Hakujitsumu (1964) 1 – Hakujitsumu 1964 03

Japon yönetmen Tetsuji Takechi’nin 1964 yapımı ilk büyük bütçeli Pinku filmi. 1964’te Tokyo Olimpiyatları sırasında gösterime giren ve 2. Dünya Savaşı’ndan hüsranla çıkan Japonya’yı Batılılara rezil edeceği gerekçesiyle tepki toplayan sado-mazoşist temalı bir film Hakujitsumu.  Ardından ertesi yıl yalnızca silah taşıdığında ereksiyon olabilen bir Japon’un bir Amerikan askerini öldürmesini anlatan Kuroi Yuki yetkililer için bardağı taşıran son damla oldu ve bu film de yasaklanarak yönetmeni Tetsuji Takechi tutuklandı. (Fakat daha sonra beraat edecektir.)

Takechi, Koji Wakamatsu ve Satoru Kobayashi gibi dönemin düşük bütçeli erotik filmlerinin ünlü yönetmenlerindendir. Hakujitsumu, konu olarak bir diş hekiminin bekleme odasında geçen kısa bir hikâyedir. Hikâye 1926 yılında Junichiro Tanazaki tarafından yazılmış ve Chuo Koron adlı bir dergide yayınlanmıştır. Daisan şirketi hikâyeyi farklı şekilde ele alması için Takechi ile anlaşır. Filmin Amerika’daki distribütörü ve aynı zamanda kötü ünlü cult film  The Brain that Wouldn’t Die filminin de yönetmeni Joseph Green filmin Amerika’daki sürümüne bazı ek sahneler koymuştur.

Hakujitsumu (1964) 01

Cheiko güzel bir bayandır. Kurahashi ile birlikte dişçinin bekleme odasında beklemektedirler. İkisi beraber operasyon odasına çağırılırlar. Cheiko dişçiden rahatsız olmaktadır. Bu sırada Kurahashi’ye operasyon öncesi iğne yaparlar o sırada dişçi ve hemşireyi Cheiko’ya vampirik bir saldırıda bulunurlarken görürü. Bundan sonra film Kurahashi’nin karmaşık rüyaları üzerine resmedilir. Cheiko ile ilgili mazoşist fantezilerdir bunlar. Kurahashi filmde kendini kahraman bir sapık olarak görüyor.

Takechi, seyircinin filmi izlerken Kurahashi’nin yaptıklarından çok Cheiko’ya nasıl yardım edebileceğini düşünmesini istiyor.

Filmde teknik olarak dikkatin çekilmek istendiği önemli bir sahne renkli çekilmiş. (Dönemin avangart yönetmenlerinin sıkça başvurduğu bir yöntem.)

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

*** Dikkat Spoiler! ***

Filmin sonu oldukça ilginç… Kamera bir anda Kurahashi’nin hayalinden çıkıp Cheiko’nun boynundaki ısırık izini gösteriyor. Cheiko seyirciye gülümsüyor ve arabasıyla uzaklaşıyor. Bundan sonra seyircinin kafasındaki soru şu oluyor. Acaba gördüklerimiz Cheiko’nun hayallerimiydi? [/box]

Filmi Koji Wakamatsu Pinku filmleri kadar başarılı bulmamakla birlikte işlediği psiko-seksüel ve ilginç konusuyla izlenmeyi hak ediyor.

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

3 Comments

  1. Yahu Tolga, kendi yazdigin yaziyi sabote edercesine filmin sonunu yazmissin oraya, hic yakismis mi sana?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Jjakpae / City of Violence (2006) 2 – Jjakpae City of Violence

Jjakpae / City of Violence (2006)

Uzakdoğunun yükselen yıldızı Ryoo Seung-Wan yönetmenliğindeki nefesleri kesen aksiyonda ünlü
Huan hun / Blood Ties (2009) 3 – Blood Ties 001

Huan hun / Blood Ties (2009)

Aynı zamanda başarılı bir işadamı olan Chai Yee Wei, Blood