The Cannonball Run Serisi 1 – 17

The Cannonball Run Serisi

11 Kasım 2009

The Cannonball Run (1981), seksenlerin sonunda TRT’de Pazar sabahlarının vazgeçilmez filmlerinden biriydi. Doksanların başına kadar TRT’de belirli periyotlarda yayınlanan film gerek oyuncu kadrosu, gerekse içerdiği komedi ve macera öğeleriyle birçok kişi için unutulmazlar arasındaki yerini almıştır. Kimler yoktu ki bu filmde: Burt Reynolds, Roger Moore, Jackie Chan, Peter Fonda, Dean Martin, Dom DeLuise, Farrah Fawcett…

170600.1020.A

Film adını ve konusunu Cannonball Run adındaki yasal olmayan bir araba yarışından almış. Yarışa her türden motorlu taşıt katılabiliyor. Yasal olmadığından yarışmacılar aşırı hızdan ceza yiyebilir, yapacakları kazalardan da bizzat sorumlu tutulabilirler. Yarışlar hakkında kısaca internetten edindiğim bilgiye göre 70’li yılların başında başlayan serüven 1979’yılında son yarış ile birlikte sona ermiş. Bunun yanı sıra birçok video oyununa ve düşük bütçeli çok sayıda yarış filmine de ilham kaynağı ya da konu olmuştur.

Film sanki bir grup ünlünün bir araya gelip hadi film çekelim demesiyle ortaya çıkmış. Birçok ünlü karakter olmasına karşın filmimizin asıl kahramanları Burt Reynolds, Dom DeLouise, Ferrah Fawcett ve Roger Moore’un canlandırdığı karakterler.  California’da yasadışı ve ödülü bir milyon dolar olan bir yarışma yapılacağını duyan kahramanlarımız çeşitli bölgelerden buraya akın ederler. Lamborgini’den Subaru’ya çeşitli spor arabaları da barındıran filmde kuşkusuz en ilgi çeken araç Jackie Chan’ın kullandığı günümüz teknolojisiyle eşdeğer fantastik Subaru’dur. Ayrıca film Jackie Chan’ın rol aldığı ilk Amerikan yapımı filmlerden biridir.

248508.1020.AFilmin gişede elde ettiği başarıdan cesaretlenen Hal Needham arayı fazla soğutmadan üç yıl sonra filmin devamını çeker: Cannonball Run II (1984). Tony Danza, Catherine Bach, Susan Anton, Sherly MacLine gibi oyuncularında katıldığı ikinci film ise konu olarak ilk filmle benzemesine karşın işin içine bu kez kötü adamlarda girmiştir. Kahramanlarımız hem bir birleriyle yarışmak hem de kötü adamlara karşı birlikte mücadele etmek zorunda kalacaklardır. Serinin ikinci filmi daha hareketli olmasına karşın ilk filmdeki samiyeti ve sıcaklığı yakalayamadığını söylemeliyim.

Serinin üçüncü filmi olarak adlandırılan The Cannonball Run: Speed Zone (1989) ise yönetmeni ve oyuncu kadrosu dışında diğer iki filmin harmanlanmasından oluşmuş. Serinin son filmini diğer iki filmden ayrı tutmak gerek. İlk iki filmin popüleritesinden faydalanmaya çalışıldığı açıkça belli olan filmde diğer filmlerdeki karakterlere yakın karakterler oluşturulmuş, bu da filmi kötü bir taklit havasına sokmuş. Bir kısım izleyici filmi serinin son filmi olarak adlandırmasına karşın benim gibi birçok kişi içinde diğer iki filmden bağımsız ele alınması gereken kötü bir kopya olarak anılacaktır.

cats

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

2 Comments

  1. hahahahahhaha!
    muhteşem! Ülkemiz televizyonun mihenk taşlarından…

    şu karelere baktım da, şu polislerden yakayı kurtarmak için göğüs dekoltelerini açan iki ”seksi” kadın zihnimin drinliklerine işlemiş! : ) Yıllar sonra bir anda geri geldi.

  2. Normalde yarış filmlerini pek sevmem ama bu Burt Reynolds’lı Jackie Chan’li Cannonball Run bir başka… :) üçüncü bölümünün olduğunu da sayenizde öğrendim, sağolun.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kült Filmler Zamanı: The Keep / Kan Çanağı (1983) 2 – The Keep Kan Canagi 1983 4

Kült Filmler Zamanı: The Keep / Kan Çanağı (1983)

The Keep, ışık, gölge ve duman efektleriyle sürrealist bir kâbusu
El Espinazo del Diablo / The Devil's Backbone (2001) 3 – el espinazo del diablo002

El Espinazo del Diablo / The Devil’s Backbone (2001)

Del Toro bu işi biliyor dedirten bir yapım El Espinazo