Dünyayı Kurtaran Adam’dan Bile ‘Kötü’ 10 Yeşilçam Filmi

Manyak

Nevi şahsına münhasır yönetmen Mehmet Ezici’nin çektiği “Manyak” filmi kötü akrabalar ve dünya dertleri yüzünden çıldıran bir adamın trajik hikayesini anlatır gibi görünürken aslında üstü kapalı bir cinsellik gösterisine dönüşüyordu. 80’ler video furyası için çekilmiş olan bu türden yüzlerce film olsa da Manyak, kaba oyunculukları ve pek de ayık olmayan bir kafayla yazılmış gibi duran senaryosu yüzünden bir adım öne çıkıyor.

manyak Manyak (1986) Varlık Film Selma Cenk Nur İncegül Mesut Engin Mehmet Ezici Manyak Korku Gerilim Bahar Öztan

Filmin Bahar Öztan gibi daha eli yüzü düzgün işlerde oynamış bir oyuncusu bile var ama özellikle kadınlar ve tecavüz konusunda “iyi ki unutulmuş bu film” diyeceğimiz kadar da tehlikeli fikirlere sahip. Fakat bir “kötü film” meraklısının mutlaka arşivine girmesi gereken bir eser. Hangi filmde bir kadınla tanışmadan önce onun arabasını yalayıp, uluyan birine rastlayabilirsiniz ki! Neyse ki Nejat Gürsoy bir Metin Erksan değil… Onu ve filmlerini ciddiye alan kimsenin olmaması hepimiz için hayırlı olmuş.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Filmlerin Tuzu Biberi: En Sevdiğim Film Klişeleri

Film klişeleri, filmlerin tuzu biberidir. Bir tutam kadar serpiştirildiğinde ve tabii ki yemeğin tadını tamamen maskelemediğinde.

4 Yorumlar

  1. Hepsini izleyip kötüleşmek istiyorum. O Superman nedir öyle? Aydınger filan?

  2. Ne kadar kötü olursa olsunlar, içinde barındırdığı seksenler dokusunun değişik bir havası var.Bulabilsem hepsini izlemek isterim gerçekten.

  3. teoman mete türkmen

    manyak yönetmen nejat gürsoy un 1986 yapımı filmidir mehmet ezici
    sadece başroldedir

  4. teoman mete türkmen

    3 süpermen olimpiyatlarda filmi imdb puanı 6.1 şaka gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir