Ava Giderken Avlanmak: The Predator (2018) 1 – 29712268597 820dc1aaf1 h

Ava Giderken Avlanmak: The Predator (2018)

19 Aralık 2018

Ava Giderken Avlanmak: The Predator (2018) 2 – 44682557862 6e6dde539f kPredator… Kendi gücüne denk savaşçılar bulup onları alt etmek ve onlarla avlanmak için başka gezegenleri ziyaret eden bir savaşçı. Karizmatik savaş giysisi ve tüm yüzünü kaplayan miğferiyle tüm 80’ler çocuklarının aklını alacak kadar etkileyici… Miğfer çıktıktan sonra karşılaştığımız plastik makyaj harikası yüzünü unutmak da mümkün değil!

Avcılar daha önce pek çok kez dünyamızı ziyaret etti ve avlandı. İlk film sadece Arnold Schwarzenegger’in kaslarına güvenmiyordu. Film, zanaatkâr yönetmen John McTiearnan’ın elinden çıkma çok iyi bir aksiyon bilim kurgu seyirliği idi. 80’lerin ruhuna uygun şekilde epey kan ve barut kokusu sinmiş bu film çoktan kült oldu. 1990 yılında çekilen ve hikayeyi şehre taşıyan devam filmi, oradan oraya koşturan Dany Glover sayesinde seyrediliyor ve Predator evrenini bir şekilde genişletiyordu. Aslına bakarsanız, Predator’ü şehrin ortasına getirip orada avlandırma fikri çok da orijinal değildi. İlk film Alien ve Rambo kurgularını aynı macerada harmanlarken devam filmi bir Cehennem Silahı tadı yakalamaya çalışıyordu.

Ava Giderken Avlanmak: The Predator (2018) 3 – 29712270407 aa75a1f50b b

Gelin görün ki, Predator ve Alien’den daha çok para kazanmak isteyen 20th Century Fox firması 2. filmde izlediğimiz bir sahneden (Predator gemisindeki Alien kafatası…) ilham ve cesaret alarak bu iki uzaylı garabetin karizmasını yerle bir eden Alien vs. Predator filmlerini çekti. 2010 yılında bu kez insanların başka gezegene gittiği ve avdan avcıya dönüştükleri, ne eleştirmene ne de seyirciye hoş gelen bir Predators kalkışması var. Stereoidlerin de yardımıyla epey kaslanmış gözüken Adrien Brody’nin, genizden konuşmak ve çoğu sahnede ‘benim burada ne işim var, xx milyon $ için değer miydi!’ der gibi bakarak dolanmak dışında filmin hatırlanacak bir tarafı yok.

O filmden tam 8 yıl sonra yeni bir macerayla karşı karşıyayız. İlk filmde yan rollerden birinde (Hawkins) senarist-yönetmen-oyuncu Shane Black yazıp çektiği için aşırı heyecanlandığım ve beklentiye girdiğim yeni Predator filminden kafam karışık ayrıldım. Açıkçası seyrettiğim şey yüzünden eğlenmemiş, iyi vakit geçirmemiş değilim ama daha farklı, daha fazla bir şey bekliyordum.

Predator evreni, avcıların avlandıkları gezegenlerden DNA toplayarak kendilerini geliştirdikleri ve daha gelişmiş savaşçılara dönüştükleri bilgisiyle genişlemeye devam ediyor. Eski Predatorlar bardak oldu diyen film karşımıza alt edilmesi neredeyse imkansız bir Ultimate Predator çıkarıyor. Olay örgüsü, sanat-görüntü yönetimi ile 80’leri özledim diye bas bas bağıran filmin ilk 40 dakikası oldukça iyi ancak sonra 87 yapımı orijinal filmdekine benzer savaşçı bir tim oluşturma fikri çuvallıyor. İşin içine orada neredeyse bir Yeşilçam duygusallığı girmiş. Uzakdoğu aksiyonlarında falan da karşıma çıkıyor bu türden bir yürütme hali ama Predator filminde çalışmaz!

Ava Giderken Avlanmak: The Predator (2018) 4 – 29712270177 49436dde4a b

Bilinçli yapılıp yapılmadığını anlamadığım bir B movie olma gayreti var bu yeni Predator filminde ancak tripten tribe giren oyunculuklar günümüz kurgu-gerçekliğinde sandviçin içindeki bayat sos tadı veriyor ve filmden soğutuyor. Bir yerden sonra aksiyon da dizginlenemez hale geliyor ve ucuz CGI yüzünden orada da işler yolunda gitmiyor. Film, sonuna kadar izleniyor ancak bir zamanlar Predator izleyerek büyümüş yetişkinlerden ziyade günümüz çocuk-gençlerini hedefliyor gibi… O zaman da filmdeki şiddet sahnelerinin neden bu kadar abartılı olduğunu sorguluyor insan.

Yine de bilimkurgu aksiyonlarını seven seyirci için oyalayıcı bir film… Filmin giderek hızlanan ve finalde lunapark abartısına kavuşan ritmi ilginizi diri tutacaktır ancak bu film de Predator efsanesine övgüyle eklenecek bir halka olmaktan uzak, önemsiz ve çabuk unutulacak bir yapım. İyi seyirler…

murattolga@gmail.com

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Fly 2 / Sinek 2 (1989) 5 – The Fly 2

The Fly 2 / Sinek 2 (1989)

Son kertede The Fly 2 kesinlikle türünün kötü bir örneği
Cowboys & Aliens (2011) 6 – 011

Cowboys & Aliens (2011)

Oldukça cesur bir eğlencelik gibi gözüken Cowboys & Aliens, alışkın