80'lerin Fırtınası: Serdar Kebapçılar 1 – intikamcı 1

80’lerin Fırtınası: Serdar Kebapçılar

1 Aralık 2009

Serdar Kebapçılar…

O bir korkusuz…

O bir intikamcı…

O asi bir kabadayı…

O bir kara şimşek…

O  Öteki Sinema ruhuna en çok yakışan Türk oyuncusu belki de… 80’lerin tam ortasında 2 yıl içinde 4 adet Çetin İnanç avantüründe başrol oynamış… 1985’de  yaban ellerde Turkish Rocky olarak bilinen Kara Şimşek ve  1986’da Asi Kabadayı, İntikamcı son olarak da ABD’de Rampage adı verilerek DVD pazarına sunulmuş Korkusuz… Pazusu olmayan bir Tarkan’a katlanmak zorunda kalmış Türk aksiyon filmi severlerine Adonis’in bile kıskanacağı kaslarıyla gerçek bir aksiyon adamının neye benzemesi gerektiğini göstermiş bir isim… Sadece bir oyuncu değil gerçek bir sporcu… İngiltere’de düzenlenen Dünya klasmanında bir Vücut Gelistirme müsabakasında 6. olmuş biri…  Kendisinin fiziğini siyah-beyaz sinemanın Herkülü Steve Reeves’e benzetirim çokça… Röportajın altındaki video söyleşide de görebileceğiniz üzere çok keyifli ve mütevazi bir İzmir’li…

Afisler

Sevenlerinden biraz uzak kalmış bu sıkı avantür oyuncusunun hakkında elektrikçilik yaptığı gibi söylentiler çıkadursun Serdar Kebapçılar şu anda İzmir’de kendi vücut geliştirme salonunda hevesli gençlere antrenörlük yapıyor, hatta salonunun www.serdarsporsalonu.com adresinde bir web sitesi bile var. İzmir’li olsam bir dakika durmam buraya koşardım doğrusu…Ayrıca içindeki sinema yapma aşkı hala ölmemiş ve yeniden film çekmek adına gelen teklifleri değerlendirmeye hazır… Yüzyılın sosyalleşme hareketi Facebook röportajlarımızın 2.sini de Serdar Kebapçılar ağabeyimiz ile yaptık ve kendisi de bizi kırmayarak sorularımızı cevapladı.

Cool Dudes

Sinemaya başlama maceranızı Çetin İnanç röportajlarından biliyoruz ama bir de sizden dinlemek isteriz… Bir İzmirli olarak nasıl oldu da sinemaya başladınız…?

Çetin inançla tanışmamız ve benim filmlerde oynamam; Ben salonda idmandayken Çetin İnanç’ın beni bir ara salona girip görmesiyle başladı.İdmanda oldugum için beni rahatsız etmek istememiş ve idman bitince görüşelim mesajını bırakmış… Sonra görüştük… Yani başlangıç böyle oldu:)

1985-86 yılları arasında tam 4 filmde başrol oynadınız. Fakat daha sonra ortadan kayboldunuz. Bunun sebebi nedir acaba…?

Bunun esas bir sebebi yok fakat ben başrol oyuncusu olduğum için yeni projelerde de başrol oynamak istiyordum fakat gelen teklifler başrol olmadığı için ondan uzun bir ara vermek zorunda kaldım.Filmlerimin ardından TGRT’ye bir film çekmiştim. 92-93 yıllarında… Ardından bazı reklam filmleri derken belli bir süre ara verdim.

bodySizden önce ve sonra bu kadar düzgün fizikli bir aksiyon oyuncumuz olmadı. O dönem Stallone’yi bile kıskandıracak kaslarınızla filmler çevirdiniz. Sizi hep bir zamanların kas adamı, film yıldızı Steve Reeves’a benzetirdim. Çırpı kollu bir Tarkan’ı izlemiş Türk halkı için Serdar Kebapçılar gerçekten bir Yunan tanrısı kadar heybetliydi. Bu formu sağlamak için neler yaptınız?

Böyle forumda kalışımın sebebi; ister film çekimlerinde olsun, ister normal sporcu yaşantımda, asla ve asla idmanlarımı aksatmadım ve aynı zamanda beslenme düzenimi de hiç değiştirmedim. Sanırım o yüzden formum böyle kaldı.

En çok zorlandığınız film hangisiydi? Bir aksiyon oyuncusu olarak ciddi bir tehlike atlattınız mı?

En çok zorlandığım film, hiç unutmuyorum, Kara Şimşek’te vince tırmanma sahnesi diyebiliriz… Her yiğidin harcı değildi o uzun vince tırmanarak, çıkmak… Kol ister:)

Serdar Kebapçılar sinema ile ilgili olarak en çok neyi özlüyor…?

Sinema ile ilgili özlemim, tekrar setlere dönüp kaliteli bi film yada dizi de rol almak diyebilirim.

Son filminiz Asi Kabadayı aynı zamanda Çetin İnanç’ın da son sinema filmi… Neden başka yönetmenlerle çalışmadınız. Çetin İnanç’la birlikte Türk aksiyon geleneği de öldüğü için mi?

o dönemlerde çetin inançla gerçekten türk halkına uygun ve tarzımıza layik filmler çekiyordukki son filmimin ardından biliyorsunki bir sex filmleri furyası başladı .sanıyorum o furyaya girmediğimiz için son oldu.

(Murat Tolga’nın notu: Buraya bir parantez açma ihtiyacı duydum. Serdar ağabeyin bahsettiği “seks furyası” aslında 70’lerde yaşandı ve 12 Eylül ihtilaliyle gelen sıkıyönetimle birlikte sona erdi fakat 80’lerin ortasından itibaren yumuşayan denetimler yüzünden yeni film çekilmemesine rağmen sinema salonları “bari erkek seyirciyi elimizde tutalım!” deyip yeniden bu gösterilmekten bitap düşmüş filmlere yöneldiler… Yeşilçam erotikleri de yapılmalarının üzerinden bir 10 yıl geçmesine rağmen ikinci bir istilaya yol açmış oldular. Bu konuya daha önce 80’lerin Kadınları yazımızda  değinmiştik.)

rampageDVDÇetin İnanç’la çalışmak nasıl bir deneyimdi?

Çetin inançla tanışmak gerçekten mükemmel profesyonel bir uğraştı ve onunla geçen zamanım için gerçekten çok mutluyum o gerçek bir yönetmendi.

Günümüzde bir dizi oyuncusu bölüm başına 50.000TL’ye kadar kazanabiliyor. Siz sinemadan arzu ettiğiniz kadar para kazandınız mı?

Bu soruya gelecek olursak bizim zamanımızda gerçekten çok düşük ücretler alıyorduk… Şimdiki oyunculara göre nerdeyse yövmiye denecek kadar düşüktü:)

Serdar Kebapçılar Türk sinemasının bugünü için umutlu mu? Şu an çekilen filmleri izlediğinde bir oyuncu ve seyirci olarak izlediklerinden tatmin oluyor mu?

Şu an çekilen çoğu film yada dizide bizim dönemimizdeki o gerçekçi ve doğallığı göremiyorum. Maalesef pek tatmin edici işler değil hiçbiri…

Özellikle Korkusuz filminizin The Rampage olarak ABD’de ünlü olmasını ve B film severler tarafından kutsanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu DVD’lerden herhangi bir telif elde edebildiniz mi?

ABD’deki Korkusuz filmimin yabancı DVD’sini (Rampage) orada Ed Glaser adlı hazırlıyor ve satıyor fakat o konuda hiç bir teliften haberdar edilmedim. Hatta bana da yolladı filmin DVD’sini… Gerçekten hoş, güzel ama dediğim gibi herhangi bir telif bedeli sunulmadı.

Son olarak, “Keşke çocuklar şu soruyu da sorsaydı…” dediğiniz bir soru var mı ve buna vereceğiniz cevap ne olurdu?

Bana sorulmak istenen sorudan ziyade şu an sinema yapma hevesi ile hazır beklemekteyim… Bir dizi film yada reklam çekimi için gelen teklifleri değerlendiriyorum. Saygılarımla…

***

Not: ABD’de DVD olarak çıkan Korkusuz filmi ile ilgili site burada Ayrıca Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılar işbirliği ile ilgili sinematik blogunda çıkan şu iki yazıyı da okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Turkish Stallone: Serdar

Türk Rambosu Amerikada

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

8 Comments

 1. gerçekten tebrik ve teşekkürlerimi sunarım harika bir sunum yapmışsınız :)
  emeği geçen herkeze teşekkür ederim.
  yukarıdaki konuşmalara ek olarak şunu demek isterim serdar abim şuan film dizi reklam filmi çekimlerine halan hazır durumdadır .ve eski günlerine dönme hevesini halan yaşıyor.
  umarım gereken kişiler bu konuyu biraz irdelerler :)
  tekrardan teşekkürlerimi sunarım…

 2. Güzel bir röportaj olmuş, elinize, aklınıza sağlık. Aslında aksiyon oyuncusu olmaya layık biri fakat o da George Arkin gibi, başarısız, senaristler, yönetmenler sayesinde, dünya çapında üne kavuşamadan harcanıp gitmiş sanırım… :(

 3. Kendisi şimdi spor hocamdır, filmlerden teklif geliyormuş ama zamanı olmadığı için geri çevirmek zorunda kaldığını söyledi.Çok iyi bir spor hocası, kendisini çok seviyorum. İZMİR KSK SERDAR SPOR SALONU….

 4. Çocukluğum serdar amcamın dükkanında geçmiştir oğluyla beraber. çok iyi bir spor adamı çok iyi bir ağabeydir kendisi umarım hakettiğin yerlere gelirsin serdar amcam

 5. Kendisi iyi vücut sporcusu evet ama filmlerinde hiç ustaca profesyonelce oynamamış bence zamanında. Suç onun mu, hayır, önce eğitim vermeyen film şirketlerinin tabi. TGRT’de oynadığı 92 yılı uyuşturucu kısa filminde yine eğitimsiz, çok kötü bir film.

  Başarılar dilerim. Bir arkadaşımız yazmış, o benim hocam, teklif geliyor gitmiyor, zamanı yok diye. Kardeşim sağlam başrol teklifi gelse uçarak gider, bunlar gerçekler… Yan rolde, gereksiz rolde oynamamış olabilir, bunu kendisi söyledi bu yazıda.

 6. Sorularınız harika, kutluyorum sizleri, çok güzel hazırlıklı gelmişsiniz, sağolun varolun.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Burak Türten: ‘İçerisinde sorun barındıran toplumsal konuların peşindeyiz’ 2 – Kamyon Burak Türten

Burak Türten: ‘İçerisinde sorun barındıran toplumsal konuların peşindeyiz’

Gümüşhane Film Atölyesi'nin kurucusu Burak Türten ile kendi filmlerini ve
Batuhan Kurt: ‘Doğup büyüdüğüm coğrafyaya ve insanlarına hayranlık duyuyorum’ 3 – Batuhan Kurt 1

Batuhan Kurt: ‘Doğup büyüdüğüm coğrafyaya ve insanlarına hayranlık duyuyorum’

Batuhan Kurt ile filmlerinden yola çıkarak kısa filmci olmayı, olaylara