Yine Bir Remake: The Crazies / Salgın (2010)

Zombie filmlerinin ustası George A. Romero’nun 1973’de çektiği Salgın (The Crazies), yönetmenin sistem karşıtı eleştirilerini sürdürdüğü önemli ama ancak iflah olmaz korku filmi meraklıları tarafından bilinen gizli kalmış bir kült’tür. Remake olması kaçınılmaz gibi görünen ama aynı türde yüzlerce film çekildiğinden mütevellit bu derece sömürülmüş bir öyküye sahip olduğu için şu zamana kadar bekleyen yeniden yapımı, gişede uğradığı hezimetle ünlenen Sahara filmini de yöneten Breck Eisner çekmiş.

Salgın’ın bahsettiğim üzere epey yıpranmış bir öyküsü var. Hükümetin gizli deneylerinden birinde oluşan bir kazanın sonucu olarak suya karışan virüsün yol açtığı etkiler yüzünden, 1260 nüfuslu, küçük ve gözlerden ırak bir kasabanın insanlarının çıldırarak birbirini katletmesi ve infekte olmamış bir avuç insanın hayatta kalma mücadelesini anlatan filmi referansları eksik bir zombi filmi olarak nitelemek bile mümkün. Dany Boyle ve sonrasında gelen zombi filmlerinin külte yaptığı eklemeler ve istismarları içeren bu öykünün aslında 1973 yılında yapılmış olması da, zombi kültünde yapılan devrimsel bazı denemelerin yıllar önce yine ustadan geldiğinin göstergesi…

Filmin, Amerikan sinemasının zanaatkarlığının yakaladığı standartlar sebebiyle teknik anlamda bir kusuru olmadığı gibi oyunculuklarda çığlık atan, deliren, kaçışan insanlar gibi türün gerekliliklerini inandırıcı kılabilecek ölçüde başarılı ve dengeli… Başlardaki gerilim ve korku atmosferinin bir noktadan sonra giderek aksiyona dönüştüğü film, bu haliyle ilk Terminator filminin kaçma kovalamaca etkisinden de nasibini almışa benziyor. Elbette bütün bunlar Salgın’da olduğu gibi aksamayan bir ritm ve yüksek bir adrenalinle verildiği sürece itirazımız yok.

Breck Eisner, oldukça talihsiz Sahara denemesinden sonra kendini ispat edebileceği bir film bulduğunun farkında olarak elinden geleni yapmış ki, Salgın, 12.000.000 $ gibi küçük bütçeli bir yeniden yapım korku filmi için şık ve yoğun bir sinema dili içeren pek çok ana sahip… Üstelik bütçesine rağmen çok daha fazla para harcanmış gibi duran bir film bu ve bu da aslında bir yönetmenlik becerisidir. Yine zombi filmlerinden aşina olduğumuz hayatta kalma çabası ve umudun tükenişi, oldukça sağlam bir şekilde aktarılmış. Bu haliyle karamsar ve pek çok açık alan sahnesi barındırmasına rağmen klostrofobik bir etki yaratmayı başarıyor. Salgın’ın yurtdışı gösterimlerinde uyandırdığı ilgi ve yapımcısını ilk haftasında kara geçiren gişe başarısı sebebiyle olsa gerek, 2012’de gösterilmesi planlanan yeni Flash Gordon filminin yönetmen koltuğunda da Breck Eisner oturacak.

Salgın, çok önemli ya da Çığlık gibi kendinden sonra aynı türden filmleri getirecek güce sahip bir film değil… Eğer daha orijinal kalabilmiş bir hikayeye sahip olabilseydi belki bu bile mümkün olabilirdi. Ama söz konusu “korku” olduğunda kötü örneklerin iyilerden katlarca çok olduğu bir alan için, eli yüzü düzgün, izlemesi keyifli ve bu türün meraklısı seyircinin mutlaka görmesi gereken bir sinema örneği…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

3 From Hell’den Beklenen Fragman Yayınlandı!

Rob Zombie'nin yönetmenliğini üstlendiği serinin yeni devam filminde bir kez daha sadist ruhlu seri katil Firefly ailesi geri dönüyor.

Bir yorum var

  1. Mansur Yıldırım

    Teşekkürler murat abi yazı için keyifle okudum yeniden izleyeceğim filmi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir