Lanetli Kadınlar (1986) 1 – Untitled 11

BLOODYMANSIONOFDEATHLanetli Kadınlar, Kadir Akgün’ün senaryosunu yazıp yönettiği, başrollerinde ise Nur İncegül, Ayla Tuncer, Ayşin Soylu, Silver Türk, Hülya Konuk gibi isimlerin oynadığı, kadrosu tamamen bayan oyunculardan kurulu, 16mm çekilmiş bir gerilim filmi… Yapı olarak Giallo’ya yakın durduğunu fakat bir yandan 80’lerin Amerikan meme ve kıç (Ass and tits) filmlerine özendiğini söyleyebiliriz.

Film; Banker Nako olarak tanınan Banker Nahit’in (Adamın soyadı yok!) eski eşine ve 5  sevgilisine ayrı ayrı yolladığı, “bu haftasonu Ada da buluşalım sana bir sürprizim var” temalı  mektup ve mektuba icabet eden hepsi birbirinden endamlı! 7 kadının bir köşkte, bir katilin tuzağına düşmelerini ve doğal olarak teker teker ölmelerini konu ediyor. Yapı itibariyle bir “House on Haunted Hill” kopyası olan film herhangi bir fantastik öge taşımıyor. Muhtemelen asıl filmi taklit edip devşiren bir Giallo’dan ödünç alınmış! bir senaryoya sahip…

Filmin yapım tarihini internette ya da yazılı bir ortamda aradığımda ise çelişkili bilgilere ulaştım.  Aslında filmle ilgili pek bir şey bulamadım desem daha doğru olur… Sadece Pete Tombs’un, Kabalcı’dan çıkan, “Fantastik Sinema” kitabının “Türkiye” bölümünde; “1987′de 96 yerli yapıma karşılık 320 yabancı film ithal edilmişti ve bu iyi bir yıldı. Video için yapılan filmler arttıkça yeni teknoloji kendini hissettirmeye başlıyordu. Ne yazık ki Terörist ve AİDS gibi ‘hızlı’ yapımların kanıtladığı üzere istismara açık bir konudan her zaman iyi bir istismar filmi çıkmıyordu. Bunlardan daha kötüsüyse, bir grup geçkince hatunun iç çamaşırlanyla ortada salınırken teker teker avlanıp öldürüldüğü ‘erotik korku’ Lanetli Kadınlar’dı (1983)*” diye anılıyor film…  Yeşilçam filmlerinin paylaşıldığı bir forumda da yapım yılı 1990 olarak verilmiş ama bu kadar geç tarihli bir yapım olduğunu düşünmüyorum.  Yerli bir film indeksleme sitesinde ise nedense filmin Türk-Yunan ortak yapımı olduğundan bahsediliyor fakat jeneriğinde gördüğüm kadarıyla, yapım ya da oyuncu kadrosunda sadece yerli isimler var. Benim izlediğim, kasetten kasede aktarılmaktan bitap düşmüş VHS’si filmin bulunabilen tek kopyası ve Yunanca altyazılara sahip. Sanırım film, video furyası sırasında tüm dünyayı istila eden kötü filmlerin hızlı dolaşımının bir sonucu olarak Yunanistan’da da video piyasasında kendine yer bulmuş. Yunanistan’la bu filmin tek bağlantısı budur zannımca…

Oyuncu kadrosunda Nur İncegül dışında tanıdık isimlere rastlamak olası değil… Seksi iç çamaşırlarıyla  katilden kaçan 7 kadından 6’sının künyesinde başka bir filme rastlanmıyor… Oyunculuk güçlerinden anladığım kadarıyla bu bayanların hiçbiri profesyonel oyuncu değil, daha ziyade Pavyon ve Gece klüplerinde kariyer yapan isimler… Filmin ağır ablası rolünü üstlenen Nur İncegül ise çoğu video için çekilen 5 filmlik bir filmografiye sahip (Al Dudaklım-1993, Danimarkalı Gelin-1993, Bir Avuç Sevgi-1990, Bu Şehrin Geceleri-1989, Can Borcu-1988) Bir kaç video filminde oynadığını da biliyorum. Bunlardan biri Masis Üşenmez’in yazdığı ve bu filmi yöneten Kadir Akgün’ün ilk yönetmenlik denemesi olan: Vahşet Kasırgası (1985), diğer ise yine 16mm çekilmiş bir gerilim filmi olan ve benim de aradığım, Manyak (1986)

thumbs20090723165056

Seyretmeden önce, filmin potansiyeli ve ne ile karşılaşacağım hakkında tahminlerim vardı ama filmde alenen gösterilen çıplaklık ve lezbiyenlik sürpriz oldu. Tabi kadınları çıplak gösterebilmek adına yapılan fukaralığın haddi hesabı yok! 80’lerin tüm rüküşlüğüyle donatılmış kadınlar ilk şoku atlattıktan sonra bir anda evin içinde seksi babydoll’larla gezinmeye ve tüm film boyunca da bu seksapeli korumaya karar veriyorlar!  2 bayanın katılımıyla gerçekleşen iç gıcıklayıcı bir duş sahnesinin de mevcut olduğu film başından itibaren aslında korkutmak ve şaşırtmak değil, dönemin video izleyicisini cinsel olarak sömürmek niyetiyle çekilmiş.

-Sırtını sabunlayayım mıııı?

-Ne güzel sırtın varrrrr….

Film, yaban ellerde “Bloody Mansion of Death” adıyla bilinmekte ve Kultparadies adlı sitede DVD’sini bulabilmek mümkün:  Aynı site film için; “Sleazy and eerie turkish giallo starring seven of the most sexy turkish actresses of the 80s!” yorumunu da yapmış. Bazı forumlarda da filmi bulmak mümkün ama oralardan film çıkarabilmek milletvekili olup meclise girmekten daha zor! (Bknz: Paylaşamamak adlı yazımız)

Filmin müzikleri ise evlere şenlik! Neredeyse bir geçit töreni gibi… Errol Flyn filmlerinden, 50’ler bilim kurgularına, Jaws’dan, Indiana Jones’a kadar tüm filmler  yağma edilmiş. Müzikal bir tutarlılıktan bahsetmek söz konusu bile değil! En sakin anda bile müthiş bir yaylılar orkestrası sözümona gerilim yayıyor. Hele Jenerikte ki pagan ezgileri beni benden aldı.

Karşınıza çıktığında, 80’lerin tuhaf atmosferinin hatırına seyredebileceğiniz, fakat özellikle peşine düşmenizi gerektirecek bir özelliği olmayan bir film, Lanetli Kadınlar… Seyrettikten sonra rüyanıza katil değil ama abartılı saç kesimlerinin gireceği de kesin! Ayrıca bu film Yunanistan’da yayınlandığında Türk kadınlarının gece evde ne ile dolaştıkları konusunda epey yanıltıcı bilgi vermiş olmalı… Acilen “alt aşortmanlı” kadınların katledildiği bir giallo çekmemiz lazım!

Dip Not: Pete Tombs’un bu film için belirttiği 1983 yılı fazla erken bir tarih… Sıkıyönetimin sinemacıları bu kadar sıktığı bir tarihte bu film ortaya çıkmış olamaz… Kendisinin filmi izlediğini de düşünmüyorum çünkü yazısında “bir gurup geçkince hatun” diye bahsetmiş olmasına rağmen filmde Nur İncegül hariç tüm kadın oyuncular 20’li yaşlarda… Ayrıca video’nun ülkemizde 85 ve sonrasında patladığını düşünürsek yine 1983 yılı çok doğru gelmiyor. Vahşet Kasırgası Kadir Akgün’ün ilk filmi ve 1985 tarihli… Nur İncegül’ün iki filmde de oynadığı ve benzer temaları işleyen filmler olduğu düşünülünce, Lanetli Kadınlar’ın da 1985 ya da 1986 yılı üretimi olduğunu idda etmek çok mantıksız olmaz…

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

8 Comments

  1. Abi müthişsin yine senin sayende daha neler öğreneceğiz paylaşamamak konusunda senin yapacağın bir şey yok sen yapacağın en güzel şeyi yapıp kimsenin yanından dahi geçmediği dönemleri ve filmleri bizlere aktarıyorsun ya paylaşamayan zihniyet 2250 yılına gelsekte değişmez….Saygılarımla.

  2. bu tarz filmleri seviorum aslında o 80 lerin bulanık görüntüleri hoşuma gidiyor fakat bir süre sonra inanılmaz iç baymakta :)
    “Sleazy and eerie turkish giallo starring seven of the most sexy turkish actresses of the 80s!” bu tanıma bayıldım :)

  3. Yazı için teşekkür ediyorum.Bu tarz filmelri ben de seviyorum.Yazıdan anladığıma göre MANYAK filmini arıyorsunuz.O film bende betamax orjinal olarak var.Ama kasetin kapı yok.İsterseniz vhs ye veya dvd ye aktarıp size gönderebilirim.İlginizi çekerse mail ile cevap veriniz.yessilcam@hotmail.com

  4. selahattin bey merhaba, acaba manyak filmini bana gönderebilirmisiniz lütfen bu filmi çok merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim.

  5. nerde aradımsa bulamadım filmi her yerde silinmiş yada açılmıyor.elinde olan varsa bi zahmet yüklesin normal izleyebilecegimiz bir yerlere

  6. Kadir akgün in bu filmler dışında daha epey filmi var bir ara merak edip araştırmışdım kayıp filmlerini bulmuştum yönetmen kadir akgün yeşilçamdan gelme bir yönetmen foto film şirketini kurmuş video döneminde filmler yapmış sonra 2000 ler de eski filmlerini yeniden çekmiştir 2000 yapımı ateşli kızlar kampta filmi 1987 yapımı kızlar kampı filminin yeniden çekilmiş halidir nuri alço iyi adam rolündedir iki filmi de izlerseniz aynı film olduğunu görürsünüz 2001 yapımı cinayetin sırı filmi de 1990 yapımı işte suzan filminin yeni çevrimidir 2000 yapımı şantaj diş izi filmi de 1989 yapımı santaj filminin yeni çevrimidir yani 2000 ler de çektiği filmleri eski filmlerinin yeni çevrimidir.

  7. Kadir akgün filmlerini foto film youtube adresinde paylaştı kendisi ile youtube bir röportaj yapılsa çok güzel olurdu bence bu ilginç filmleri yapan sinemacı bunu hak ediyor kadir akgün ismini ilk kez murat tolga şen abiden duydum o olmasa bu filmleri yazmasa bilmeyecektik teşekkürler kendisine burada olmayan filmlerine kadir akgün ait foto film youtube adresinden ulaşılabilir https://www.youtube.com/watch?v=H1R_1bNCLWs.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Erkek Egemen Söylemin İzini Sürmek: Pokot (2017) 2 – Pokot 3

Erkek Egemen Söylemin İzini Sürmek: Pokot (2017)

Pokot filmi, kadının, hayvanın, "eksik" erkeğin ve doğanın sömürüsünün aynı
Guardians of the Galaxy Vol.2 (2017) 3 – Guardians of the Galaxy Vol 2 003

Guardians of the Galaxy Vol.2 (2017)

Guardians of the Galaxy Vol.2, sıkılmadan izlenen, Marvel’den beklediklerimizi konusuyla