Teksas Katliamı / Texas Chainsaw 3D (2013) 1 – Texas Chainsaw001

Teksas Katliamı / Texas Chainsaw 3D (2013)

20 Haziran 2013

tcm3dYıl 1974… Tobe Hooper adındaki genç Amerikalı yönetmen, Sapık (Psycho) filmine de esin kaynağı olmuş ünlü Amerikan seri katili Ed Gein’in hikayesinden etkilenir ve Kim Henkel’le birlikte yazdığı senaryoyu filme çeker. Bütçesizlik ve sansür korkusu yüzünden bir kan banyosundan ziyade psikolojik gerilimdir bu ancak izleyici o yıllarda bu kadar gerçekçi bir korku filmi izlemediğinden şok olur ve film garip bir şekilde sinema tarihinin en kanlı filmlerinden biri olarak hatırlanır.

Öyle ki kendinden sonra gelen tüm Amerikan kırsalında geçen korku filmlerine (redneck slashers) yetecek konsantreye sahiptir. Zaten birkaç sene sonra da maskeli manyak furyası 80’leri kasıp kavurur. Film ülkemizde de İnsan Eti adıyla oynar ve aralıklı da olsa devam filmleri çekilir. Filmin dağıtımı sırasında atılan imzalar yüzünden mahkemelik olan isim hakları yüzünden Cadılar Bayramı (Halloween) ya da Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) gibi hemen seriye dönüşmez, kült olma hali sağlamlaşır. (Devam filmi 12 yıl sonra çekilir.)

Teksas Katliamı (The Texas Chainsaw Massacre) serisinin izleme listesi hayli karışık devam filmlerinden sonra yapımcılar seriyi temize çekmek için yola çıkıyorlar ancak efsaneyi yeniden çekip silik bir remake yapma derdinde değiller. İlk film, yeni macera için bir tür kaide görevi üstleniyor. Yeni Texas Katliamı (Texas Chainsaw 3D) macerasında 1974 yapımı ilk filmin hemen ardından gelişen olaylara şahit oluyoruz.

Texas Chainsaw002

2012 yapımı Texas Chainsaw 3D ilk filmin önemli sahneleri ve leatherface’in Sally’i kovaladığı o ünlü final sahnesini jeneriğine meze yapıyor ve yeni nesil seyirciyi hikayenin evveliyatı konusunda bilgi sahibi yapıyor. Güzel düşünülmüş bir çaba… Film 1974’dekinin bıraktığı yerden devam ediyor ve kasaba şerifi Hooper (Thom Barry) yamyam aile Sawyer’ların evini basıyor ve aileyi Leatherface’i adalete teslim etmek konusunda ikna ediyor. Bu kadar erken final olur mu, elbette olmaz! Galeyana getirdiği kasabalılarla aniden ortaya çıkan Burt Hartman (Paul Rae) şerifin gözü önünde bir linç başlatıyor ve Sawyer’ların tümü katlediliyor. 1974 yapımı filmi hatırlayanlar ya da yeni seyredenler buna pek üzülmemiştir ancak Sawyer’ların en küçüğü olan Heather (Alexandra Daddario) bu katliamdan sağ çıkmayı başarıyor ve ailesini öldürenlerden biri tarafından evlat ediniyor. Biraz zoraki bir evlat edinme bu, çünkü yeni babası onu kucağına aldıktan sonra annesinin boğazına attığı bir tekme ile canını alıyor.

Ve aradan yıllar geçiyor. Günümüze geldiğimizde Heather ince belli, sürmeli gözlü bir afete dönüşmüş durumda… Birden kendisine bir malikânenin satmama şartı ile miras kaldığını öğreniyor ve yanına, aldatma potansiyeli yüksek erkek arkadaşı ile gözü onda olan kız arkadaşını (bu filmlerde mutlaka bir sürtük olur ki asıl kızın erdemli tarafı ortaya çıksın) alarak kâbusa dönüşecek bir yolculuğa çıkıyor.

Texas Chainsaw003

Gerisini merak ediyorsanız filmi izlemek için sinemanın yolunu tutarsınız. Şimdi şunu cevaplayalım; Texas Chainsaw 3D, kültün mirasını devam ettirecek türden bir iş mi yoksa hep izlediğimiz silik bir slasher örneği mi?

Slasher çekenlerin işi her zamankinden zor çünkü seyircinin görmediği hiçbir numara kalmadı artık. Yönetmen John Luessenhop bunun farkında olduğundan filmin gore/kan seviyesini yüksek tutarak seyirciyi perdeye çivileme derdinde. Filmde gerçekten kanlı ölümler var, bunlar o kadar peşisıra geliyor ki iki-üç filme yetecek kurban malzemesinin tek filmde harcanmasına şaşırıyorsunuz. Slasherlarda “bir panelvanın içine doluşup yola çıkan ve filmin manyağına teker teker kurban olan sevişgen gençler” klişesine aşinayız ama Texas Chainsaw o panelvandakileri ilk 45 dakikada harcayıp hikayeye U dönüşü yaptırarak filmi bambaşka bir kovalamaca serüvenine sokuyor. Yeri geliyor Leatherface bile bir kurban gibi kaçıyor, filmin asıl kötüsü en baştan işaretlendiği üzere Burt Hartman oluyor.

Texas Chainsaw001

Hiç de fena bir açılış yapmayan film kendi malzemesini yeniden işlemek yerine daha entrika dolu bir gizem öyküsüne, yer yer de bir tekinsiz ev korkusuna dönüştüğünden, kafası karışık bir yapım olarak nitelendirilebilir. Türün meraklısı seyircinin gözünü kırpmadan izleyeceği, seyri zor şiddet sahneleriyle dolu bir film bu, ancak seriyi günümüzde devam ettirecek potansiyele sahip değil. Kan ve et parçalarıyla dolu bu slasher Texas Chainsaw markasıyla gişe yapacak ve sonra ucuz DVD raflarındaki yerini alacaktır.

Murat Tolga Şen / Beyazperde.com sitesi için yazdığım kritiktir.

Texas-Chainsaw3D-1

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cemşid'in İki Yarısı: Secret Ballot / Gizli Oy (2001) 2 – Secret Ballot Gizli Oy 2001 2

Cemşid’in İki Yarısı: Secret Ballot / Gizli Oy (2001)

Babak Payami’nin Gizli Oy’u sakin akışıyla, oyuncu ekonomisiyle, akıllıca kullanılmış
Welp / Cub (2014) 3 – ef3ba57b5299a64eb5d0123907adb02f

Welp / Cub (2014)

Belçikalı, Flaman yönetmen Jonas Govaerts’ın ilk uzun metraj filmi Welp