep mümkün olabildiğince çok meme ve kıç sahnesi ve hapishanede gardiyanlarla ve mahkumların kendi aralarında girdikleri cinsel eylemleri gösterebilmektir. 80’lerde video kasetçilerde hemen hepsi bulunabilen bu filmler “gün teyzeleri” tarafından bilmeden kiralanmış, çoluklu, çocuklu izlenirken çıkan sex sahneleri yüzünden o anda götürülen poğaçlar boğaza dizilmiş, panik içinde video kaset ileri sarılırken, destek ekibi tarafından sırta vurularak ve “helal, helal!” denilerek çok canlar kurtarılmıştır.

Bu filmlerin afişleri de kendileri kadar ve hatta daha fazla ilginçtir. Bu sebeple yeni afiş temamızı W.I.P filmleri olarak belirledik ve türün belli başlı örneklerinin posterlerini sizlerle paylaşmak istedik. İyi Seyirler…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

2 Comments

  1. Nazi temaları olanlar daha çok gözüme battılar sanki :) Modaydılar bir zamanlar şimdi modalarını kaybettiler.

  2. Black Mama, White Mama bende var, çok keyifli bir filmdir : )

    Aslında W.I.P.’in bir alt türü sayılabilecek Nazi W.I.P. filmleri de başlı başına bir janradır. Çünkü burda zaten sözkonusu olanlar Nazi olduğu için bu filmlerin en ufak bir utanması sıkılması yoktur. Özellikl kafesteki cüce bi il insan mağra adamı gibi bi tecavüz canavarı olan ”SS Hell Camp” (1977) bombastik ötesi bir film.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İçinden Helikopter Geçen Afişler 44 – when time ran out xlg

İçinden Helikopter Geçen Afişler

İçinden helikopter geçen afişlerin çoğu 80'li yılların, İtalyan ve Filipinli

The Walking Dead Grafikler

Walking Dead grafikler sayesinde kim, kaç zombiyi, hangi silahla öldürdü