You're Next / Katliam Gecesi (2011) 1 – Youre Next posterler

You’re Next / Katliam Gecesi (2011)

24 Kasım 2013

Youre Next posterSenaryosunu Simon Barrett’ın yazdığı, yönetmenliğini Adam Wingard’ın üstlendiği You’re Next/Katliam Gecesi’nin gösterime girmesini oldukça uzun zamandır bekliyordum. “Home Invasion / Ev İstilası” filmleri benim olmasa da yeni nesil korku izleyicisinin favori türü olacak gibi görünüyor.

Film, şehrin kalabalığından uzaktaki bir evde evlilik yıldönümü için toplanan, mutlu mesut akşam yemeklerini yiyen ve hayata dair pişmanlıkları/umutları paylaşan Davison ailesinin üyelerinin geceyarısı el ayak çekilince bir grup eli baltalı manyak tarafından saldırıya uğraması ekseninde gelişiyor. 80’ler slasher geleneğine uygun şekilde, yüzlerinde sevimli hayvan maskeleri olan, baltalar, arbaletler ve palalar ile saldırıya geçen katiller ile Davison ailesi arasında büyük bir savaş başlıyor. Yardım çağırmak mümkün değil çünkü cep telefonları çalışmıyor, yaşanacak katliamdan kimsenin haberi olmayacak. Davison ailesi masum kurbanlar gibi gözükse de büyük oğulun kız arkadaşı Erin’in gizemli geçmişi, avcının ava dönüşmesine yol açıyor ve devamı bilet alıp izlemeniz gereken heyecanlı bir gerilime dönüşüyor. Türün meraklısı iseniz pişman olmayacağınızdan eminim.

Katliam Gecesi2

Bunun en önemli sebebi Katliam Gecesi’nin yönetmen koltuğundaki isim. Adam Wingard beğendiğim yönetmenlerden biri. 1982 Alabama doğumlu Amerikalı yönetmen, ilk uzun metrajlı filmi Home Sick’i (2007) henüz öğrenci iken yapmış ama dikkatleri üzerine çekmesi ikinci filmi Pop Skull (2007) ile oldu. Wingard, sadece 2.000 dolarlık bir bütçe ile kotardığı film sayesinde birçok yapım şirketinin ilgisini çekmeyi başardı. Pop Skull gösterildiği pek çok festivalde övgüler aldı. Yönetmen, A Horrible Way To Die ile Fantastic Fest 2010’da korku kategorisinde en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini toparladı. V/H/S, The ABCs of Death ve V/H/S/2 gibi yakın tarihli korku antolojilerinde birer bölüm yönetti.

Katliam Gecesi1

Wingard, tehdit duygusunu kapalı kapılar içinde yaratıp büyütmeyi seven bir sinemacı… V/H/S 2′ de yönettiği “Clinical Trials” bölümünde işi iyice ileri götürüp, gözünü trafik kazasında kaybeden genç bir adama deneysel bir kamera göz takılmasıyla başlayan hayalet kabusunu hikayelendirmişti.

You’re Next aslında çok da yeni bir film değil, Eylül 2011’de Toronto Film Festivali’nde galasını yaptı. Aynı festivalin Geceyarısı Çılgınlığı (Midnight Madness) bölümünün seyirci ödülü dalında ikinci olan film, 2013 Gérardmer Film Festivali’nde ise jüri özel ödülünü aldı. Gösterime girmesinin bu kadar gecikmesinin sebebi ise Summit ve Lionsgate yapım şirketlerinin birleşmesinde yaşanan aksiliklerden kaynaklanıyor.

Katliam Gecesi3

Yaz boyunca önemsiz pek çok korku/gerilim filmi izledik. Bunları düşününce Katliam Gecesi gerçek bir ödül. Yeni nesil bir korku yönetmenin elinden çıkma usta işi bir yapıt. Ölüm sahnelerinin her biri üzerinde düşünülerek çekilmiş ve oldukça yüksek şiddet içeriyor. Bu öylesine kurulmuş bir cümle değil, eğer beyazperdede şiddet görmekten hoşlanmıyorsanız bu filmden uzak durun. Yönetmen bu konuda 80’lerin İtalyan sinemacıları kadar cüretkar davranmış. Re-Animator ve From Beyond filmlerinin yıldızı Barbara Crampton’u da anne rolünde izlemek büyük sürpriz oldu. Sinemada izleseniz iyi olurdu ama bulduğunuz yerde yumulun!

Katliam Gecesi trailer

 

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

1 Comment

  1. Uzun zamandır görüp es geçtiğim bu filmi bu yazı üzerine izledim ve iyi de yapmışım. Topuzlu saçlarıyla Barbara Crampton’u görmek garip gelse de, saçlarını açıp gecelikle dolaştığı sahneyle eski günlere geri döndüm. Ayrıca adını bilmediğim başroldeki esas kız da çok başarılıydı bence.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Fall (2006) 2 – The Fall 2006

The Fall (2006)

Sinema yaşıyor.... 2006'da çekilen Tarsem Singh filmi The Fall, izlendi
Azazil: Düğüm (2014) 3 – 15056125852 358321063f b

Azazil: Düğüm (2014)

Azazil bir korku sineması başyapıtı değil ama hastane sahnesine bayıldım!