Pieces (1982) 1 – Pieces 1982

Pieces (1982)

11 Temmuz 2009

Pieces (1982) 2 – 15246391 1 92Tipik bir 80’ler slasher filmi olan Pieces (1982), özellikle bu türün hayranları için çok ama çok keyifli bir film. Slasher olmaktan öteye pek geçemese de, filmin özellikle başlangıcı ve finali harika olduğu için, film ister istemez bir iki gömlek yükseliyor.

Oldukça klişe ve ucuz taktiklerle seyirciyi zıplatmaya çalışan ve yine oldukça klişe bir şekilde seyirciye ‘katil kim’ oynatan bir film Pieces… Bununla beraber filmin ilk 5 dakikası gerçekten çok ama çok güzel. Ben bayıldım. Kendi içinde bir bütünlüğü olan, adeta bir kısa film gibi düşünebilceğimiz bu ilk 5 dakika her korku filmi hayranını mest edecek cinsten ve bu ilk 5 dakikanın hatrına da filmin geri kalanını da izlemek kaçınılmaz.

Filmin geri kalan kısmında da bir avuç yarı çıplak çok güzel üniversteli genç kızın elektrikli testereli bir katil tarafından parçalanmasını izliyoruz. Oldukça fetiş bir konsept… Cinayet sahneleri, Fulci ve D’Amato hayranlarını kesinlikle tatmin edecek cinsten.

Pieces (1982) | Oddur B.T. | Review

Yönetmen koltuğunda, Öteki Sinema olarak Slugs (1988) filminden tanıdığımız İspanyol yönetmen Juan Pier Simon var. Pieces, bir İspanyol/Amerikan ortak yapımı (hikaye Boston’da geçmesine rağmen Valencia’da çekilmiş). Yazarı ise ucuz film duayenlerinden Joe D’Amato. Bir sürü güzel aktrisle beraber bir de üstüne üstlük başrolde City of The Living Dead (1980) ve The Exterminator (1980) filmlerinden tanıdığımız, ve şahsen nedense çok sevdiğim, Christopher George var.

PIECES (1982) – Cinhysteria

Zamanında Amerikan açıkhava sinemalarında baya iş yapmış olan bu kült film, Eli Roth tarafından da favorileri arasında gösterilmiş. 80’lerin slasher janrasını sevenlerin kaçırmaması gereken Pieces, özellikle birkaç sahnesi ile kesinlikle öne çıkan, sanatkarhane ve akılda kalan bir b-film.

blank

Can Evrenol

University of Kent’ten “Sanat Tarihi” ve “Film Theory”mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi’nde seçmeli sinema dersi vermekte. MEHTAP ve OMEGA VATAN isminde iki kısa romanı var. Yeni sinema filmi SAYARA (2024) çok yakında!

1 Comment

  1. “You Don’t Have To Go To Texas For A Chainsaw Massacre!”
    Seneler önce Amazon.com’dan toparlamış olduğum ucuz DVD’ler arasında en iyisiydi. Fragmanı izledikten sonra hatırladım. Sanırım tekrar izlesem iyi olacak…

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Maléfique / Şeytan Hücresi (2002) 3 – Malefique 2002

Maléfique / Şeytan Hücresi (2002)

Maléfique tamamı daracık bir hücrenin içinde geçen bir film. Tek
Hugo (2011) 4 – hugo arc

Hugo (2011)

‘’Belki de bu yüzden bozuk makineler beni bu kadar üzüyor.