The Sadist (1963)

The Sadist (1963) 1 – 144086.1020.A1963 yapımı, siyah beyaz bir istismar filmi olan the Sadist, cesur, sürekleyici ve akılda kalan küçük bir kült film. Düşük bütçesine rağmen oldukça güzel bir sinematografiye sahip. Pek bir beklentim olmadan aldığım filmi, sonunda büyük bir keyifle kütüphaneme ekledim.

3 lise öğretmeni Güney Kalifornia’nın kırsal alanlarında, tenha bir otoyol kenarında, bir benzincide duraklarlar. Benzinciye girdiklerinde içeride kimsenin olmadığını ve masada daha üzerinde dumanı tüten bir tabak yemek olduğunu farkederler. Bu başlangıç, yavaş yavaş seyircinin boğazına yapışacak olan bir kedi fare oyununa doğru gider…

Kimi kaynaklarda Hills Have Eyes (1977) ve Texas Chainsaw Massacre (1974) filmlerinin öncüsü olarak nitelendirilen The Sadist, örneği verilen filmler kadar sert ve aşırı olmasa da, atmosfer benzer. 1974 yapımı Rabid Dogs (Mario Bava) ve 1977 yapımı Hitch-Hike da benim aklıma gelen benzer atmosferde başka 2 İtalyan istismar filmi… Filmin Diabolik’i andıran posteri ise çok güzel olmakla beraber, aslında filmi pek yansıtmıyor.

The Sadist (1963) 2 – 338613.1020.A

Sadist rolündeki Arch Hall muhteşem bir performans sergiliyor. Sadece o değil, genel olarak filmdeki bütün oyunculuklar bir istismar filmine göre çok iyi! Ama Arch hall’un yeri başka. Arch Hall’un canlandırdığı Sadist, adeta Ninja Kaplumbağalar’ın yeşil toksik sıvısından çıkmış bir James Dean’i andırıyor.

Filmin tamamını üstteki pencereden izlemek mümkün olsa da, aslında DVD kalitesinde izlenmeyi hakeden bir film… Açılış sekansına dikkat!

The Sadist (1963) 3 – 338614.1020.A

Yazar hakkında: Can Evrenol

blank
2007 yazında tamamen kendi imkanlarıyla, doğup büyüdüğü mahallede, arkadaşlarının da yardımıyla çektiği SANDIK adlı kısa film, ''Fantasia Film Festival'', ''BIFFF'' ve ''Frightfest'' ve dünyanın en önde gelen korku ve fantastik film festivallerine seçildi. Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde ''Moving Image'' master'ı yaptı.

Bir yorum var

  1. blank

    Filmin finalinin ailecek hastasıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir